1950ndatel aastatel ehitatud maja jäi kultuuri- ja disainivaldkonnas tegutsevale paarile silma oma suure krundi ja asukohaga Nõmme vaiksel tänaval. Kõige enam köitis uusi omanikke aga üks põnev detail: nimelt kulgeb maja all toekate paekivimüüride ja kõrgete võlvidega tunnel. Omapärane «salakäik» ei vii küll Pirita kloostrisse, kuid mööda 80meetrist tunnelit pääseb keldrikorruselt suure aia teise otsa.
Maja ehitas omal ajal spordifüsioloogia professor, publitsist ja luuletaja Märt Olaf Imelik. Miks professorihärra maja alla kamina- ja eesruumiga salapärase käigu rajas, pole täpselt teada, kuid praeguste omanike sõnul soovinud mees majast kuiva jalaga sauna astuda. «Sauna ta kahjuks valmis ei jõudnudki, küll aga tunneli,» muigavad omanikud, kes on paekivikäigu kenasti korrastanud ning eesruumi õdusa kaminaga baarinurga sisustanud. Talveõhtutel on omapärases kodubaaris tore sõpradele kokteile segada ja maailma parandada.
Vanast majast moodsaks koduks
Kui vanad paekivimüürid olid ajahambale hästi vastu pidanud ja suurt ennistamist ei nõudnud, siis eluruumide renoveerimine osutus palju töömahukamaks ettevõtmiseks. Eramu nüüdisajastamiseks vahetati välja katus, uksed, aknad, soojustus, fassaad ning lisati tänapäevane küttesüsteem. Ümberehituse käigus muudeti veidi planeeringut ning ruumid kujundati avaramaks ja avatumaks. Süüa teha ja külalisi võõrustada armastavale pererahvale oleks tilluke köök kindlasti väikeseks jäänud, seetõttu kavandati uus köök vana veranda asukohale. Endisesse garaaži aga kolis raamatukogu ehk töö- ja muusikatuba. Loobuti mitmest siseuksest, esimene korrus sai n-ö voolava ruumiplaneeringu. Parima ruumilahenduse loomisel oli abiks sisearhitekt Helen Kolks.
Korda tehti kauni kaarja vormiga trepp elutoas ja hästi säilinud puidust esikuuks. Vanad puitpõrandad olid aga sedavõrd kehvas olukorras, et neid taastada polnud otstarbekas ning majja paigaldati uus ajastuhõnguline kalasabaparkett. Põrandakeskusest pärit tammeparkett läheb köögitsoonis üle Interstudio valikust leitud marmoriimitatsiooniga kiviks, mis markeerib sümboolselt uue lumivalge köögi asukohta.
Vanale verandale viitavate suurte klaasakendega köögist avaneb lummav vaade 65 männi, rosaariumi ning rododendronite ja hortensiatega aeda, mille täies õites ilu saab nautida suvel. Istumiseks on köögis Häädemeeste kaptenivillast pärit ja konserveerimiskeskuses Kanut korralikult restaureeritud sohva. Hommikuvalgus lööb ruumi eriliselt särama ja helevalge köök on ideaalne koht, kus tassi kohvi ja värske ajalehega päeva alustada. Köögi helgest värvigammast inspireerituna on ka ruumi valitud kunst puhas ja karge. Spetsiaalselt kunsti eksponeerimiseks sobiva hallika silver white’i tooniga seintel ripub Tõnis Vindi graafika ning Tartu Noore Kunsti oksjonilt soetatud Maarja Nurga maal «Kaks naela seinas».
Uhke kunstikogu
Kunsti on terves majas palju. Kultuuri- ja ajaloohuvilised omanikud on kunsti kogunud aastaid, kirju kollektsioon kujutab endast põnevat läbilõiget Eesti kunstist. Arvestatavas kogus on nii noorte autorite maale, juba tunnustatud nüüdisaegsete Eesti kunstnike, nagu Merke Estna, Peeter Lauritsa, August Künnapu ja Andrus Kasemaa loomingut, kui ka klassikute töid. Kabinetist leiab näiteks Raul Meele, Benjamin Vassermanni, Evald Okase, Ott Kangilaski, Naima Neidre, Mare Vindi ja Tanel Toltsingu teosed, elutoast Malle Leisi, Meiu Mündi, Lola Liivati, Avo Keerendi ning teiselt korruselt Eduard Wiiralti, Enn Põldroosi jt kunstnike taiesed. Kunsti jagub esikusse, trepihalli ja tualettruumidessegi.
Omanikud on kunsti kureerinud tubades läbimõeldult ja loominguliselt. Kui magamistoas on seintel oleva kunsti läbiv teema ärkamine, tärkamine ja kevad, siis buduaari meenutavas vannitoas on Põldroosi ja Mai Bauvaldi kujutatud inimkehamotiivid. Kodugaleriis esitletud kunsti on plaanis aeg-ajalt vahetada, sest uhket ja pidevalt täienevat kollektsiooni ühekorraga eksponeerida ei õnnestugi.
Stiilide põnev virvarr
Mitmetahuline kunstikogu peegeldab hästi ka pererahva ruumikujundamise põhimõtteid ja eelistusi. Nii nagu seintel on kõrvuti tuntud vanameistri teos mõne noore kunsti oksjonilt pärit maaliga, on ka interjööris miksitud erinevaid stiile, ajastuid ja maailmajagusid, skandinaaviapärast ning orientaalset. «Me ei aja taga ühte kindlat stiili, trendi ega väljapeetud joont, oleme alati armastanud mängulist, boheemlaslikult elegantset stiilide segu,» võtavad omanikud oma kujundustõed tabavalt kokku.
Söögitoas seisavad moodsa mööbli kõrval vanad Maharaja templi sambad, mis leiti Casa Stuudio salongist, ShiShist leitud rippvalgustid ning Bali saarelt pärit puitplaadiga söögilaud firmalt NORR11. Komplektile lisavad luksust sama Taani tootja sametkattega toolid ja disainiklassikasse kuuluv Verner Pantoni plasttool.
Elutoaosa on kujundatud skandinaaviapärases võtmes mugavate Taani tootja Theca sametdiivanite (salong Nordin) ja telerilauaks kohandatud vintage-kapikesega. Kabineti paneb «elama» seinatäis raamatuid. Interjööri värvid ja vormid seob tervikuks valgete seinte rahulik foon. Loominguline kodu pole kunagi lõplikult valmis ega staatiline, seda kujundavad ja muudavad kunstiteosed seintel ning ennekõike elanikud ise. Oma koht on iga päeva ja meeleolu jaoks, olgu selleks õhtusöögid idamaise atmosfääriga söögitoas, töised tunnid kabinetis või hommikused hetked valgusküllases köögis. Aastaaegade vaheldumine kujundab omakorda õueala, kuhu peale männialuse on üsna pea plaanis rajada väike Jaapani stiilis iluaed ning Edith Karlsoni skulptuuridega aianurk.