Puidust tulevikumaja

Agneta Land-Koskinen
Diivan
01.10.2015
Lavats-voodi on Soome tootjalt Luona In nagu ka seina ääres olevad kastriiulid. Madal sahtlitega tasapind nende all on mõõtude järgi teha lastud. | Sameli Rantanen

Olgugi et 2015. aasta Soome elamumessi rõhuasetus oli pigem korrusmajadel kui eramutel, oli messi kõige terviklikum ja õnnestunum objekt arhitekti Tapani Takkuneni loodud eramu Vivola.

Maja arhitekti Tapani Takkuneni sõnul oli Vivola eramu loomise lähtekohaks puumaterjal ja ehe puumaja. Ehitise kandev konstruktsioon on kogu ulatuses massiivpuidust, samuti vaheseinad. Konstruktsioon on siseruumis nähtaval, tuues puumaterjali loogiliselt interjööri. Puit domineerib ka eramu välisviimistluses – fassaadi katab hõbehall erineva laiusega laudis. Vaoshoitud eramu vorm tuleneb osaliselt krundi paiknemisest tihedalt asustatud linnaalal ja ka ehitustehnika loodud võimalustest. Arhitekti sõnul on skulpturaalsed sisse- ja väljaulatuvad osad kõnealusele ehitustehnikale omased.

Jaapani hõng

Eramu sisekujunduse autorid on Eeva Takkunen ja Ulla Koskinen ning see on tehtud kujuteldavatele elanikele. Sisearhitektide sõnul mõjutasid loomulikult ka maja tegelikud tulevased elanikud palju sisekujundust, eeskätt sisseehitatud mööblilahendusi. Messi ajaks majja loodud sisustus on jätk maja tugevale ja inimlikule arhitektuurile. Sisearhitektide eesmärk oli luua modernne ja kodune atmosfäär – puhas ja ehe nagu maja isegi. Avarust ja puhtust rõhutab interjööris ka liistude puudumine. See toob ruumi võluvat jaapanipärast hõngu. Kahte korrust ühendav trepp on interjööri pilgupüüdja, mille musta värvi piirded moodustavad valgeks värvitud puitpindadega kauni kontrasti.

Kahekorruselises eramus on neli tuba, saun, autovarjualune ja laoruum. Ruutmeetreid on 153, millele lisandub 6 m2 eraldi paikneva saunamaja näol. Eramu juurde kuulub ka avar terrass. Siseruum järgib avatud interjööri ideed. Esimesel korrusel on avatud köögiga suur elutuba, esik, majapidamisruum ja vannituba WCga. Kuna üks maja tulevastest elanikest on liikumispuudega, paikneb majas ka lift ratastooli jaoks. Teise korruse katusealused kaldseintega ruumid – kaks magamistuba, aula, kaks garderoobi ja vannituba tualetiga – on samuti üksteise suhtes avatud. Viimistluses domineerib heledaks peitsitud puit, mis loob helge maamaja meeleolu. Avatud planeeringuga ruumis suunab rikkalik loomulik valgus ruumis liikujat.

Uuenduslik tehnika

Vivola OY ehitatud eramu puhul on kasutatud uuenduslikku CLT-ehitustehnikat. CLT (inglise k Cross Laminated Timber) on mitmekihiline massiivpuuplaat, mis koosneb üksteise suhtes kihiliselt 90 kraadi all liimitud massiivpuuplaatidest. Johtuvalt ristliimimisest on massiivpuidul suurepärased tugevusomadused − see on õhukindel ja muutumatu dimensiooniga. CLT kaalub vaid 20%, võrreldes vastava betoonelemendiga, võimaldades suuri elemente hästi ladustada ja tõsta.

Sarnased artiklid