Melomaanide kodu Kadrioru serval

Maris Takk
Diivan
01.11.2015
Ühel pühapäeva õhtul otsustati magamistoas kinni müüritud rõduuks lahti raiuda – välja tuli kaks telliskivimüüri, mille tagant paljastus vana rõduuks, mis asendati maast laeni aknaga. | Terje Ugandi

Kadrioru serval on lihtsate vahenditega antud uus nägu korterile, kus mängivad pearolli vinüülplaadid ja helitehnika.

 

1940ndatel ehitatud korterelamus elati aastaid, kuni ühel hetkel tundus, et peaks tegema värskenduskuuri, uuendama seintevärvi ja sisustust. Palju peamurdmist pakkus korteri ruumiplaneering. Kuigi tube on kokku kaks – elutuba-köök ja magamistuba-töötuba –, on need täpselt ühesuurused ja fookuskeset oli raske määratleda. Samuti oli peremehe sooviks ruumis võimalikult hea heliga muusikat kuulata. Umbes kümme aastat tagasi, kui korter osteti, oli tube veel kolm, aga pisike ruum otsustati elutoaga avaruse saavutamiseks liita. Arhitektist sõber soovitas ka viimase seina kahe ruumi vahelt maha võtta ja paigutus täiesti ümber mängida, ent suuremad muudatused otsustati siiski seekord tegemata jätta.

Kui aastaid olid korteri seinad boheemlaslikult rohelised ja kollased ning radiaatorid hoopis kuldsed, siis remondi käigus värviti seinad, laed ja radiaatorid valgeks, põrandad lihviti ning tualettruum sai tumehalli katte. Vaid nendest väikestest muudatustest ja mööbli väljavahetamisest piisas, et korterile täiesti uus elu ja hingamine anda. Kuna raamatud, vinüülplaadid ja kunst, mida leidub korteris palju, on niigi värvikirevad ja eriilmelised, on valge heaks neutraalseks taustaks, kus peategelased särada saavad.

Kui remondi tegemine läks üsna kiirelt ja valutult, siis palju pikemat vaagimist nõudis otsus, kuhu paigutada helitehnika. Iga sentimeeter, ümbritsevad esemed ja materjal ning nende omavaheline paigutus mängib kvaliteetse heli edastamisel suurt rolli. Magamistoas olnud tehnika koliti elutuppa ja melomaanide uueks templiks sai lampvõimendi, vinüülimängijate ja kõlaritega muusikakuulamisnurk, mille järgi planeeriti ka kogu ülejäänud sisustus.

Raamatud, vinüülid ja kunst

Peale raamatute, vinüülplaatide ja riiete kodus asju väga palju polegi. Seina najal ja riiulitel on palju kunsti: plakateid, graafilisi lehti, joonistusi ja maale. Suurt kunstikogu veel ei ole, aga noorte Eesti kunstnike ja disainerite loomingu kogumisega on algust tehtud. Miks aga on seinad tühjad ja pildid seina ääres seisavad? Sest nii ei riku valget seina aukudega ja saab tööde asetust vastavalt tujule muuta.

Omaette väljakutse oli suure plaadikollektsiooni ja raamatute paigutamine. Elutuppa kõik need ära ei mahtunud ja nii on enamik raamatukogust leidnud oma koha magamistoas. Plaatidele, mis riiulisse ei paigutunud, leiti ideaalne lahendus ehituspoest – täpselt sobivate mõõtudega puitkastidesse kolivad plaadikogu viimased asukad. Raamatute ja plaatide vahel on oma koha leidnud lõbus rahvusvaheline seltskond tegelasi ja kujukesi, mille pererahvas on ise või on nende sõbrad erinevatelt reisidelt suveniiridena kaasa toonud.

Disainiklassika kokku miksitud Ikea ja taaskasutusega

Mööbli valimisel lähtuti peamiselt kolmest aspektist: ajatu ja veidi kallim disainiklassika, mida saab tulevikus suuremasse elamisse kolides kaasa võtta ja soovi kõrval ka laiendada; funktsionaalne ja taskukohane Ikea mööbel ning aktsendina ka vintage-mööblit. «Usun, et mingid asjad peavad olema head, kallid ja ajatud – vaip, diivan ja helitehnika on need, kuhu on mõtet investeerida,» sõnab korteri peremees.

Omaette väljakutse oli mitmefunktsioonilisse kööki-elutuppa leida sobivate mõõtmetega diivan ning pärast pikki otsinguid nii Eesti kui ka vanamööbli hulgast otsustati disainiklassikasse kuuluva Ligne Roset’ sügavsinise Togo kasuks. Kahekohaline diivan sobib oma mõõtmetelt ja seda on väga lihtne toas ringi paigutada. Lisaks saab tulevikus diivanit ka moodulite abil laiendada. Teine elutoa lemmikleid on juba alates 1949. aastast tootmises olnud String Systemi riiul, mida saab ka peaaegu lõpmatuseni edasi arendada.

Vinüülplaatide hoidmiseks ideaalselt sobiv lahendus leiti Ikeast. Nutikalt eri mudelitest kokku konstrueeritud riiulid toimivad ühtlasi ka helitehnika aluste / DJ-lauana. Aktsentidena elavdavad tervikut väärtuslikud vanamööbliesemed, näiteks magamistoas peegliga riidekapp, mis on perekonnareliikvia vanatädilt, ja 1970ndatest pärit raamaturiiul, mis leiti väikelinna taaskasutuspoest. Tugitoolidena on kasutust leidnud tumerohelised Martela söögitoolid.

Võrreldes remondieelse elamisega, kus peaaegu ainsateks tekstiilideks olid esikuvaip ja voodikate, on neid nüüd tunduvalt rohkem. Olulisel kohal on kvaliteetsed ja täisvillased vaibad ning maast laeni kardinad, mis aitavad nii heli summutada kui ka igapäevaseid toimetusi naabrite pilkude eest varjata.

Palju valgust

Põhjapoolne korter ei saa liigse päikesevalgusega kiidelda, tuppa ja rõdule paistab vaid õhtupäike, mistõttu on valged seinad valguse peegeldajana väga olulised. Ühel pühapäeva õhtul otsustati magamistoas kinni müüritud rõduuks lahti raiuda – välja tuli kaks telliskivimüüri, mille tagant paljastus vana rõduuks, mis asendati maast laeni aknaga. See lisab põhjapoolsele magamistoale palju valgust ja annab ruumile mõnusama ilme. Uue valge kuue ja südamiku sai ka magamistoa kamin, mis üle mitme aasta ka tööle hakkas.

Kui korteri ja vannitoa värvimisel kasutati professionaalide abi, siis köök ja tualettruum renoveeriti oma jõududega. Vana köögimööbel jäeti alles, ent värviti üle – tasapinnad mustaks, riiulid ja sahtlid valgeks. Köök on küll askeetlikult lihtne, kuid kokandushuviline pererahvas kasutab seda iga päev väga aktiivselt ja see on oma väikeste mõõtmete kohta üllatavalt funktsionaalne.

 

 

Sarnased artiklid