Vaikne nädalalõpukodu keset linnamelu

Silvia Pärmann
Diivan
01.03.2015
Elutuba on kui nüüdisaegse disaini galerii: sinine diivan Tufty-Too on B&B Italia valikust, Paolo Rizzatto 1973. aastal Flosile loodud seinavalgusti juba kuulub disainiklassikasse, kirjutuslaud on Arperi kollektsioonist, lauavalgusti Rotalianalt. | Maris Tomba

Arhitektuuribüroo Kosmos projekteeritud silmatorkavas majas Tallinna vanalinna servas Aia tänaval on sisearhitektide Taso Mähari ja Karin Kitse loodud vaikne pelgupaik, mille sisustus on kui hoolikalt valitud mööbli- ja valgustidisaini kollektsioon.

 

Vaikse pelgupaiga kesklinnas töö tegemiseks ning abikaasa või sõpradega nädalalõppudel baarimelust eemal olles klaasi veini ja sigari nautimiseks ostis endale keskealine ettevõtja, kes sisearhitektile vabad käed jättis. Kuna Taso Mähar oli ka tema «päris» kodu interjööri loonud, mõistsid nad teineteist poolelt sõnalt.

2009. aastal valminud maja on üks erilisema arhitektuuriga eramuid, mille selge karakteriga välimus peegeldub väga tugevalt ka interjööris. 21 korteriga maja asub vaikses sopis ja korteris sees olles ei luba miski aimata, et vaid mõni korrus allapoole laskumine haarab ennast kohe südalinna elurütmi, kuivõrd juba sama maja esimesel korrusel asuvad populaarsed restoranid ja kokteilibaar Butterfly Lounge.

Alla 60ruutmeetrise kahetoalise korteri avatud köögiga elutoas, mis täidab ka kodukontori rolli, avaneb nappidele ruutmeetritele vaatamata avar vaade. Tuba pole mööbli ega detailidega üle külvatud. Mööblihulga asemel on otsustatud investeerida disainesemetesse.  Kuna korter sai sisustatud nädalalõppude veetmiseks ja äripäeviti ka kodukontorina kasutamiseks, polnud vaja ka päris nii palju, kui traditsioonilises majapidamises on. Ent samas on see suurlinlikus meeleolus korter selline, kus metropolis elurütmiga harjunud inimene ei märkakski, et pole pesumasinat, sahvrit moosipurkide hoidmiseks või köögis pliiti.

Piki elutoa ühte seina kulgev elegantne valge köök on muidu igas mõttes eeskujulik: on külmik ja eraldi veinikülmik, väike nõudepesumasin ning piisavalt mahukaid sahtleid kõige jaoks. Faktide täpsuse mõttes peab mainima, et valmidus pliit ja õhupuhasti paigaldada siiski loodi.

Teravate nurkadega mõtlemisülesanne

Keerulise plaaniga korter, mille kohta sisearhitekt ütleb, et mõni nurk on nii terav, et neis võiks lausa pliiatseid teritada, oli ka üsna madal. Mitteprofessionaalile võib sellise korteri sisustamine tõeline peavalu olla.

Laealuste kommunikatsioonide peitmiseks vajaliku kipspaneeli otsustas Taso Mähar aga servadest avatuks jätta, mis lisas õhulisust ja moodustas uusi huvitavaid vorme. Peale selle oli betoonist valatud originaallagi nii kaunis, et selle eksponeerimiseks lõigati lakke ümarad avad, mis valgustati. See ruum on mõeldud nii vaikseteks töötundideks kui ka meeleolukamateks õhtuteks, kui sõbrad diivanile kogunevad. Lisaistekohtade jaoks kõrgub korteri mõttelises esikus skulptuurne virn Aivar Aalto taburette.

Kummardus Itaalia disainile

Kommunikatsioonide peitmise eesmärgiga on vannituba tõstetud ülejäänud korterist pisut kõrgemale. Väikese korteri kohta on see ruumikas, mahutades isegi sauna. Pesuruumis on kasutatud suuremõõtmelisi täismass-keraamilisi plaate, saunas lepapuud. Ka siin on disainile rõhku pandud ja eelistatud Itaalia tootjaid.

Magamistoas, nagu elutoaski, moodustab ühe seina lõuna suunas avanev maast laeni aken. See jättis ainsa võimaluse paigutada ruumikas garderoobikapp akna vastasseina ning voodi toa keskele. Palju rohkem mööblit nädalalõpukodusse vaja polegi. Korteri akna taga asuvale terrassile toast ühtegi ust ei vii, ent sinna pääseb läbi trepikoja. Nii on siiski võimalik, hommikukohviga kruus käes, seal hommikupäikest ja vanalinnavaateid nautida.

Sarnased artiklid