Noorpere modernne ja kompaktne kodu

Agneta Land-Koskinen
Diivan
01.02.2016
Lakooniline ruumi sulanduv köök pärineb Gigantist. Betoonist tööpind on ise valatud ning oma kätetööd esindavad ka köögisaare kohal olevad betoonist valgustid – nende vormina kasutati plastpudelit. | Jukka Koskinen

Ulla Harju peab koos oma äripartneri Hanna Väinöläga Soomes Hämeenlinnas sisustuspoodi, mis on keskendunud taaskasutusdisainile. Ettevõtte nimi on Rento Design ja see müüb ning valmistab taaskasutusmaterjalist sisustustooteid. Firma kodulehel mainivad Ulla ja Hanna, et Rento Designi valikus on sellised asjad, mida nad ise meelsasti oma kodus kasutaksid. Meil avanes hea võimalus külastada Ulla Harju hiljuti valminud kodumaja ja vaadata, kas ja kui palju on see sisustatud oma kaupluse toodetega.

Ulla ja tema abikaasa ning kahe poja (6- ja 8aastane) ligikaudu aasta tagasi valminud kodumaja jääb Hämeenlinnast 15 minuti sõidu kaugusele. Puitkonstruktsiooniga modernse ühekordse eramu arhitekt on Asko Kaipainen, kes on ühtlasi ka peretuttav. Ulla pere soovis kodumaja, mis oleks funktsionaalne ja kompaktne. Asko Kaipainen projekteeris pere soovidele vastava eramu, mille puulaudisega kaetud fassaadi rütmitavad tänava poolt pikad kitsad aknad. Maja hoovipoolses küljes seevastu on peaaegu kogu siseruumi ulatuses põrandast laeni aknad. Eramu juurde kuulub ka eraldi paiknev autovarjualune ja väike abihoone tööriistade ning muu aiakraami tarvis. Maja on 152ruutmeetrine ja seal viis tuba. Olemasolevatele ruutmeetritele lisandub veel 10 m² ehitusjärgus oleva tasa-pinna näol, mis tuleb köögitsooni kohale – interjööri ruumikõrgus võimaldab seda sinna lahedalt tekitada. Perenaise sõnul tuleb sellest tasapinnast mõnus koht lastele ja magamispaik külalistele.

Kõike on parasjagu

Pere jaoks toimib maja suurepäraselt – midagi pole puudu ega üleliia. Ruumi on just nii palju, kui vaja. Enne majaehitust uuris Ulla koos abikaasaga ka valmismajade kohta, kuid ei leidnud ühtegi sobivat. Samas veetles noori ka mõte ise maja kavandamise suhtes kaasa rääkida. Praeguse kodu avatud köögi, elu- ja söögitoa lahendus ongi selline, mida nad ühegi valmismaja puhul ei kohanud ja mille arhitekt nende maja kavandades aluseks võttis. Köögitsooni juurest avanevad põrandast laeni klaaslükanduksed – pere suur soov – majatagusele terrassile. Suviti pikeneb siseruum lükanduksi avades sujuvalt välisruumi ja vastupidi.

Kõik interjööri viimistlusmaterjalid on pere ise valinud. Põrandal on kogu maja ulatuses valge laminaatparkett, välja arvatud esik ja märgruumid, kus on kasutatud tumehalle kiviplaate. Seinapinnad on enamjaolt valged. Elutoa ning Ulla ja ta abikaasa magamistoa otsaseinad on krohvitud ning halliks värvitud. Tulemuseks on elav betooni meenutav pind, mis mõjub samas soojalt ja elavalt. Huvitav lahendus interjööris on stretch-lagi, mis on elu-söögitoa ja köögitsooni kohal ning märgruumides. Stretch-lagi on strech-kangast soojuse abil liistude taha pingutatud lagi, mis mõjub ruumis palju ühtlasemalt (eriti just lae ja seina ühenduskohti silmas pidades) võrreldes tavalise kipslaega.

Betoonist köök

Köögi betoonist tööpinnad valmistas pere ise, valades need kohapeal. Samuti esindavad köögisaare kohal olevad betoonist rippvalgustid pereisa kätetööd. Need on valgustiprototüübid, mis jõuavad tulevikus ehk ka Rento Designi valikusse. Rento Designi asju kohtab interjööris nii siin kui ka seal tõepoolest: näiteks söögilaud koos toolidega, elutoa vaibad, peamagamistoa öölauad, lõbusate slogan’itega plakatid jne. Ulla sõnul meeldib talle stiil, kus modernse sisustusega on ühendatud midagi kulunut ja vana.

Naine toob näiteks Rento Designi valikus olevad rauast toolid, mis ongi vanad taaskasutusel olevad toolid. Neid Indoneesiast pärit metalltoole saab kasutada ka välistingimustes. Toolide pind võib pikemat aega õues olles küll roostetama kippuda, kuid see kuulub asja juurde – selle võib pärast maha lihvida ja tooli uuesti kaitselakiga katta. Üks Rento Designi põhimõtteid ongi vabalt võtta (rento tähendab soome keeles lõõgastunud), teha vanast materjalist uut või saata kulunud esemed väikese värskenduskuuri järel uuele ringile.

Sarnased artiklid