Korteri põnev muutumine 10 000 euroga

Agneta Land-Koskinen
Diivan
01.03.2016
Roheline seinavärv moodustab meeldiva koosluse heleda puu- ning betoonpinnaga. Laevalgustite juhtmed jooksevad vabalt lae peal. Söögilaua kohal olev kupliraam on hangitud Ikeast ja värvitud vasetooni. | INT2architecture

Üldiselt peab paika tõsiasi, et odava hinnaga head asja ei saa. Eriti, kui jutt käib korteriremondist koos viimistluse ja sisustusega. Peterburi arhitektuuribüroo INT2architecture tõestab aga vastupidist. Nimelt tegi büroo, mille on asutanud kaks noort arhitekti, Alexander Malinin ja Anastasia Sheveleva, kujundusprojekti kahetoalisele korterile, mille eelarve oli 10 000 eurot. Summa sisaldas projekteerimist, viimistlusmaterjale koos paigaldusega ja kogu korteri sisustust.

Alexandri ja Anastasia sõnul oli sisekujunduse lähtekohaks, et korter antakse üürile ning remondieelarve ei tohiks ületada 10 000 eurot. Arhitektide sõnul ärgitas piiratud eelarve neid nuputama ja mitme viimistlusmaterjali kasutusotstarvet ümber hindama. Korter on 62,5 ruutmeetrine ja sel on funktsionaalne põhiplaan. Välisuksest sisenedes vasakule jääb mahukas garderoob ja mõne meetri pärast paremat kätt duširuum koos tualetiga. Sealt edasi on avatud köök elutoaga, kust pääseb ka rõdule. Magamistuba on elutoast vasakul.

Naturaalne pole kallis

Arhitektid kasutasid korteri viimistluses lihtsaid naturaalseid materjale, mis ei maksa palju. Kogu korteri ulatuses on eksponeeritud algupärane betoonlagi, mille ainus viimistlus on läbipaistev kaitselakk. Esiku põrand on samuti betoonist, samas, avatud köögiga elutoas ja magamistoas on põrandal hele männilaudis. Alexandri ja Anastasia sõnul oli etteantud eelarves püsimise võti isetegemine. Näiteks mitmed korteri sisustuselemendid ja osa mööblist on ise valmistatud.

Elutoa söögilaud on tehtud lauaplaadist, mille alla on paigaldatud trepipiirdest jalad. Telerilauana on kasutatud Ikea lauakarkassi, mille ette on pandud vineerist uksed ja alla nikerdatud jalad. Samuti on esiku- ja köögiriiulid ise männipuidust tehtud, nagu ka vineerist lükanduks magamistoa ees. Praktiline ja samas visuaalselt kaunis ruumielement on elutoa- ja magamistoa aknarivi all jooksev vineerustega panipaik. Kuna selle taga paiknevad küttekehad, on vineerustes ümmargused avad, mille kaudu soojus talveperioodil kenasti ruumi pääseb. Ka kõnealune panipaik on ise tehtud.

Valgustijuhtmed on korteris nähtaval, kulgedes vabalt lae peal. Ka valgustitest on mitmed ise tehtud. Näiteks söögilaua kohal olev rippvalgusti on meisterdatud Ikeast pärit kuplikarkassist, mis on värvitud vasetooni. Magamistoas on vasktorust isetehtud lauavalgustid integreeritud öölauakestesse, kusjuures viimased on enne olnud malmahjud.

Ukse käepidemed ja nagiaasad on arhitektid ise nahast meisterdanud ning need haakuvad kenasti korteri värvigamma ning sisustuskontekstiga.  Mõlemad arhitektid kirjeldavad saadud ruumi sõnadega «skandinaavialik jaapanipäraste elementidega interjöör».

Sarnased artiklid