Šikk poissmehekorter pargi servas

Kersti Pikk
Diivan
01.05.2016
Kööki tavapärast lahendust ei tahetud ning seetõttu kinnitati eritööna valminud köögimööbel osaliselt seinale, põrandast lahti. Töötasapind on valmistatud betoonist. | Terje Ugandi

Noor korteriomanik, kes kutsus sisearhitekt Kadri Sirgi endale appi oma uut kodu kujundama, soovis funktsionaalset, rahulikku ja maheda värvipaletiga interjööri. Kujundajale peremehe mõttelaad sobis ja hea koostöö tulemuseks on maitsekas, detailideni läbimõeldud ning terviklik kodu.

Karlova mõisa ja pargi vastas olev endine õpetajate seminari muusikamaja ehitati kaks aastat tagasi ümber korterelamuks. Tollal Tartu linna parima ehitise tiitli pälvinud maja arvestab sümpaatselt ümbritseva keskkonnaga ja ühendab arhitektuuris oskuslikult vana ning uue. Erilist tähelepanu väärib 1960ndate lõpust pärit algupärase seinapannoo säilitamine hoone fassaadil. 1960.−70. aastate šikki ja elegantset joont aimdub ka ruumikast kolmetoalisest korterist, kus interjööri ja eksterjööri kooskõla meeldivalt kõnetab.

Avarad vaated ja toad

Viimasel korrusel asuva ja läbi maja kulgeva nurgapealse korteri plussid on vaieldamatult maja parimad vaated ning valgus. Kaks suurt rõdu avanevad kahes suunas: elutoast pääseb avarale päikesepoolsele rõdule ja magamistoa juurde jääb väiksem eeshoovi vaatav rõdu.

Kuna sisekujundaja Kadri Sirk kaasati projekti varakult – veel maja ehitus- ja viimistlustööde käigus –, õnnestus korteri plaani-lahenduses üht-teist muuta. Elutuppa täielikult avatud kööki ei soovitud ning Kadri kavandas kahte ruumitsooni eraldama seinaploki, mis köögi pool peidab endas riiuleid ja külmikut ning elutoapoolel sahtleid. Sarnane ruumieraldaja-vaheseina motiiv kordub ka magamistoas, tõmmates piiri toa ja poolavatud garderoobi vahele.

Spoonpinnad seovad tervikuks

80ruutmeetrise korteri pind on optimaalselt ära kasutatud, garderoobe-panipaiku on piisavalt ning kasutut tühja pinda korteris pole. Põhiplaanis on korteri keskele tekitatud kuubikujuline maht, mille sees asuvad vannituba ja väike abiruum ning mille ümber kulgevad loogiliselt ülejäänud toad.

Peamiseks meeleolu loojaks on interjööris uhked spoonpinnad, mis hoiavad kogu kujunduse tervikuna koos. Varjundirikas pähklispoon toob ruumidesse sügava koloriidi ja mõjub ühtlasi tugeva aktsendina. Puidu elavat pinda tasakaalustavad neutraalsed värvitud seinad, väärikas mööbel ning mahedates toonides tekstiilid.

Spoonpaneelide paigaldamine nõudis ehitajalt omajagu kannatlikkust ja pingutust, täiusliku tulemuse nimel sai sisekujundaja sõnul kogu korteris detailidega kõvasti vaeva nähtud. Palju nuputamist oli ka valguslahendusega, mis pidi saama ühelt poolt funktsionaalne ja nähtamatu ning teisalt mõnusat atmosfääri toetav. Peidetud laevalgustuse kõrvale valiti üksikud dekoratiivsed lambid: magamistuppa koostöös Triin Kõivupuuga (Trinka Design) valminud tekstiilist laevalgusti ning köögilaua kohale stiilne rippuv kuppel.

Killuke mustrit köögis ja vannitoas

Vannituba, kuhu pääseb nii magamistoast kui ka esikust, on üllatavalt avar. Avarustunnet lisab suur aken ja konkreetse joonega vannitoasisustus. Ühele seinale on toodud särtsu ja mustrit toreda geomeetrilise plaadiga. Vannitoast viib uks sauna, mis on samuti aknaga ega jää oma ruumikuselt vannitoale alla.

Peale vannitoa leiab killukese mustrit köögist, kuhu sobitati jaapanipärase männiokkamustriga tapeet, mis oma helguses rõhutab köögi avarust ja õhulisust. Köögimööbel on julgelt kandilise ja futuristliku joonega. Sisearhitekti sõnul ei tahetud kööki tavapärast lahendust, mistõttu ta projekteeris poolavatud ruumi n-ö õhku tõstetud kapid. Köögikapid, millel on osaliselt justkui nurk maha lõigatud, lisavad toredat dünaamikat.

Suurem osa korteri sisustusest on Kadri projekteeritud (valmistaja Mipla OÜ), vaid lahtine mööbel leiti firmadelt BoConcept ja Fritz Hansen ning salongi Strössel valikust. Nahkdiivanis ja suures tugitoolis on seitsmekümnendate aastate hõngu ning Andre Visnapuu foto elutoaseinal rõhutab šiki poissmehekorteri sarmi. Viimast on osanud sisekujundaja oma tööga tabavalt edasi anda. See on stiilne korter stiilses majas!       

Sarnased artiklid