U-kujuline hoone moodustab mõnusa sisehooviga kvartali, kus kohtuvad ajalooline, neogooti viidetega fassaad ning uuendusena olemasolevate avadega loogilises rütmis lisatud aknad ja Vallikääru suunas avanevad rõdud; sisehoovi ilmestab mansardkatusest eenduvate mahtude ja terrasside vahva rütm.
Omanäoline arhitektuurne lahendus vihjab ka tavapärasest põnevamatele ruumidele. Pettuda ei tule – kolmanda korruse 138 ruutmeetri suuruses korteris on üllatavalt palju avarust, ebastandardseid kõrgeid aknaid, erinevaid laekaldeid ja ruumi liigendavaid soppe. Boonus on kaunid vaated Vallikääru kaldapervel kulgevale promenaadile ja pargile.
«Katusealused ruumid võivad olla väga atraktiivsed, eriti juhul, kui need on avarad ja kõrged,» märgib sisearhitekt Mari Koger, kes liitus projektiga siis, kui korter oli valmis valge karbi kujul. Naise kliendiks oli noor Tallinnas elav perekond, kes oli soetanud endale Pärnusse n-ö suvituskorteri. Kuna korteri perenaine on Pärnust pärit, viibitakse siin palju sagedamini kui üksnes suvehooajal. Kui kolme lapsega perele sobiva suurusega korter suvepealinna leiti, otsustati oma teine kodu kujundada sisearhitekti abiga suure hoole ja põhjalikkusega.
Rätsepatööna valminud interjöör
Algselt mõnele kuule planeeritud ehitus kujunes oodatust märksa pikemaks – korteri kujundamine ja sisustamine kestis rohkem kui aasta. Põhjuseks polnud mitte venima kippuvad ehitustööd, vaid äärmine detailsus ja nõudlikkus, millega suhtusid projekti nii omanikud kui ka sisearhitekt.
Kogu korteri sisustus – sisseehitatud kapid, garderoobid, vannitoa- ja köögimööbel, seinapaneelid jms – on valminud sisearhitekti jooniste järgi eritellimusena. «Erimööbli projekteerimine on väga töömahukas, iga pisemgi detail ja lahendus tuleb välja mõelda ning lahti joonistada. Kõik see võtab aega. Sisearhitektina armastan oma töid n-ö näpu vahel ja rätsepatööna teha ning on väga tore, kui kliendid sellega kaasa tulevad,» räägib Mari.
Pisut kohendati ka korteri planeeringut, selle toimimine muudeti loogilisemaks ja sujuvamaks. Mitme eri kõrgusega kaldlaed tegid ruumi küll huvitavaks, kuid pakkusid ka omajagu nuputamist, kuidas lahendada erinevad laetasapinnad nii, et üldmulje rahutuks ei muutuks. «Võib-olla mõni nurk ei saanud nii perfektne, kui oleks tahtnud, kuid selleks oleks pidanud korteri ehitusse sekkuma veel varem,» märgib sisearhitekt. Ilmselt teab selliseid nüansse üksnes professionaal ise, sest interjööris ringi vaadates ei näi olevat kohta, mis poleks põhjalikult läbi mõeldud.
Musta julgus
Kujunduse siduv element on tume puit – elavamustrilist spooni on kasutatud sisseehitatud mööblil, ustel ja seinapaneelidel. Kõrgete spoonpaneelidega kaetud sein kulgeb esikust elutuppa, moodustades avaras ja helges ruumis konkreetse arhitektuurse mahu. «Valisime seintele väärika suitsutatud tammespooni. Kui tavaline peitsitud spoon mõjub sageli plassilt, siis termotöötlus toob välja puidu kauni mustri ja värvierinevused. Need hakkavad suurel pinnal vahvalt elama ja mängima,» selgitab Mari. «Peale selle sobis tumepruun toon täpselt kokku pere lemmiku, Jack Russelli terjeriga, kes kogu projekti jooksul pererahvaga igal pool kaasas käis ning oli igati tähtis tegelane.»
Tume, summutatud tonaalsus jätkub kõikides ruumides. Sisekujundaja sõnul tuleb tunnustada tellijat, kellel oli julgust otsustada musta vannitoa kasuks. «Musta puhul kardetakse, et see mõjub pimedalt ja süngelt, kuid tegelikult teevad tumedad toonid ruumi hubaseks,» lisab ta.
Hoolega valitud detailid
Elutuba on avar ja valgusest üleujutatud; maast laeni kõrguvad erikujulised aknad, kust avanevad vaated pargile ja puudele. Tänu toa avarusele ja valgusküllasusele jääb sisustusele piisavalt õhku ning hoolikalt doseeritud pruunid, hallid ja mustad toonid mõjuvad rahulikult ning elegantselt. Märkamatu üldvalgustus toob välja ruumi arhitektuuri ja kaunid materjalid.
Pika söögilaua kohale leiti terrassile viiva kaarukse vormiga haakuv valgusti Bow firmalt TossB. Seinu ehivad mustvalged fotod Pärnu fotograafilt Kati Vaasilt, kes on kaamerasse püüdnud motiive Olev Siinmaa loomingust ning merest ja rannaliivast.
Köök valmistati sisearhitekti jooniste järgi Eestis. Tore ja funktsionaalne lahendus on kõrges seinaplokis olev väikestele köögimasinatele mõeldud sügav nišš, mida saab hoida köögis toimetades avatuna või peita kahe suure klappukse taha. «Köögid on tänapäeval enamasti väga nähtaval ja elutuppa avatud, seetõttu on mugav, kui igapäevase segaduse saab kiiresti uste taha ära peita,» märgib Mari Koger.
Inspireeriv koostöö
Omanikel jagub sisearhitektile ainult kiidusõnu. «Koostöö Mariga oli väga tore ja sujuv,» ütlevad omanikud, kelle sõnul poleks ilma professionaali abita niivõrd tervikliku tulemuseni jõutud. Oma selge nägemus oli tellijatel küll olemas ning kaasa räägiti igas aspektis, kuid paljude lahenduste peale poleks siiski ise osatud mõelda. «Mari suunas meid vaikselt mõne esi-algu võõrana tundunud idee poole, kaalusime asja ja lõpus kõik sobiski.» Juba sees elades on omanikud täiendanud interjööri hea maitse ja tunnetusega valitud esemetega ning andnud oma kodule viimase lihvi.
«Perfektne tulemus sõltub ennekõike kliendist – vastastikuses usalduses, teineteisemõistmises ja valmisolekus minna lõpuni välja,» nõustub ka sisearhitekt. «Võin öelda, et see on üks ilusamaid ja terviklikumalt õnnestunud kortereid, mille olen teinud. Ruum ise oli inspireeriv, interjööri ilmestavad kujundusega esile toodud erinevad sopid ja liigendused. Kui ruum hakkab elama juba ilma asjadeta – kaasa mängivad erinevad mahud, valgus, materjalid –, siis see ongi minu jaoks õnnestunud sisearhitektuur.» || D
Erimööbel: OÜ Timbermeister
Siseuksed ja seinapaneelid: OÜ Lahepuu
Parket ja plaadid: Interstudio
Ehituse peatöövõtja: Trege Grupp