Vana maja uus tulemine

Maris Orav
12.04.2018
Lagede kõrgus, avatud planeering ja maast laeni aknad muudavad ruumi suursuguseks ja õhuliseks, nõudes ka mööblilt suuri ja julgeid vorme. | Terje Ugandi

Sisearhitekt Aet Piel kutsuti värskendama ja nüüdisajastama Tallinna külje all Tiskre elurajoonis asuva maja sisekujundust. Ajale veidi jalgu jäänud interjöör sai valgusküllase, väljapeetud ja moodsa ilme.

15 aastat tagasi ehitatud ja sisustatud maja renoveerimist sisearhitekt algul küll pisut pelgas, ent koostöö kujunes niivõrd sujuvaks, et peale alguses plaanitud elutoa ja köögi renoveerimise laieneti ka esikusse ja teisele korrusele.

Renoveerimise fookuseks sai läbi kahe korruse avatud elutuba ja köök, mille pindala ei ole ruutmeetritelt ülemäära suur. Küll aga muudavad lagede kõrgus, avatud planeering ja maast laeni aknad ruumi suursuguseks ja õhuliseks, nõudes ka mööblilt suuri ja julgeid vorme. Ruumide planeeringut väga ei muudetud, maha võeti vaid esiku ja köögi vaheline sein, mille arvelt pikendati köögifronti ja muudeti kogu ruumi avaramaks.

Kuna köök moodustab elutoaga harmoonilise terviku, sai see väljapeetud tumehalli tooni ja puhaste vormidega soliidse ilme. Köögi tagumisse seina plaaniti kõrge kapirida, mis on osaliselt ka esikukapi tagasein. Kappide vastu disainiti pikk lett valamu, pliidi ja kõrge söögilauaga, mille taga on mõnus mugavatel söögitoolidel hommikust või õhtust süüa või söögivalmistamist jälgida.
Minimalistlikult elegantse köögi puhul rakendas sisearhitekt mitmeid nutikaid ja uuenduslikke lahendusi, et väikestelt mõõtmetelt maksimum võtta. Funktsionaalsust lisab köögile näiteks kokkukäivate ustega kapp, mille taha saab peita tööpinna, röstreid ja muid väikeseid esemeid, õhupuhasti integreeriti pliidi kõrvale tööpinna sisse. Et kapiridade ja köögisaare vahele jääv kitsas koridor liiga ahtana ei mõjuks, raiuti kappide ja köögisaare vahele välisseina aeda avanev maast laeni uks, mis lisab ruumile õhulisust ja valgust.

Elutoas on kesksel kohal nelja meetri pikkune madal telerilaud ja riiul, mis viimistleti, nagu ülejäänudki puitpinnad, õli-vahaga. Perenaise lemmiktooni halli toodi elamisse sisse nii Rolf Benzi mugava diivani, Ligne Roset’ hallikirju efektse vaiba, disainiklassika Thonet 808 tugitooli ja põneva tekstuuriga voldikkardinatega. Geomeetriliste vormimängudega lisavad elutuppa aktsente Made Designi riiul Albury ja Wever & Ducré valgusti Cyclon.

Et kompaktses elamises ühtset läbivat joont hoida, vahetati ära nii sise- kui ka välisuksed. Esimesed telliti Haapsalu uksetehasest, kõik tammepuidust pinnad ja esemed – põrand, mööbel ja uksed – viimistleti ühtlaselt Finefloorsi õlivahaga. Renoveerimisega jõuti ka teisele korrusele, kus sisustati mitmefunktsiooniline ruum lugemiseks, töötamiseks või isegi sportimiseks. Jalge all mõnusalt pehme vaipkattega ruumis püüab eelkõige pilku eritellimusel valmistatud puidust töölaud, mille kaas avaneb rohkete sahtlitega kosmeetikalauaks.

Halli köögiga eluruum on kodu süda ja pererahvas võib värske hingamise saanud interjöörist üksnes rõõmu tunda.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid