Suvemaja põhjarannikul

Eve Arpo
Diivan
01.07.2015
Hoone seinad ja katus on kaetud vertikaallaudisega, mis annab traditsioonilisele materjalikäsitlusele tänapäevase nüansi. Laudis on peitsitud naturaalse männitõrvaga ja muutub ajas loomulikult halliks. | Kaido Haagen

Juminda poolsaarele rajatud Hara allveelaevade demagnetiseerimise baas pole veel endale uut kasutusotstarvet leidnud, küll aga on kasutusele võetud üle Hara lahe asuvad väiksemad militaarhooned. Mahajäetud ehitised annavad võimaluse unikaalse suvekodu rajamiseks looduskaunisse paika, kuhu uue maja ehitamine oleks keelatud.

 

Rannikule ehitatud militaarrajatised võluvad oma vastandlikkuses – kaunis loodus versus tehismaterjalid. Hara sadam ja ümberkaudsed rajatised ehitati 1950ndate aastate keskel Nõukogude Liidu sõjamerelaevastiku tarbeks. 1991. aastal jäid hooned pärast sõjaväe lahkumist tühjaks. Kui Lahemaa looduskaitseala rannavööndisse eramu ehitamisest võib iga mees ainult und näha, siis olemasoleva hoone suvemajaks rekonstrueerimine on lubatud. Otse mererannikul mändide all asuvad militaarhooned on atraktiivsed suvituskohad.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid