Väike ja võluv kodu Kalamajas

Kersti Pikk
Diivan
01.09.2016
Kõrge seinaosa eraldab esikut köögist ning peidab köögipoolel tehnikat ja panipaiku. | Terje Ugandi

Sisearhitekt Aet Pieli kujundatud korteris Kalamajas Niine tänaval on kinni peetud kõikidest väikese kodu sisustamise kuldreeglitest. Iga ruut-meeter on funktsionaalselt ära kasutatud ning rahulik tonaalsus ja ühtsed materjalid «petavad» ruumi suuremaks.

 

KUU arhitektide (Koit Ojaliiv, Juhan Rohtla, Joel Kopli) projekteeritud uus kortermaja jääb Niine tänaval kohe silma. Ehkki naabritest väiksem ja ümbritsevast arhitektuurist mõjutatud, toob heleda vertikaalse laudise ja puidust ribidega hoone asumisse moodsa ning värske mõõtme. Arhitektide sõnul on maja disainikontseptsioon lähtunud ideest tekitada raamistik igapäevaelule, hoidutud on liigsetest detailidest eeldusega, et see kihistus tekib igapäevaelu käigus niikuinii.

Sama põhimõtet on järginud ka sisearhitekt Aet Piel kolmanda korruse väikest (45 m2), aga kõrgete lagedega korterit kujundades. Detaile, värve ja erinevaid viimistlusmaterjale on korteris minimaalselt ning esikohal on nutikad ja praktilised kujundusnipid.

Väike, aga kõrge ruum

Hoone arhitektuurist tulenevalt on maja viimane korrus põnevate, kuni nelja meetri kõrguste siseruumidega. Katusealune on maksimaalselt kasutusele võetud ja juba arhitektide nägemuses lisati kolmanda korruse korteritele võimalus vahekorruse väljaehitamiseks. Antud korteris kasutati see perspektiiv suurepäraselt ära ja kõrge lae alla kavandati lisamagamiskohana lavats. Lavatsiga lahendus hoiab ka tasakaalus väikese, kuid kõrge ruumi proportsioonid.

Olulisi korrektuure tegi sisearhitekt ka korteri põhiplaanis. Magamistoa arvelt tehti ruumi garderoobile ja esialgse seina äärde asetatud L-kujulise köögi asemele kavandati keset ruumi seisev õhuline köögisaar. Suure saare ümber valmistatakse toitu ja istutakse õhtust sööma, vaated on seejuures suunatud mõnusalt elutoa ja akende poole. Köögitehnika on integreeritud kõrgesse seinaplokki, mis ühtlasi tsoneerib ruumi köögi ja esiku vahel.

Suur pere, tilluke kodu

Sisearhitekt Aet Pieli kutsus appi Hiiumaal elav perekond, kes oli ostnud korteri oma pealinna õppima tulnud pojale. Seega oli Aeda eesmärgiks kujundada n-ö poissmehekorter, kus aeg-ajalt käib koos kogu viieliikmeline pere. Pererahva sõnul mahutakse väikesele pinnale mugavalt ära ja tänu nutikale planeeringule ruuminappuse üle ei kurdeta.

Perepoja magamistoas napsati osa pinnast garderoobi tarvis ja tuppa jäi alles täpselt paras nišš suurele voodile, mille all on omakorda panipaigad. Lisamagamiskohtadeks on korteris garderoobi peale kavandatud lavats, kuhu pääseb puidust redelit pidi, ning elutoa suur mooduldiivan (tootja Borg).

Toonid loovad terviku

Väikese kodu kujundamise üheks olulisemaks printsiibiks on rahulik ja ühtne värvigamma. See loob terviku ja paneb ruumid avaramalt mõjuma. Antud juhul on sisearhitekt kasutanud sama tooni spooni nii põrandatel, siseustel kui ka eritellimusena valminud mööblil. Kardinadki on valitud samas toonis, kuid erinevad kangad ja disain pakuvad vaheldust. Efekti lisavad vahvad sisustusakessuaarid – nagid, riiulid jms – firmadelt Made Design ja BoConcept.

Suurt rõhku on pandud korralikule valgustusele: peale rohke loomuliku valguse ja praktiliste kohtvalgustite troonib kõrge elutoa laes Tõnis Vellama uus rippvalgusti Bona Fide. Puhta, minimalistliku vormiga valgusti on inspireeritud klassikalisest küünaldega lühtrist ning see paneb korteri avarale elutoale stiilse punkti. Viimse detailini läbimõeldud interjöör haakub kokkuvõttes sümpaatselt nii hoone selge ja värske arhitektuuri kui ka Kalamaja romantilise keskkonnaga. 

 

 

Sarnased artiklid