Suurlinliku sarmiga korter Rotermanni kvartalis

Kersti Pikk
Diivan
01.11.2015
Korteri suurim ruum on elutuba, mis on täis valgust ja vaateid. Elutoa diivanid pärinevad firmalt Vibieffe (salong Emerante), valgustid firmalt Artemide (salong Laterna Magica), vaip firmalt Object Carpet (salong Tekero), köögimööbel firmalt Arclinea. | Terje Ugandi

Tallinnas Rotermanni kvartalis asuvat avarat katusekorterit on sisearhitekt Mari Kogeril õnnestunud kujundada kahel korral. Esimene kujundusprojekt jääb maja valmimise aega ja kui korter aastaid hiljem omanikke vahetas, tuli interjöör taas värske pilguga üle vaadata. Kõrgete akendega valgusküllased ruumid said väljapeetult šiki ja suurlinliku ilme.

 

Ruumikas südalinnakorter on selle omanikele n-ö teiseks koduks, kus peatutakse pealinnas tööasju ajades või nädalavahetustel kultuurielu nautides. See asjaolu andis paljuski ette võtme, kuidas interjöörile läheneda: kujundus pidi tulema selge ja rahulik, mitte millegagi üle pakkuv. Iga ruum korteris on mõeldud mugavaks ja muretuks äraolemiseks – siin on olemas kõik selleks vajalik, kuid ei midagi üleliigset. Puhtad pinnad ja vaoshoitud värvivalik rõhutavad konkreetset, minimalistlikku ning mõneti luksushotellilikult universaalset ruumimuljet.

Kuna juba eelmised omanikud olid sisekujundusse korralikult panustanud, polnud vajadust kõiki olemasolevaid lahendusi muutma hakata. Paika jäid naturaalsed tammepõrandad, vannitoad, Arclinea köögimööbel ning sisseehitatud kapid ja garderoobid.

Valgusest pakatav elutuba

Rotermanni kvartali kõigile uutele linnamajadele omaselt on siingi korteris palju kõrgeid aknaid, rõdusid ja põhiplaanis huvitavat geomeetriat. Neljatoalises korteris on kaarseinu, huvitavaid soppe ning pisut ebastandardse kujuga tube.

Korteri uhkeim ruum on avarusest ja valgusest pakatav elutuba, mis oma üheteistkümne maast laeni kõrguva kaaraknaga mõjub tõeliselt suurlinlikult. Napp, kuid väärikas ja kvaliteetne sisustus laseb mõjule pääseda ruumil endal ning akendest avanevatel kaunitel vaadetel. Elutoa sisustus keskendub lõõgastava atmosfääri loomisele: Vibieffe mugavatel diivanitel istudes saab nautida kaminatuld, vaadata televiisorit või niisama puhata; Arclinea õhulise köögisaare ja -laua ümber mahub seltskond mõnusalt toimetama ning õhtustama.

Sisearhitekt on sümpaatselt – puhta ja tervikliku mahuna – lahendanud elutoas oleva kamina- ja televiisoriseina. Spoonpaneelidega kaetud seinaplokk sündis tegelikult praktilisest vajadusest: see peidab enda taga kommunikatsioone ja tehnosõlmi. «Üksik, tehnikat täis seinajupp tuli ruumis visuaalselt ära kaotada ja sellega oli omajagu peamurdmist,» meenutab Mari Koger. «Kõik läks kenasti paika, kui puidust mahuga samale joonele sai kavandatud sisseehitatud kaminaga sein. Ära kadus vajadus televiisorilaua, riiulite või eraldiseisva kamina järele. Ühtne ja terviklik lahendus töötab siin paremini.»

Kaunid kardinad

Teiseks n-ö kõvaks pähkliks osutus elutoa kardinate valimine. Aknaid on ruumis palju ja ühelt poolt privaatsuse ning teisalt hubasuse huvides tuli katedraalilikult kõrgete akende ette leida sobivad tekstiilid. Kaunilt langevad ja viimistletud detailidega kardinad jooksevad nüüd terve aknaseina ulatuses, tuues avarasse ruumi pehmust ja elegantsi. Huvitav leid on ka harjumuspärasest erineva kujuga vaip firmalt Object Carpet.

Heledasse ja valgusküllasesse elutuppa lisavad kontrasti tumedad diivanid, must diivanilaud ning Artemide disainiklassikasse kuuluv põrandavalgusti Tolomeo. «Korralikud heledad puitpõrandad olid korteris juba olemas ning parketti polnud mõtet vahetama hakata. Vastasel juhul oleks minu ja korteriperenaise maitset arvestades siin ilmselt mustad põrandad,» muigab sisearhitekt, kelle kujundusprojektides domineerivad tavaliselt tumedad toonid.

Must ja valge

Päris ilma musta värvita pole saadud ka siinses korteris: kahes magamistoas jäävad silma ekstravagantsed tumedad kardinad. «Lähenesime magamistoa tekstiilidele üsna julgelt, musta värvi kardinaid ei juleta just tihti kasutada,» märgib Mari Koger. Mustad linased kardinad näevad kõrgete akende ees igal juhul kenad välja ja panevad muidu minimalistlikud ning lakoonilised toad elama. Eraldiseisvat mööblit pole ruumides palju, garderoobid on lahendatud sisseehitatud kappidena, mis sulanduvad seintega maitsekalt üheks. Kõik garderoobid ja uksed on valminud firmas Kalla Mööbel. Korteri kujundus haakub ideega moodsast ja mugavast linnakodust. Siin on rõhku pandud väljapeetult rahulikule esteetikale, valgusele ja avarusele.

Sarnased artiklid