Kodu Barcelona ajaloolises kortermajas

Agneta Land-Koskinen
Diivan
01.04.2016
Köök on lakooniline ja lihtne. Tume kuubik ülakapirivi vasakul küljel on tuletatud riiulist, mille arhitektid korteri pesuruumi tarvis disainisid. Helesinine värv köögi tagaseinas lisab ruumile värskust. | Nook

Hispaania arhitektuuribüroo Nook tegi renoveerimisprojekti kolmele korterile, mis paiknevad Barcelona Gooti kvartali ajaloolises korrusmajas. Tegemist on üle sajandi vanuse ehitisega, mille ehitusaastaks on 1900. Korter nimega Roc Cube koondab kahe esimesena valminud korteri parimatest parimad ideed.

Korteris on 48 ruutmeetrit, mis algse põhiplaani kohaselt jagunes neljaks toaks. Nook arhitektid soovisid korterisse rohkem  loomulikku valgust ning muutsid ruumi põhiplaani vaheseinu eemaldades avaramaks. Praegu on korteris kaks eraldi ruumi – avatud köögiga elutuba ning avatud pesuruumiga magamistuba. Arhitektid sättisid korteri uue ruumijaotuse selliselt, et elutuba koos köögiga jääb korteri tänava- ning magamistuba koos pesuruumiga sisehoovipoolsesse ossa. Magamistuba on ühendatud ka avara rõduga.

Diskreetsed muudatused

Nook arhitektide eesmärk oli säilitada korteri ajalooline miljöö võimalikult autentselt, lisades sinna diskreetselt tänapäevamugavused. Elutoa laes on eksponeeritud algupärased puutalad, mis paljastusid remondi käigus ripplage eemaldades.Need on värvitud interjööri seintega sarnaselt valgeks, mõjudes nii neutraalselt, samas moodustades sobiva materjalikontrasti ülejäänud viimistlusega. Kogu korteri põrandat katavad algupärased mustrilised kiviplaadid.

Nende vahel kulgevad põrandaga samal tasapinnal olevad heledad puutalad, markeerimaks paiku, kus algse põhiplaani kohaselt olid vaheseinad. Elutoa mõlemal pool seinas on näha põnev pinnafaktuur – remondi käigus eemaldatud seinakatete alt nähtavale ilmunud materjalikihid. Need «paljandid» mõjuvad seinal omamoodi kunstiteosena, olles samas väikeseks kummarduseks üle sajandi vanuse interjööri ajaloole.

Korteri kahest ruumist teine, hoovi poole jääv magamistuba on elutoaga võrreldes tagasihoidlikum, kuna seal on puutaladest lae asemel kumeravõlviline kivilagi. Magamistuba on ühenduses pesuruumiga, nii et kahte kõnealust ruumi eraldab vaid madal kahhelkivisein. Pesuruumi kraanikausi juurest avaneb vaade magamistuppa. Kraanikausi kohal paiknevad metallkuubikust riiulid, mida saab kasutada nii magamistoas kui ka pesu-ruumis olles. Tualett ja duširuum on magamistuppa avanevast pesuruumist eraldatud lükanduksega. Tualetti pääseb magamistoale lisaks ka esikust – nii ei tarvitse külalistel sinna minnes läbida pererahva magamistuba.

Kuna vana maja korter on põnevalt ebasümmeetriline, soovisid arhitektid sirgjoonelise mööbliga seda tasakaalustada. Horisontaalsed sirged pinnad köögimööbli, laevalgustite ning pesuruumi riiuliraamistiku näol toovad ajaloolisesse interjööri meeldivat konkreetsust.                              

Sarnased artiklid