Ehkki keskmisest avaram eramu oli aastaid olnud viieliikmelisele perele mugavaks koduks, ei vastanud see ühel hetkel enam elanike soovidele ega vajadustele. Pere kaalus tõsiselt kolimist, kuid rahulikust linnaäärsest asukohast ja korralikult ehitatud majast polnud lihtne kergekäeliselt loobuda – seega otsustati minna renoveerimise teed. Kodu ümberkujundamine usaldati sisearhitekt Mari Kogerile, kelle käekirja teati ja tunti varasema meeldiva koostöö kaudu.
Algselt kavandatud ruumide kergest iluravist kasvas välja mahukas ja kapitaalne ehitus. Lammutus- ja kujundustööde käigus ei jäänud vanast interjöörist peale kandvate seinte ning juba toimiva ruumiprogrammi suurt midagi alles. «Uue maja puhul on lihtsam planeeringu osas kaasa rääkida. Selles mõttes olid siin teatavad piirangud siiski ees,» selgitab sisearhitekt.
Basseini asemel õdus elutuba
Suurima muudatusena ehitati esimesel korrusel asunud ebapraktiline basseiniruum ümber avaraks elutoaks. Kolmest küljest klaasseintega ümbritsetud basseiniala asus kohe elutoa kõrval ja oli klaasist lükandustega viimasega tihedalt seotud. «Koju tulles oli tihti tunne, nagu siseneks ujulasse,» meenutab perenaine. Elutoa valge läikiv kivipõrand ja klaasist trepp oma steriilsuses rõhutasid omakorda kõledat ruumimuljet.
Külmad kivipõrandad asendati suitsukarva tammeparketiga ja hele värvigamma elegantsete tumedate puidutoonidega. Endisest basseiniruumist kujundati tõeliselt õdus elutuba, kuhu mahub kogu pere mõnusalt istuma, suhtlema ja telerit vaatama (televiisor, kusjuures, on suurim saadaolevatest; väiksem mudel poleks sedavõrd suurde ruumi ilmselt sobinudki). Hubase meeleolu lisamiseks on tuppa toodud suur ja mugav diivan firmalt B&B, rikkalikud kardinad ning pehme vaip Eesti tekstiilidisainerilt Annike Laigolt. «Pehmus sobib siia hästi!» lisab Mari Koger.
Tippdisainerite looming
Kuna elutoa istumistsoon kolis eraldi osasse, tekkis palju rohkem mänguruumi köögi- ja söögitoa kujundamisel. Väikese kööginurga vahetasid välja ligi kolme meetri pikkune köögisaar ning efektne musta värvi kõrgete köögikappide blokk. Kesksel kohal avatud ruumis on suur söögilaud, mille kohal ripuvad kaks hiiglaslikku valgustit nimega Apollo Belgia firmalt Dark. Tehnitsistliku olemisega valgustid toovad interjööri jõulisust ja isikupära, haakudes ühtlasi interjööris nähtavale jäetud tumedate metalltaladega. Söögilauatoolid on disainer Konstantin Grcici looming ja need lähtusid juba valgustite disainist.
Sisustust valides peeti silmas väärikaid materjale ja head disaini, mille väärtus aja jooksul kindlalt püsima jääb. Tipp-disainerite loomingust leidub interjööris kõige enam Patricia Urquiola disainitud mööblit: söögilaud (tootja Molteni), tugitoolid Husk ja elutoadiivan (mõlema tootja B&B), riiulid jmt mööbliesemed pärinevad tänapäeva ühe viljakama disaineri portfooliost.
Efektne must
Läbiv värvitoon, mis kogu eramu interjööri iseloomustab, on efektne must. Sisearhitekti lemmiktoon haakus õnneks ka perenaise eelistustega ning musta värvi suhtes pikalt läbi rääkida ei tulnud. Kõige konkreetsemalt on must toon esindatud teisel korrusel asuvas vanemate magamistoas. «Nii musta magamistuba polegi ma varem teinud,» märgib Mari Koger.
Ruum, kus erinevates tooninüanssides must kordub nii põrandatel, seintel kui ka tekstiilidel, ei mõju aga sugugi süngelt. Pigem kannab see turvalist ja õdusat, rahuliku une meeleolu. Sama värvigamma jätkub ka mustade seinaplaatidega vannitoas, kuhu pääseb otse magamistoast. Teisel korrusel asuvad lastetoad on aga seevastu helgemates toonides ja lõbusate värviliste tekstiilidega. Avaras majas on piisavalt tube omaette olemiseks ja ruumi, kus perega ühiselt aega veeta. Ümberehitust alustades oli pere sooviks mugav ja hästi toimiv eluruum, mis oleks ühteaegu stiilne ja huvitav ning mõjuks samal ajal ka koduselt ja soojalt. Tundub, et see eesmärk on kenasti saavutatud.