Värvidele valla

Kersti Pikk
Diivan
18.12.2017
värviline
Kabinetisisustus on esinduslik: Mangi diivan, tugitool Egg Elke Mööbli salongist, valgusti Tolomeo Laterna Magicast ning kirjutuslaud ja kapid BoConceptist. | Terje Ugandi

Sisekujundaja Maarja Marga (Mhmh OÜ) käe all sai Kadriorus asuvast kolmetoalisest šikk, mugav ja avatud stuudiokorter, mille täidab värvidega Lola Liivati kirgas ning elurõõmus maalikunst.

 

Korterelamu, kus korter asub, on valminud arhitektuuribüroo Laan & Remi projekti järgi kümmekond aastat tagasi. Nüüdisaegse arhitektuuriga majja viimasele korrusele kolmetoalise apartemendi soetanud härrasmees oli seal elanud juba aastaid, kui tekkis soov kodu värskendada ning oma elustiilile sobivamaks kujundada. Üksi elav edukas ja tegus meesterahvas, kes suurema osa ajast veedab tööl ja reisides, vajas kolme eraldi toa asemel pigem moodsat avatust ja mugavusi, nii rahulikuks iseolemiseks kui ka seltskondlikuks läbikäimiseks.

Küsimusele, kas kolida või muuta põhjalikult korteri planeeringut, andis vastuse suurepärane asukoht kesklinnas ning korterit kahest küljest ümbritsev avar terrass, millest peremees loobuda ei tahtnud. Ümberehitust kutsuti orkestreerima sisekujundaja ja disainer Maarja Marga, kelle eesmärk oli ruumid avada, lisada moodsaid lahendusi ning luua foon maalikunstnik Lola Liivati loomingule.

Kolmest toast sai üks

Tubade vahel olnud seinad eemaldati peaaegu täielikult (paika jäi tualettruum ning kööki ja magamistuba eraldav sein) ja 83 ruutmeetri suurusest kolme toaga korterist sai ruumikas ning avatud stuudio. Vaheseinte kaotamisega võitis korter oluliselt juurde päevavalgust ja, mis kõige tähtsam, kunsti eksponeerimiseks-vaatamiseks saadi juurde avarust ning distantsi. Samal ajal ehitustöödega püstitati terrassile klaasseintega talveaed, millest sai aastaringne siseruumi pikendus või suisa elutuba.

Teadliku maitse ja konkreetsete soovidega peremees rääkis kujundusotsustes igas mõttes kaasa. Kuna korteris elab ka pikakarvaline pärsia kass nimega Boko Haram, hüüdnimega Terrorist, tahtis mees kindlasti kivipõrandat, mida on lihtne hooldada. Interjööri valitigi paekivitooni, kuid marmoriimitatsiooniga kivipõrand, mille läiklev mustrimäng on ruumis jõuline kujunduselement.

Soliidselt ja mehelikult mõjub tume spoonitud erimööbel, mille kavandamisel oli abiks disainer Peter Sampson (Peter Sampson Design OÜ, salong Vivid). Rahuliku spooni kõrvale toob särtsu osal sahtli- ja kapiustel kasutatud art déco’lik muster. Tegemist on õhukese dekoratiivse materjaliga Sibu, mida saab hõlpsalt spoonile kleepida. Köögikappidel on seevastu kombineeritud lakoonilist matti ja läikivat tumehalli klaasi. Sisekujundaja on pööranud palju tähelepanu väikestele detailidele. Põrandatel on võimalikult märkamatu liist ja korteri kaks siseust on Eesti tootja Ego sarjast Invisible (Nähtamatu). Magamistoas ja kabinetis eemaldati plastist aknalauad ning aknad viimistleti metallservaga; päikesevalguse eest pakuvad varju bambusest puitribikardinad. Igasse ruumi on paigaldatud kvaliteetne Bose helisüsteem.

Julged värvilaigud

Elutuba ning privaatsemat magamistoa- ja kabinetiosa tsoneerib ruumijagajana suur raamaturiiul. Seinariiulid ei tulnud kõne allagi, kuna seinad tuli hoida kunsti päralt. Magamistuba ja kabinet on oma tumedas tonaalsuses esinduslikud ning soliidsed. Kui esimesse annab pehmust voodi peatsis olev tekstiiltapeet, siis kabinet mõjub igati asjalikult ja väljapeetult. Ootamatu värvilaigu toob ruumi fuksiaroosa Arne Jacobseni tugitool Egg (Muna), hubasust lisavad peremehe valitud siidivaibad. Suurimad pilgupüüdjad, mis interjööris rõhutatult elama hakkavad, on maalikunstnik Lola Liivati jõuliste värvidega abstraktsioonid. Uhke kollektsioon on kogunenud kunstisõbrast peremehe koju aastate jooksul ja nii mõnigi töö rändab erakogust aeg-ajalt näitusesaalidesse.

Kompaktse kööginurgaga elutuba oma julgelt läikleva põrandaga mõjub tantsusaalilikult lagedana. Diivaneid-tugitoole omanik elutuppa ei soovinud, kuna õdus istumine on sisse seatud talveaeda. Pealegi saab külaliste saabudes sõidutada keset tuba baarilaua ülesannet täitma seina ääres seisva ratastel kummuti.  Avarale stuudiokorterile lisab veel ühe mõõtme korterit ümbritsev terrass, mille haljastusel hoiab suviti silma peal aednik. Korteriperemehe jaoks on olulised mugavad ja selged lahendused ning koostöös kujundajaga sündinud interjööris ongi  kõigel kaalutletud koht. Boheemlasliku segaduse või pilla-palla oleku asemel on moodsas poissmehekorteris šikki elegantsi ja soliidset asjalikkust.

Sarnased artiklid