Magus elu

Kersti Jaigma
15.08.2019
Sisearhitektid Lilia Kristianson ja Reet Helisabeth Karm lähtusid Klaussoni kommivabriku korterite viimistlus­pakette koostades puhta joonega, praktilisest ja naturaalseid materjale hindavast kujundusest. | Tõnu Tunnel

Elu endises kompvekivabrikus on magus ja värviline nagu maiasmokkade lemmikud karamell ning marmelaad.

Väikese pereettevõttena alustanud Rudolf Klaussoni nimeline kommivabrik seadis oma järjest kasvava magusatootmise Tallinnas Jahu tänaval asuvas tehases sisse 1926. aastal. Kümmekond aastat hiljem oli kommivabrik juba suuruselt neljas magusatootja Eestis, mis valmistas peamiselt šokolaadikomme ja -tahvleid, halvaad ja küpsiseid. Pärast natsionaliseerimist 1940. aastal jätkus maiustuste tootmine Jahu tänaval Kalevi kondiitritööstuse osakonnana ja alates 1990ndatest ASi Marmiton nime all. Kui vahvlite, marmelaadi ja martsipani valmistamine paar aastat tagasi moodsasse linnaäärsesse tootmiskompleksi koliti, jäi Kalamaja väike paekivist tehasehoone ootama uut sisu ja inimesi.

Oodata ei tulnud pikalt, sest sõna otseses mõttes magusa asukoha ja ajalooga pisike tööstusansambel pakkus ahvatlevaid võimalusi põneva elukeskkonnana. Peagi käib platsil vilgas ehitus ja Endoveri arendatav kahte vana paekivihoonet ning uut elumaja hõlmav arendus hakkab kerkima. Varemgi vanu tööstushooneid edukalt kortermajadeks kohandanud arendaja pakub siingi loft-tüüpi elamisi ning uue ja vana kooslusest sündivat mõnusat industriaalsust.

Mänguliselt ja lõbusalt oma magusale minevikule viitav on ka sisearhitekt Helen Kolksi kujundatud Klaussoni kommivabriku näidiskorter. Kõrgete lagede ja suurte akendega ruumides on lustlikult ümber käidud kommiteemast inspireeritud värvide, ümarate vormide ja muretu meeleoluga. Liiga ­suhkrustatuks ei lase interjööril muutuda minevikupärandi kohalolu, mis avaldub tugevates talades ja endise tööstushoone suurtes ning toekates pindades. Loftidele sageli omase toore maskuliinsuse ja newyorgiliku vaibi asemel kohtab selles korteris pigem skandinaavialikku kodusust ning omamoodi pehmustki.

Sameti soojus kordub sügavpunastes kardinates, samblarohelises vaibas ja magamistoa sinakasrohelises voodi peatsis, õdus puidusus aga põrandates, mööblis ja erinevates sisustuselementides.

Värvidega pole endises kommivabrikus mõistagi kokku hoitud, ei suuremate mahtude ega detailide puhul. Julgelt punase köögi taustal ripuvad Verner Pantoni valgustid Flowerpot kui väikesed kompvekid. Särtsakaid värvilaike ja interjööri läbivaid ümaraid kaareelemente vaadates võib iga maiasmokk mõelda ahvatlevatele suhkrumägedele ja vahukommidele. Ka Liisi Eelmaa kunst on mõeldud värvilist kujundust jätkama ja toetama.

Sisearhitekti sõnul aitavad kunsti asemel seinu ehtida ka näiteks värvilised peeglid. Siingi on elutoa- ja esikuseinal gruppidesse sätitud ovaalsed ning kandilised peeglid, mis mõjuvad meeleolukamalt kui üks suur peegelpind. Kuna köök asub elutoast eraldi, oli ruumi tekitada elutuppa mõnus diivani ja tugitoolidega istumisgrupp. Sohva valmistas spetsiaalselt selle ruumi jaoks Sofaservice ja kerged rotangtugitoolid tulid Hunteriori salongist. Hea planeering ja sobiv mööblivalik jätab avarasse ning kõrgesse korterisse küllaga hingamis- ja tegutsemisruumi.

Suund ja ideed, mille baasilt hakata looma oma unistuste kodu, nii isikupärase elulaadi kui ka arhitektuuriga haakuvat elukeskkonda, on Klaussoni kommivabriku tulevastele elanikele igal juhul ette antud.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid