Arhitekt Eero Palmi sõnul iseloomustavad seda silmapaistvat villat unikaalsed lahendused. Kuna pererahvas esitas arhitektidele oma soovid ja vajadused ning andis seejärel neile täielikult vabad käed, sündiski ehituskunsti meistriteos. Sisearhitektid Margit Teikari ja Tuuli Trei liitusid projektiga siis, kui maja ruumiprogramm oli paika pandud. Ehitusinsenerist majaperemehe eestvedamisel on hoones rakendatud rohkesti eesrindlikke võtteid ja tänapäevaseid materjale.
«Maja konstruktsioon on Columbia kivist ja monoliitsest raudbetoonist. Küttesüsteemid on täielikult kombineeritud: maaküte, õhksoojuspump, gaas ja päikesepaneelid,» kommenteerib arhitekt. Hoone on viimistletud valge krohvi ja suuremõõtmeliste täismassplaatidega – selle vormikeelt rõhutavad suured klaaspinnad ja puitelemendid.
Hele + tume = täiuslik tervik
Täismassplaadid ja valge krohv korduvad ka siseruumide viimistluses. «Mõistagi inspireerib meid siselahenduste loomisel maja arhitektuur, aga iga kodu tuleb ikkagi pererahva nägu,» mainib Tuuli Trei. «Tahame luua interjööri näol fooni, näiteks selles eramus tumeda/heleda seina, mis jääb aastateks taustaks mööblile, aksessuaaridele jms,» selgitab Margit Teikari. Hiljem on lihtne näiteks pehmet mööblit ja tekstiile vahetades ruumi ilmet muuta. Sisearhitektide kavandatud kujundus näib küll esmapilgul lihtne, aga teostus oli parasjagu keeruline. Majaperemees pakkus ka ise otstarbekaid tehnilisi lahendusi. «Meil toimusid väga sisutihedad arutelud, kus vaagisime koos keerulisemad «sõlmed» üksipulgi läbi,» nendib Trei.
Maja alumisel korrusel paiknevad kabinet ja voogava ruumina lahendatud avar elutuba koos avatud köögiga. Siit pääseb spaakompleksi, koduhoiuruumi ja garaaži. Skulpturaalne, maast laeni klaaspiirdega konsooltrepp viib teisele korrusele, mis on tsoneeritud kaheks: üks pool on vanemate, teine tütre päralt. Modernistliku joonega villat läbib tumedate puitseinte ning valgete värvitud ja heledate klaas- ning kivi-pindade kontrast. Alumise korruse põrand on suuremõõtmelistest täismassplaatidest. Sellisele materjalivalikule aitas kaasa ka pere lemmik, samojeedi koer Lumi, kes armastab tohutult koduste seltskonnas viibida.
Valgustus ja valikud
Majja siseneja satub valgusküllasesse maast laeni akendega ruumi. Kui külaliste garderoobile on lükanduks ette tõmmatud, ei oskaks aimatagi, et seina taga asub põneva valgusega rõivistu. Kõik hoone välis- ja sisevalguslahendused on täiuslikud.«Valgustuslahendusi luues analüüsisime koos pererahvaga põhjalikult, mida suudab valgustus ruumiga teha,» tutvustab Teikari ja lisab, et «sisearhitektid loovad võimaluse tekitada erinevaid meeleolusid. Selles majas on palju kombineeritud üld- ja aktsentvalgust. Üldvalguse annavad valguskarniisid, aktsendi loovad punktvalgustid. Paljusid neist saab vajadusel reguleerida.» Näiteks kui on soov istuda küünlavalgel või kaminapaistel, on võimalik karniisivalgus kumavaks keerata.
Valdavalt on valgustid tagasihoidlikud, kuid ruumi aktsent on efektne rippvalgusti söögilaua kohal ja põrandavalgustid. Üldiselt on rõhku pandud pigem heale valgusele ja valgustusele. Majas on gaasikamin. Sisearhitektide sõnul eelistatakse neid aina rohkem, sest gaasikamina elav tuli on sama lummav, aga hooldamine lihtsam.
Iga interjööri muudab eriliseks rätsepatööna tehtud mööbel. Sisearhitektid projekteerisid muu sisustusega samas laadis tumeda mustast graniidist tööpinnaga köögimööbli. Algul kaaluti ka valget värvi kööki, aga kuna lagi, seinad ja põrand on samuti valged, õnnestus neil klienti veenda tumeda variandi kasuks otsustamisel.
Söögilauajoonised tehti samuti erimööblijoonisena. «Lähtusime ruumiproportsioonidest, et saada just sinna ruumi sobiva suuruse ja viimistlusega söögilaud,» täpsustab Teikari. Sisearhitektide kavandatud on ka elutoa karikariiulid, kus harrastussportlastest pererahvas eksponeerib võistlustelt saadud auhindu. «Toole ja diivaneid me muidugi üldjuhul ise ei tee, sest nende tootearendus on pikaajaline protsess,» lisab Tuuli Trei. Elutuppa on valitud B&B diivan Tufty-Time’15, söögilaua ümber TON Merano toolid ning spaasse Patricia Urquiola disainitud tugitoolid Husk Outdoor.
Privaatsem teine korrus
Sinna viiv klaasist piirdega trepp on väga stiilne. Tumedad spoonpaneelseinad jätkuvad teisel korrusel, põrandad on saarepuidust. Ruumikas magamistoas võib lõõgastuda tugitoolis raamatut lugedes, muusikat kuulates või lihtsalt aknast kaunilt kujundatud aeda vaadates. Selles interjööris jätkavad sisearhitektid nii voogava ruumi kui ka puitpaneelidega kujundusprintsiipi: voodi otsaseina taha on abikaasadele kavandatud avatud garderoobid: üks pool on mehe, teine naise päralt. Sealt pääsevad mõlemad salongilikku pesuruumi, mille aknaid katavad, nagu mujal majaski maast laeni kardinad. Klaasist dušikabiini ja sisearhitektide kavandatud valamulauaga ruumi on valitud ka stiilne sanitaartehnika.
Trepist teisel pool on tütre tuba. «Me jätame lastetubade puhul alati muutmisvõimaluse. Projekteerime valgustuse, pistikud, vahel aktsentseina ning voodi ja töölaua asukoha. Arvestame sellega, et toaelanikul oleks kujunduse «ümbermängimise» võimalusi. Teismelised tahavad ju ruttu oma ideid ellu viia!» lausub Trei. Lastetuppa projekteeritud unikaalmööbel on tegemisjärjekorras. Sisearhitektid soovivad lastetoa kujundada alati majaga ühes võtmes, aga isiklike nüanssidega. Näiteks seekord annab perekoera pildiga tapeet lastetoale palju juurde.
Kodune puhkeala
Maja ühes tiivas paiknevat valgusküllast ja õhulist saunakompleksi peab siiski koduseks spaaks nimetama, sest peale leili viskamise ja higistamise saab sealt põigata välibasseini karastama, duši alla ja kümmelda vannis. Kõiki neid protseduure saab nautida, imetledes akendest ojani sirutuvasse aeda avanevaid vaateid.
Veel mõnusamaks olemiseks on spaas ka mugavad tugitoolid Husk. «Meie põhimõte on valida interjööridesse vähe asju, aga väga kvaliteetseid,» ütleb Teikari. «Kui rääkida santehnikast, siis efektsed on Jaapani tootja Toto valgusega valamu külaliste WCs ja spaas valgusega dušš,» loetleb Trei. Villa terrassid on varustatud õueeluks sobiva mööbliga: lamamistoolid basseini ääres, söögilaud ja istmed grillide kõrval. Nüüd hakkab maja oma elu elama, on sisearhitektid kujunenud tervikuga rahul: «Seda projekti tehes arenesime ise ja loodetavasti avardasime ka pererahva silmaringi!»