Kui on meri hülgehall

Kaili Kannel
11.05.2018
Suured aknapinnad lasevad lahkelt merevalgusel tuppa voolata. Selgejooneliselt sisustatud ruumi vürtsitavad mängulise vormiga valgustid. | Tõnu Tunnel

Stiilipuhas kodu KOKO arhitektide loodud Laeva majas on harmoonilises seoses ümbruskonna mitmepalgelisusega. Maja asukoht looduse keskel, kuid siiski keset pulbitsevat linnarütmi on nii hoone kavandajate kui ka korteri sisearhitekti Maarja Malvre jaoks olnud põhiline inspiratsiooniallikas.

 

Tuttava soovitusel sisekujundaja leidnud klientide soov oli saada 98 m2 suurusele pinnale ajatu, pisut luksuslik, kuid samas praktiline kodu. “Maja on arhitektuurselt julge – vaated korterist on ühelt poolt segamatu vaatega merele, teiselt poolt tihedale ja katkematule liiklusvõrgustikule. See eeldas interjööri, mis on modernne ja kosmopoliitne,” räägib Maarja.

Materjalide ja värvide mäng interjööris on rahustav ning samal ajal kontrastidest pakatav. Gamma on inspireeritud meretoonidest, taevast ja kõrkjatest. Rahulik foon, mida hallid ja murtud valged seinapinnad pakuvad, lasevad mööblil ja sisustusaksessuaaridel kenasti esile tõusta. Üks tagasihoidlik, kuid äramärkimist vääriv detail on 45kraadise nurga all jooksev puidu struktuur, mida kohtab köögimööblis, esiku- ja garderoobikappidel ning osaliselt ka seinapaneelidel. Matt ja sametiselt soe pind annab ruumile sügavust ning struktuurne pind lausa kutsub end katsuma.


Loodus tuppa
 

Suured aknapinnad ja avaralt õhulised ruumid lubavad lahkelt ümbritseval loodusel ning loomulikul valgusel tuppa tulla. Vaatamata sellele, et mööda ühte Laeva külge voolab katkematu liiklusvoog, ei ole ülemistel korrustel seda tunda ega otseselt näha. Kuna korter asub maja viiendal korrusel, paistab akendest pigem loomaaia rohelus ja hea õnne korral võib puude vahelt ka mõnda sealset asukat silmata.

Peale visuaalse maantee läheduse mittetajumise on maja arhitektid panustanud ja erilist tähelepanu pööranud ka  helikindlusele. Majas on läbivalt kasutatud üle 6,2 cm paksuseid klaaspakette. Täielik vaikus, kui kuulatama jääda. Läheduses ei asu ka ühtegi teist maja, nii on selles kodus väga privaatne. Kardinad on valitud õhulised, õrnad ja lendlevad, pigem pehmuse loomiseks.


Kodu kolmele

 

Korter on kodu kahele noorele inimesele ja nende lemmikloomale. Ruumi põhiplaan kulgeb voolava joonega piki hoonet. Avar esik suure peeglipinna ja mahukate garderoobidega on väärikas visiitkaart tervele kodule.

Esikust edasi liikudes avaneb suur köögi-elutoa ala, kust pääseb otse suurele merevaatega katuseterrassile, mida sel kevadel haljastama asutakse. Elutuppa sisenedes jääb pilguhaardesse võluv valgusti, mille suitsune klaas ja kombitsatena laest haarav vorm lisab ruumile mängulisust. Sama sarja valgustit on kasutatud ka köögi alal, nii tekib ruumi maitsekas rütmika.

Köögimööbli minimalistlik vorm ja tume koloriit loovad maskuliinse nurgakese. Kõik, mis vähegi võimalik, on köögissilma alt ära peidetud. Peaaegu kogu tehnika on peidetud köögisaare alla ja kappidesse, isegi õhupuhastit ei märka. Selle saab nupuvajutusega tööpinna seest välja meelitada. “Eluruumides soovisime šikki muljet, seega sai kasutatud tumehalli tooni mööbli spoonil ning värvitud detailidena. Põrandaid katab tumepruun ühelipiline laudparkett, mis harmoneerub kenasti musta Nero Marquina marmoriga, mida on kasutatud köögis. Sõrmeotsaga musta loob minu arvates alati šiki mulje, seda toetavad ka metalldetailid, mida on näha garderoobis, köögis ja valgustites,” ütleb Maarja.


Helehallist petrooleumisiniseni
 

Mugav helehalli tooni nahkdiivan on leitud BoConcepti valikust. Diivanitagune sein, mida valgustab mere poolt tulev loomulik valgus, on arvestatav galeriipind kunstile. Sobivaid taieseid, mida seintel eksponeerida, pole küll veel leitud, kuid vastavad kohad valgustusele on ettenägelikult selleks puhuks juba seina sisse peidetud.

Magamistuppa saab liikuda mööda korterit, samuti on variant siseneda sinna otse terrassilt. Kui esik ja elutuba võlusid mahedate hülgehallide toonidega, mida on vürtsitatud tumedama gammaga, tõmbab magamistoas pilke suursugune voodi peats. Laeni kõrguv pehmendusega peats on juba iseenesest kuninglik, aga sinine samet, mis vooditagust seinapehmendust katab, mõjub maagiliselt ja annab kogu ruumile iseloomu. Öökappide kohal rippuvad valgustid toovad ruumi mahedat meeleoluvalgust ja toimivad ka lugemislampidena. Panipaigad akna all mahutavad paraja hulga raamatuid ja ajakirju ning pakuvad ka muidu praktilist toetuspinda.

Väikesed muudatused tuli teha planeeringus, et klientide soovile vastu tulla ja mahutada korterisse saun. “Sanruumidesse soovis klient luksuslikku muljet ja tunnet. Kasutasime suuremõõtmelisi marmoriimitatsiooniga täismassplaate ja saavutasime sellega nii luksusliku ilme kui ka hea hooldatavuse,” räägib Maarja. Marmoriga on niisketes ruumides kõrvutatud klaasmosaiik, mis tekitab põnevaid dimensioone ja peegeldusi.

Selgejooneline mööbel, mis on valmistatud äärmiselt kvaliteetsetest materjalidest, käsikäes nutikate lahenduste ja nüüdisaegsete süsteemidega, moodustavad tänapäevase ruumi, mis on loodud arvestama kodu omanike eelistusi ja vajadusi.

Sarnased artiklid