Taani moeikooni stiilne kodu

Toby Reynolds
Diivan
01.09.2016
Pernille Teisbæki kodus Kopenhaagenis kohtuvad Taani disainiklassika, vintage ja modernsed esemed. | Ditte Isager

«Kodu on koht, kus ma ennast laen,» tõdeb Taani moeikoon ja tänavastiilistaar Pernille Teisbæk oma Kopenhaageni Frederiksbergi linnaosas asuvas korteris istudes. «Kõik mu külalised ütlevad, et siin on hästi rahulik. Pärast kodust eemal olemist ja hotellitubades ööbimist on siia imeline tagasi tulla – siin on ruumi, valgust ja hea energia. Tunnen end siin hästi vabalt.»

Korter on tõestus, et Pernille hea maitse ei hõlma ainult tema garderoobi. Naise stiil on loomulik, instinktiivne ja mänguline, nii vintage’it kui ka uusi esemeid kombineeriv. Pernille koduinterjööri on vilksamisi näinud kõik tema 357 000 Instagrami-jälgijat ning loomulikult sobib selle stiil veatult ka tema rõivavalikuga.

«Mu korter jälgib sama joont kui mu isiklik stiil,» mõtiskleb naine. «Mulle meeldivad modernsed esemed, mida saab klassikaga kokku sobitada. Armastan üsna tagasihoidlikke toone, nagu sinised ja hallid, sekka messingit ja kulda. Vaid mõni ese saab loa silma paista. Sama filosoofia kehtib ka mu garderoobi puhul.»

Armastus esimesest silmapilgust

Pernille ostis korteri aasta tagasi pärast suurt armumist. Niipea kui ta esimest korda neljandal korrusel asuvasse korterisse sisenes, lummasid teda korteri suurus ning selle potentsiaal. Enne sissekolimist pidi naine aga tegema olulisi otsuseid. «Traditsiooniliselt on Kopenhaageni korterid suured, ent koosnevad väga väikestest tubadest,» seletab ta. «Selleks, et tuua ruumidesse rohkem valgust, pead sa seinu lammutama.» Lõpptulemusena valmisidki avarad toad, mis sobivad Pernille elustiiliga.

Talle tähendas kolimine uut algust ka kodukujundamise mõttes. «Kolisin siia väiksemast kodust ja kuna uus korter oli varasemaga võrreldes lausa hiiglaslik, soovisin alustada otsast peale,» ütleb ta. «Mõne eseme tõin endaga küll kaasa, ent enamik objekte, mis eelmises korteris täiuslikena näisid, mõjusid uues kohas ühtäkki liiga tillukestena. Näitena võin tuua kasvõi söögilaua. Suure osa vanast mööblist müüsin maha ja hakkasin otsima esemeid, mis uude korterisse paremini sobiksid.»

Esemed kogu eluks

Pernille arvates on mööbliesemeid ja sisustusaksessuaare osta sama tore kui moekaupu. «Mulle meeldib käia kauplustes üle maailma ja inspiratsiooni otsida,» lausub ta. «Ja ma ei tee enda jaoks elu lihtsaks. Diivani leidsin New Yorgist – lasin selle seal just enda soovide järgi teha. Mulle meeldivad esemed, mis on vaid minu omad. Ka marmorist laud valmis spetsiaalselt minu jaoks Itaalia meistri juures, kes tavaliselt isegi ei tegele eraisikute tellimustega.»

Samuti on Pernille uhke oma kodumaa disainiajaloo üle. «Armastan Taani mööblit. Mulle meeldib seda kombineerida esemetega, mida reisidelt kaasa toon,» ütleb ta. «Söögilaua ümber ja kontoris on mul näiteks Arne Jacobseni toolid. Veel meeldib mulle Hans J. Wegner. Armastan materjalide ja teks-tuuride segu, disainilahendusi, mille vaatamisest ma ära ei tüdine, ja esemeid, mida soovin endale kogu eluks ning mida tahaksin pärandada ka oma lastele.»

Pernille kodusisustusfilosoofia on lihtne. «Investeerin klassikalistesse esemetesse, sest nendega ei saa kunagi mööda panna, ning segan neid asjadega, mis lisavad interjöörile värskust.» Peale rätsepatööna valminud esemete ja vintage-pärlite leiab naise kodust loomulikult ka uusi esemeid. «Mõtle kodule, nagu mõtled rõivastele,» õpetab ta. «Armastan luua ka kodus värskeid kombinatsioone ja kasutada selleks uusi esemeid ning oma moetunnetust. Mulle meeldivad näiteks H&M Home’i tooted, mille puhul paistab kohe silma brändi moearmastus. Hubase meeleolu loomiseks kasutan näiteks nende pleede ja linast voodipesu – stiilne tulemus ilma liigsete kulutusteta.»

Kodu, kus päriselt elatakse

Uued hinnalised disainesemed peavad aga olema midagi spetsiifilist ja erilist. «Sünnipäeval üllatas mu poiss-sõber mind kauni messingist FOSi taldrikuga,» meenutab Pernille. «Tegemist on Taani disaineriga, kes on töötanud näiteks Phoebe Philo ja Celine’i heaks. Viimaste kauplustes on FOSi esemeid ja kingitusena saadud kandik on tõeliselt imeline. See on midagi, mida olen otsinud pikka aega.»

Küsimusele, milline on korteri lemmiktuba, ei pea kaua vastust ootama. «Mulle meeldib mu elutuba, aga kui aus olla, saab võidu ikkagi mu väikese rõduga magamistuba. Hommikuti on nii mõnus tõusta, kui päike aknast sisse piilub. Kasvatan rõdul ka taimi, on tore, kui saad ka kõrgel elades endale veidike rohelust lubada.»

Pernille jaoks on oluline, et kodu näeks välja nii, nagu inimesed ka päriselt elaksid seal. «Minu jaoks peab kodus olema elamise jälgi. Mulle ei meeldi astuda korterisse, mis näeb välja kui näitus.» Pernille jaoks on korter jätkuvalt arenev projekt. «Ma otsin pidevalt uut! Ja mulle tõesti meeldib see korter. Saan tunda end siin iseendana.» 

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid