7 nippi, kuidas valgustus kodu huvides tööle panna

kodus.ee
15.10.2021
Shutterstock

Kodu valguslahenduse loomine ei kipu tavaliselt ootuspäraselt välja kukkuma, sest valgustuse rolli alahinnatakse ja selle planeerimisel tehakse mitmeid levinud vigu. K-rauta sisekujundaja Getrin Ruut annab nõu, kuidas valgustada kodu nii, et silm puhkab ja kodus on ka pimedal ajal mõnus olla.
 

1)    Igasse ruumi mitu valgustit
Kõige sagedasem Eesti kodude valguslahenduse viga on, et lakke riputatakse üks lamp ja eeldatakse, et sellest piisab. Meie pimedas vööndis on interjööri valgustusel täita oluline roll, mis tähendab, et väiksemas ruumis võiks olla vähemalt kaks, kolm valgustit ning suuremas ruumis rohkem kui kolm valgusallikat.

2)    Üks pilgupüüdja
Valgustusega ei saa reeglina üle pingutada, selle allikaid võiks olla kodus pigem rohkem kui vähem, küll aga ei tohi need olla kõik eraldiseisvalt silmatorkavad. Reegel on, et valgustus peaks jääma kas täiesti märkamatuks või võib olla ruumi kohta üks efektvalgusti, mis on ühtlasi ruumisisustuselement.

3)    Igal valgustil oma roll
Kõik kodused valgustid võiksid täita mõnd kindlat funktsiooni, ühtegi ei tasu osta lihtsalt lakke rippuma või nurka seisma. Valgusti võib soovitud piirkonda või eset valgustada, toetada töötegemist või toiduvalmistamist, luua emotsiooni või olla sisekujunduse osaks. Kui igal valgustil on täita oma roll, on lihtsam säästa ka energiakuludelt.

Edasi lugemiseks

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid