19. sajandi lõpus valminud vanalinnamaja seinte vahel on aegade jooksul tegutsenud nii värvipulbritehas, trükikoda kui ka mitu ametiasutust. Praeguseks on hoone renoveeritud esinduslikuks kortermajaks koos avarate vestibüülide ja hääletult üles-alla sõitva vanaaegse liftiga. Mõni aasta tagasi viiendal korrusel asuvaid ruume üle vaatma minnes ootas omanikku ja sisearhitekte ees aga kõike muud kui esinduslik vaatepilt: betoonpõrandate ja taladega räämas ruum, mille tellistest vaheseinad olid roosaks võõbatud. Oli selge, et renoveerida või säilitada pole selle algsest olekust midagi.
Voolav ruum
Ruumiprogrammi pani sisearhitektide sõnul paika asjaolu, et korteri kõik aknad avanevad ühte suunda. Uue lahenduse järgi on 115 ruutmeetrine korter üks suur ja avatud eluruum, mida liigendavad lükanduksed. Loomuliku päevavalguseta on vaid kaks vannituba, mis paiknevad korteri sisemuses. Ülejäänud elutubades kulgevad vabalt nii valgus kui ka vaated. Korterisse sisenedes avaneb kohe kõrge ja ruumikas avatud köögiga elutuba, sellest paremale jäävad kabinet ning duši- ja saunaruumid, vasakule aga magamistuba koos privaatsema vannitoaga. Tänu lükandustele moodustavad elutuba, kabinet ja magamistuba tervikliku, orgaaniliselt seotud ruumi. Läbi tubade jooksev kalasabaparkett ning ühes seinas olev akende rütm toetavad voolava ruumi ideed.
Vanalinnamajale omaselt oli korteris palju erineval kõrgusel lagesid ja vähe sirgeid seinu. «Meile meeldivad interjööris puhtad ja konkreetsed jooned, nii mõnigi sein tuli veel pärast mööbli kohalejõudmist loodi ajada,» räägib Maarja Malvre. «Eri kõrgustel asunud laetalad pidi samuti ära peitma; puhtad pinnad ja valge värv petavad ebatasasused osavalt ära, esmapilgul ei hoomagi, et laed pole ühel joonel.» Lagedesse on peidetud ka ühtekokku 73 valguspunkti, mis toovad ruumidesse ilusa kaudse valguse.
Edevuse laat
Õlitatud kalasabaparkett ja dekoratiivsed malmradiaatorid lisavad tubadesse ajastuhõngu ning viitavad asukohale vanalinnas. Kliendi sooviks oli ajatu, klassikalises võtmes interjöör, mis eksponeeriks samal ajal ka pisut glamuursemat ja edevamat poolt. Selle eesmärgi teenistuses on interjööris paljud detailid: Laura Ashley kristalselt helkivad klaasist kapinupid ja uksekäepidemed, elutoa lühter, kroomitud aksessuaarid, klaas- ja peegelpinnad. Viimaseid kasutasid sisearhitektid ohtralt ka praktilist aspekti silmas pidades: peegel ja klaas peegeldavad valgust ning lisavad seeläbi avarustunnet, millest vanalinna interjöörides tihti puudust tuntakse.
Radiaatorite barokne ornament mängib stiilseks tervikuks kokku Kartelli läbipaistvate, stiliseeritult ajaloolise vormiga toolidega ning põneva vormiga lauajalgadega, mis leiti Eesti tootja Borg valikust. Külluslikku ja pidulikku temaatikat jätkavad erinevad sisustustekstiilid: sametised diivanikatted ja -padjad, siidjad kardinad ning idamaise mustriga viskoosvaibad. Tulemus on pidulikult väärikas ja noobel. Korteriomaniku eelistuse – sooja ja beežika tonaalsuse – asendasid sisearhitektid märksa tumedama ja sügavama värvigammaga. «Armastame interjööris kontraste, kirkad valged seinad ja mustjaspruun spoon mõjuvad siin hästi,» selgitab Maarja. «Kõik kasutatud materjalid on ausad ja ehedad, värvi tõime sisse sügava rohelisega.»
Rõhk detailidel
Tume spoonmööbel on valminud eritööna spetsiaalselt selle korteri jaoks sisearhitektide jooniste järgi. Kabinetti kavandati toredad diagonaalse joonega raamaturiiulid ning kõrged panipaigad. Mahukaid sisseehitatud kappe ja garderoobe on mujalgi korteris palju.
Iga detail interjööris on hästi läbi mõeldud: targa kodu põhimõttel saab nupulevajutusega juhtida elektroonikat, valgustugevust, kardinate liikumist jne. Tube eraldavate lükanduste sisse on paigaldatud helisummutav materjal ja seintesse korralikud helisüsteemid.
Põhjalikku läbitöötamist vajasid ka paljud ehituslikud ja arhitektuured nüansid. Näiteks vanalinna rabedatesse seintesse polnud sisearhitektide sõnul lihtne kinnitada vaid laesiinidel liikuvaid raskeid lükanduksi. «Väikestesse detailidesse ja erilahendustesse pidi selle projekti puhul väga palju süvenema,» märgib Maarja Malvre. Elegantne ja ajatu kohtub siin mängulise ning trendika meeleoluga. Minimalismist on sisearhitektid humoorikalt mööda vaadanud, laskmata interjööril siiski liiga toretsevaks muutuda. Klassika ja bling-bling on kenasti tasakaalus.