Kodu nagu merelaine

Kersti Jaigma
11.05.2018
Merelainet meenutav tapeet pärineb Designers Guildilt. Televiisori asemel on imetlemiseks kaminatuli ja Maarit Murka taies. | Terje Ugandi

Rocca al Mare väravasse heiskas eelmisel aastal purjed KOKO arhitektide loodud äri- ja kortermaja Laev. Seilavat kruiisilaeva meenutav hoone pakub oma asukatele targa maja hüvesid, erilist ruumikogemust ning uhkeid vaateid linnale ja loodusele. Viimase muutuvast ilmest on ammutatud ka sisearhitekt Maarja Malvre kujundatud kodu värvid.

 

Kui sisearhitekt koos korteri värske omanikuga esimest korda ruume vaatama jõudis, puudusid korrusel veel aknad ja paljad betoonseinad markeerisid tulevase korteri piire. Kõrgelt viimaselt korruselt avanes aga lummav vaade sügiseselt tumedale ja tormisele merele, mille ees lainetas liivakarva pilliroog. “See esimene pilk sügisesele merele pani paika interjööri põhitoonid. Sai selgeks, et needsamad värvid peavad sujuvalt tuppa liikuma,” märgib Maarja. Nüüd viitavadki lainekarva seinad ja tumesinine diivan merele, magamistubadesse valitud vaipkate sümboliseerib rannaliiva. Temaatikasse liitub ka kergelt lainelistest laudadest parkett, mis on pärit Eesti tootjalt Arbor Parkett.

Mitte üksnes mere lähedus, vaid ka peremehe suur loodushuvi tõid korterisse peamiselt naturaalsed materjalid, nagu ehe puit, metall, klaas ja tekstiilid. “Kliendi jaoks oli seos loodusega väga oluline. Teisalt on tegemist maailmas palju ringi reisiva inimesega, mis sundis kujundusse lisama kosmopoliitse noodi,” arutleb sisearhitekt. Mõistagi dikteeris moodsa ja urbanistliku lähenemise ka maja ise ehk selle eriline arhitektuur. “Et modernsesse linnamajja ei tuleks Jahipauna meenutav kodu, lisasime glamuuri alati šikilt mõjuva halli ja messinguga.”


Arhitektuurne ruum ja loodusvaated
 

Maja viimasel korrusel asuv 97 ruutmeetri suurune korter on ruumiliselt põnev ja ootamatult kõrge – elutoas ulatub lagede kõrgus kuni kuue meetrini. Katuseaknad ja tekkiv avar valgusšaht lisavad eluruumi julget arhitektuursust ja mõjusust, mida ei kohta uutes kortermajades just sageli. Fassaadil ümbritseb korruseid voogava lainetusena lamellribistik, mis ühelt poolt annab Laeva majale tugeva identiteedi, teisalt kaitseb lõunaküljel olevaid kortereid otsese päikesevalguse eest. Lamellid heidavad päikesevalguses ruumi põnevaid varje, pannes pinnad ja tekstuurid kaunilt elama. Päikeseloojang värvib toad seevastu mahedalt oranžiks. Elu selles korteris käib loodusega kooskõlas ning kõik meretoonid ja taeva ilmed peegelduvad tuppa.

Kuna ruum on kõrge, pikk ja kitsas ning aknad jäävad ühte suunda, oli Maarja sõnul omajagu nuputamist, kuidas kõik vajalik ära mahutada ning seejuures valgust ja vaateid mitte kinni panna. Lahendusena kavandati elutuppa kööki ja esikut eraldama kastikujuline maht, mis on keskelt avatud. Tänu “siseaknale” ei võta välisuksest sisenejat vastu tumm sein, vaid üle köögi paistev merevaade. “Kuubiku ideest hakkas omakorda hargnema geomeetrilise mustriga kapistik. Spoon on mööblil 45kraadise nurga all, mis muudab suure pinna dünaamilisemaks. Väikese nüansi lisab ka pärlmuttervärviga hall peits,” räägib sisekujundaja.


Messing ja Muhu kuusk
 

Metalse helgi leiab veel köögist – tööpinnaks on kaunilt küütlev messing. “Messing hakkab ajapikku oksüdeeruma ja muudab oma värvi. Lõpuks näeb töötasapind välja nagu baarilett nooblis Berliini baaris, demonstreerides uhkusega elu ja kasutamise märke,” teab disainer. Materjal kordub messingust pistikute, lülitite, vannitoasegistite, valgustite jms näol ka mujal interjööris.

Iga väiksemgi detail on kujunduses põhjalikult läbi mõeldud, kuna planeering on avatud, tänu klaasist vaheseintele on kõik visuaalselt nähtav ja omavahel seotud. Vaated kulgevad piki korterit ja rõhutavad avarust.

Tänu klaasvaheseintele ja läbipaistvusele on magamistoatsoon eriti imposantne. Täies ilus on eksponeeritud efektseid materjale ja puhtaid vorme. Sisearhitekt on vannitoas väga stiilselt kombineerinud ülipeent klaasmosaiiki ja suuri marmorpaneele. Dušinurka paigaldatud roheline marmorsein sai projekti käigus nimeks “Muhu kuusk”.

Toonitud klaasist garderoob on distsiplineeriv ja kõrge klaasseina ees olev avatud vannituba nõuab julgust ning soovi tavapärasest erinevas ruumis elada ja oskust maailma laiema pilguga vaadata.

Kuna magamistuppa jäeti alles puhas betoonlagi, samuti on siin palju klaasi, kaeti põrand vaipkattega ning vooditagusele seinale valiti tekstiiltapeet. Tekstiilid toovad ruumi pehmust ja õdusust ning vaikuse tagavad kogu majas kasutatud paksud ja helikindlad klaaspinnad. Nii võib rahus ja vaikuses jälgida akende taga kulgevat katkematut autovoolu või silmitseda pidevalt muutuvat merd.

Sarnased artiklid