Eramaja mõõtu korter

Kersti Pikk
Diivan
01.08.2017
Suurima väljakutsena tuli ruumis arvestada keeruka kaldlae ning erinevate kõrguste ja nurkadega. | Terje Ugandi

Arhitektuuribüroo Emil Urbel sisearhitektid Taso Mähar, Karin Kitse ja Joanna-Lisette Alling kujundasid korteri perele, kes kolis Kadriorgu sama büroo kavandatud eramust Viimsis. Viisteist aastat tagasi hästi sujunud koostöö baasilt oli hea edasi liikuda ja silma rõõmustava tulemuseni jõuda.

 

Selles, et linnalähedase eramaja privaatsusest ühel hetkel kesklinna tagasi liigutakse, pole midagi üllatavat – pideva autosõidu ja muruniitmise asemel on kaalukausil jalutuskäigu kaugusel olev kool, restoranid, poed, teatrid jms. Kui neljaliikmelise pere noorem tütar oli kooliikka jõudmas, sündis ka otsus oma majast linnakorterisse ümber kolida. Emil Urbeli büroo arhitektid kaasati uue kodu projekti päris varases etapis – asjatundjatega peeti nõu juba korterit otsides ning asukohta, ilmakaari ja vaateid silmas pidades.

Kaks korrust, kaks terrassi

Läbi kahe korruse kulgev korter asub mõni aasta tagasi valminud uuselamus Kadrioru südames ning on ruutmeetritelt väikese eramu mõõtu. Omanikel õnnestus valmivasse majja soetada kaks kõrvuti olevat korterit, mis sisearhitektide abil kohandati üheks suureks ja ruumikaks elamiseks. Korteri ruumiplaneering on põnev ja korteri kohta ootamatugi. 158 ruutmeetrile mahub kolm magamistuba, kolm vannituba, kabinet, avatud köögiga avar elutuba ning majapidamisruum ja panipaigad. Maja kahel viimasel korrusel paiknevatele eluruumidele lisanduvad mõlemal tasandil suured terrassid, kust paistavad kätte nii Tallinna südalinna klaastornid kui ka Kadrioru ajalooline hoonestus ja rohelus.

Suur korter on oskuslikult projekteeritud ja heale planeeringule toetub juba ülejäänud kujundus. Esimesel tasandil asuvad kodu privaatsemad ruumid: magamis- ja vannitoad, garderoobid ja panipaigad; korteri teine korrus on tervenisti avatud köögiga elutoa päralt. Ehitustööde käigus õnnestus elutoakorrusele lisada väike tualett ning kaotada keerulise kaldlae ja katuseakendega ruumist ära üldmuljet häirinud talad.

Omamoodi väljakutse oli ebastandardsesse ruumi valguslahenduse leidmine. Süvistatud valgusteid polnud kaldlagedel võimalik kasutada ning seetõttu valgutavad ruumi tagasihoidlikud pinnapealsed keeratavad kohtvalgustid ning kaks efektset pilgupüüdjat: söögilaua kohal Artemide valgusti Cosmic Angel ning köögisaare kohal Davide Groppi valgustid Miss (mõlemad salongist Laterna Magica). Päevavalgus tulvab ruumi kõrgete klaasuste kaudu, mis avanevad terrassile, ning katuseakendestki paistab tuppa eri valgust.

Maitsekas ja disainiteadlik

Hoone arhitektuuris aimub funktsionalistlikku vormikeelt ja soovi piirkonna kuvandiga sulanduda. Ilmselt just seetõttu on vihjed nn kuldajastu esteetikale tajutavad ka Taso Mähari, Karin Kitse ja Joanna-Lisette Allingu loodud moodsas interjööris. Huvi ajastu vaimu vastu jääb silma teisele korrusele tõusva trepi käänakus ja elutoa aaltolikus kaarega nurgalahenduses.

Perekonda pikka aega tundes ja nende soove teades oli sisearhitektide eesmärk luua funktsionaalne, kvaliteetne ja maitsekas interjöör. Korterisse valitud materjalid on naturaalsed ning sisustus disainiteadlik – tuntud tootjate mööbel kestab üle ajutiste moesuundade, aja jooksul vananeb väärikalt ka naturaalne tammepõrand.  Oma eelmisest kodust Viimsis ei võtnud pere uude linnakorterisse kaasa midagi peale kunsti – korteri valgetel seintel on piisavalt ruumi selle eksponeerimiseks. Sobiv koht leiti isegi uhkele ja suurele Lemming Nageli taiesele, mis ehib nüüd trepi kõrval olevat seina elutoas. Kunstiteoselt pärinev värvitoon on toredasti «hüpanud» ka elutoa kardinatele.

Julgeid värve ja kontraste on esinduslikus elutoas omajagu, ühtlaselt valgete seinte ja rahulike põrandate taustal mõjuvad ühteaegu stiilselt nii violetne B&B Italia diivan Bend (salong Inspira) kui ka efektne kõrgläikeline köögimööbel. Esimese korruse kujundus on väljapeetum, mis on privaatsemate ruumide – magamistubade ja kabineti iseloomu arvestades igati õigustatud.

Vannitubades on kasutatud monokroomset suuremõõdulist seinaplaati, mis annab ruumidele rahuliku ja puhta ilme. Korteri üks olulisi lisaväärtusi on kahtlemata avarad päikese poole avanevad terrassid. Väiksem terrass kulgeb ümber esimesel korrusel asuva peamagamistoa ja kabineti ning suur terrass jääb elutoa kõrvale - uhke väliruum on sisustatud Taani tootja Cane-line õuemööbliga ning haljastus planeeriti koostöös Rehepapp Aiakujundusega. Suure korteri puhul on valgus, vaated ja ilmakaared sama tähtsad kui eramaja kavandades. Selles kodus on kõik suurepäraselt paigas – hea asukoht, hästi toimiv ruumiplaan ning ajatu, kuid samas mõnusaid kihistusi pakkuv sisekujundus, millele elanikud saavad lisada oma isikliku mõõtme.

 

Sarnased artiklid