Maja kui skulptuur

Agneta Land-Koskinen
Diivan
13.10.2017
Eramu Wave
Eramu Wave. Suured aknapinnad seovad välisruumi sujuvalt siseruumiga. Interjööri materjali- ja värvivalik on kooskõlas maja ümbritseva kauni loodusega. Tammeparketile sekundeerivad lae all kulgevad samas toonis puidust talad. | Tommi Hynynen / Tommi Hynynen Photography

Suvel toimunud Soome elamumessil Mikkelis äratas enim tähelepanu lennuka vormiga eramu Wave. Palkkonstruktsiooniga maja esindas ennenägematut ja ambitsioonikat arhitektuuri, kus puumaterjal paindub kaarjateks vormideks.

Eramu arhitekti Seppo Mäntylä sõnul on ta lapsest saadik imetlenud autode, paatide ja mootorrataste voolujoonelisi vorme. Ta mõtles, miks ei võiks majade vormikeel neljakandilise asemel sama lennukas olla. Sellest mõttest saigi mees maja Wave jaoks inspiratsiooni. Kuna tegemist on tehniliselt väga keeruka ehitisega, alustati koostööd majatootjaga Honkatalot juba projekteerimise varases faasis. Eramu palkkonstruktsioon ja maja nurkades kasutatud City-Plusi lahendus on Honkatalotil patenditud. Palkkonstruktsiooni täiendavad omakorda teraskonstruktsioon ja suured klaaspinnad. Arhitekt on hoone oskuslikult mäepealsele krundile sobitanud. Olgugi et eramu on pretensioonika vormiga, ei tõuse see maastikul liiga palju ega häirivalt esile. Tänava poolt lähenedes mõjuvad maja kaarjad vormid tegelikust madalamana.

 

Peale lennuka arhitektuuri on hoone ka keskkonnasäästlik. Honkataloti sõnul on Soome puidust valmistatud palk ehitusmaterjalina kestev ja loodussäästlik ning selle tegemiseks kulub märksa vähem energiat kui näiteks betooni puhul. Massiivpuidu kasutamine mõjub hästi ka eramu sisekliimat ja üldist interjööri esteetikat silmas pidades. Majja pääseb kaarja katusealuse kaudu. Kohe sissepääsu juurest avaneb lummav vaade majatagusele terrassile, kust paistab männimets ja järv. Terrassilt viib trepp mööda kaljust mäenõlva alla privaatse paadisilla juurde, terrassil on ka süvistatud mullivann, mille juurde saab otse saunaruumidest.

Maja on 148ruutmeetrine ja viie toaga. Siseruumid jagunevad kaheks: kõrgemaks ja madalamaks tsooniks. Kõrgemas ruumiosas on avatud köök koos söögi-, elu- ja viimasest paremale jääva peamagamistoaga. Kõik need ruumid avanevad tänu suurele kaasseinale maja taga asuvale terrassile. Klaaspinnad muudavad välisruumi sujuvalt siseruumi osaks. Eramu madalamas osas paiknevad kaks külaliste magamistuba, väiksem elutuba-baariruum, saun ja märgruumid.

Maja omanikud on ettevõtlik ja sportlik paar, kes sisustasid oma kodu koostöös sisekujundaja Maija Puhakaineniga. Interjööri värvigamma on neutraalne ja karge, viimistlusmaterjalid naturaalselt jõulised. Põrandat katab väärikas tammeparkett ning seinamaterjalidena on kasutatud kas tumedaks või heledaks viimistletud palki. Mõned seinad on siledad ja valgeks värvitud. Tähelepanu väärib pingutatud kangast lagi. Suur osa interjööris kasutatud mööblist pärineb firmast A&A Design. Ettevõte tegeleb kodude sisustamise kõrval ka avalike ruumide – restoranide, kohvikute, baaride sisustamisega ja firmal on ka internetipood. Pisut industriaalihõnguline mööbel ja valgustid haakuvad kenasti maja Wave jõulise interjööriga, selle üle mingil viisil domineerimata.

 

Sarnased artiklid