1960ndate aastate lõpus valminud pikkade lintakendega modernistliku kortermaja projekteeris arhitekt Paul Härmson Eesti Merelaevanduse töötajatele. Elamuga samas hoonegrupis asus ka nõukogude ajal kuulus kauplus Albatross, kust meremehed said kupongide eest osta välismaa kaupu, mida mujal poodides ei müüdud.* Maja välisilme ja avarad trepikojad on praeguseni hästi säilinud. Viimasel korrusel asuv valgusküllane korter lummas Marist ja Alarit kohe, kui nad sõbra müügis olevat kodu vaatama tulid – otsus korter ära osta sündis sõna otseses mõttes esimesest silmapilgust.
Kolmetoalise korteri suurim pluss on uhke ja suur elutuba ning selle lõuna poole vaatavad hiiglaslikud aknad. Modernistliku aken-seina taga võib imetleda iga päev muutuvat taevast, Kadrioru mitmekesist katusemaastikku ning 1980ndatel valminud uue telemaja kõrget fassaadi. Esikust saab omakorda astuda väikesele rõdule, mis jääb õhtupäikese ja rahuliku sisehoovi poole. Vaatamata asukohale kesklinnas on korter mõnusalt vaikne ja liiklusmürast eemal.
Seinad võõbati valgeks
«Tegemist on korraliku nõukogudeaegse korteriga, kus originaalis paiknesid kõik ruumid eraldi: nii toad, köök kui ka vannituba ja tualettruum,» märgib Alari. Juba eelmiste omanike käe all avati aga köök elutuppa ning WC ja vannituba ehitati kokku. «Meie suuri muudatusi ega investeeringuid teha ei plaaninud, kavas oli üksnes väike värskendusremont, et n-ö eelmise kodu vaim välja saada,» lisab Maris. Korter sai värske ilme vaid paari nädalaga – seinad värviti valgeks, muudeti ja lisati valgustite asukohti ning olulisema ümberkorraldusena tõsteti ümber elutoast kabinetti avanenud uks. Nii sai elutuba juurde seinapinda ja esinduslikkust ning ülejäänud ruumidesse – magamis- ja vannituppa ning kabinetti – pääseb nüüd loogiliselt väikesest koridorist korteri sisemuses.
Alguses sooviti välja vahetada ka köök, aga kuna lahendus on igati funktsionaalne ja mustvalged kapid silma ei riiva, jäeti uue köögi sisustamise projekt esialgu ootele. Sisearhitekti kaasamisele disaini- ja loomevaldkonnas tegutsevad noored korteriomanikud ei mõelnud. Pealegi oli lõuend, millele oma nägemus üles ehitada, korteri hea ruumiprogrammi ja puhaste seinte näol olemas. Suur osa sisustusest – vintage-mööbel, vaibad, riiulid – tuli kaasa eelmisest elamisest. Ka graafikat, fotosid, keraamikat ja teisi toredaid ning oma lugu jutustavaid detaile oli kogunenud omajagu.
Arvukas vinüülplaatide ja keraamika kogu
Esmajärjekorras tuli leida koht melomaanist ja disaineriameti kõrvalt ka DJ-na tegutseva korteriperemehe arvestatavale vinüülikogule ning helisüsteemile. Viimane on muuseas üsna eriline: 1970ndatel loodud Inglise firma kõlarid vastavad BBC stuudiote standardile ja need pannakse endiselt kokku käsitööna. Kõlareid täiendab samavõrra väärikas vintage-kapike, mis pärineb Bukowski oksjonilt. Alari plaadikollektsioonile astub kannule Marise keraamikakogu, mis huvitavate autoritööde näol tasapisi täieneb. Uuematest Eesti keraamikutest leiab riiulitelt Mariana Laane (Nüüd Ceramics), Karmen Saadi ja Annike Laigo töid; perenaise lemmikute hulgas on veel Tarbeklaasi ning Iittala esemeid oma tuntud headuses. Aknalauale, mis ehitati korteri värskendustööde käigus märksa laiemaks, on välja sätitud modernismiajastule viitavaid väikeskulptuure ja vaagnaid.
Tubadesse sobivaid valgusteid otsiti hoolega ja rahulikult valides. Juba kolides oli selge, et loobutakse lae keskel asuvast tugevast üldvalgusest ja keskendutakse meeleolu loovatele kohtvalgustitele. Söögilaua kohal ripub disainiklassikasse kuuluv Louis Poulseni PH5, mis telliti eBayst. «Mulle meeldib mõte, et ostame mõne asja kasutatult. Kõik ei pea olema uus ja kõike ei pea kohe ning korraga ostma,» selgitab Alari oma arusaama kodu sisustamisest.
Hea maitse ja silmaga valitud esemed
Vintage-valgusteid täiendavad Flosi ja Foscarini lambid, mis aja jooksul kindlasti disainiklassikaks saavad. Stiilset ja ajatut disaini, mille väärtus ei kahane ning mis võib omanikega alati kaasa rännata, on pererahvas osanud oma koju valida hulgaliselt.
Värvilised käsitöövaibad on leidnud tee korterisse portaalide CarpetVista ja Anou Artisans kaudu. Viimane koondab Maroko käsitöömeistreid fairtrade-kaubanduse põhimõttel ning annab kohalikele meistritele võimaluse müüa oma kätetööd otse ja õiglaste hindadega. Elutoadiivan ja -riiulid pärinevad Rootsi firmadelt Melimeli ja String.
Kindlasti pole kõik siinses kodus veel paigas ja väiksemaid vangerdusi võetakse ette edaspidigi. Köögi kõrvale on plaanis soetada klaasidega vitriinkapp aksessuaaride ja nõude eksponeerimiseks, raamatud ootavad kabinetist elutuppa kolimist, seintel on veel ruumi kunstile ning aknalaual-riiulitel keraamikale ja toataimedele. Kuid juba praegu on oma valgusküllasusega rabavast ja avarast korterist, mida noored omanikud on hea maitse ja lustiga sisustanud, saanud värvikas ja iseäranis mõnusa atmosfääriga kodu. Perenaise jutu sees poetatud lauses, et kogu aeg tahaks kodus olla, igal juhul kahelda ei saa!
* «Jalutaja teejuht. Kadriorg». Robert Nerman & Karen Jagodin. Solnessi Arhitektuurikirjastus, Tallinn, 2011