Pealt puidune, seest siiruviiruline

Katrin Noppel
Diivan
06.03.2017
Interjööris on jäetud maja katusekalletest tulenev arhitektuurne vormimäng ja keerukus selgelt tajutavaks. Suurim ruum on avatud õhuruumiga köök-elutuba, millesse lõikub rõduna sisse teise korruse töötuba. | Terje Ugandi

Arhitekt Merje Müürisepa projekteeritud eramu Tartus Ujula tänaval pärjati möödunud aastal parima puitehitise konkursil Raitwoodi fassaadi eriauhinnaga. Žürii tõstis esile omapärast arhitektuuri, termotöödeldud puidu kasutust ja kõrget ehituskvaliteeti, mis kõik kokku loovad nauditava esteetilise terviku. 

 

Arhitekt on valanud traditsioonilise viilkatusega maja arhetüübi moodsasse vormi. Üleulatuvate räästaste puudumine ja homogeenne termolaudise kasutus nii seintel kui ka katusel annavad hoonele lihtsa ja jõulise välimuse. Dünaamikat ja huvitavust lisavad katusekontuuri kalded. Inspiratsiooni sai arhitekt Emajõe kaldapiirkonnaga haakuva motiivina kummuli keeratud paadi kujust.

Väline vormilise lihtsuse mulje on siiski näiline – majja sisenedes avaldub katusekalletest tulenev konstruktiivne keerukus. Arhitekti soov oli, et siselahenduses jääksid kaldalae pinnad avatuks ja arhitektuurne vormimäng selgelt tajutavaks. Elamu keskel on kõrge avatud õhuruumiga köök-elutuba, millesse lõikub rõduna sisse teise korruse töötuba. Avatud ruumist ühele poole jäävad laste magamis- ja mängutoad, teisele poole saun, pesuruumid ja vanemate magamistuba, ülakorrusel on kabinet.

Arhitektuurist tulenevad ruumilahendused

Projekti tehnilist keerukust rõhutab ka eramule interjööri kujundanud sisearhitekt Ulvi Lõhmus. Kuna see pole väga suur maja, nõudis arhitektuurse vormi eksponeerimine ja samas erinevate funktsioonide sobitamine ning mahutamine üksjagu nuputamist. Suur osa mööblist on sisearhitekti jooniste järgi ruumidesse sisse ehitatud, et visuaalset avarust võita. Keeruka mööbli on tootnud Tartumaa firma Facita OÜ tehnikud ja meistrimehed. Eriti töömahukas oli ruumi organiseerimine napi põrandapinnaga lastetubades, kus kõrge lagi origami kombel mitmetahuliselt murdub.

Orgaanilise lahendusena tõsteti voodid kõrgemale – nii tekkisid asemete alla mahukad panipaigad. Ühte voodialusesse mahtu paigutati tagasiastuvalt ka kõrvaloleva mängutoa TV-kapp, säästes niimoodi nutikalt omakorda mängutoa ruumipinda. Avatud köök-elutoa tsoneeris sisearhitekt samuti sisseehitatud mahuga, mille ühel küljel on kõrged köögikapid ja teisel TV-alus. Sisseehitatud mööbel võimaldas ühtlasi lahendada ruumi üldvalgustuse ja lülitite pistikute paigaldamise probleemi.

Interjööris kordub hulknurga motiiv

Tellija ainus kindel tahtmine oli saada välisvoodriga sarnased termotöödeldud saarest põrandalauad, muus osas jäeti kujundajale vabad käed. Hoone arhitektuurist tingituna oli see vabadus ühtaegu piirav ja inspireeriv. Tume põrand ja arhitektuurne konfiguratsioon nõudsid enda kõrvale heledaid ja valgustpeegeldavaid seinu ning sisustust. Neid elavdavad üksikud värvilaigud tapeedi või vaiba näol.

Interjöör paistab silma võluva detailide rõhutatud läbitöötamise poolest. Arhitektuurikeele kajana kordub erinevates materjalides ja variatsioonides hulknurga motiiv. See algab juba esikus põrandaplaadi kujuga, kandub edasi siseustele, jätkub trepipiiretes, magamistoa tapeedil ja omamoodi pitsina on seda näha ka ning elutuba jagava kapimahu külgedel. Kõik see loob interjööri veel ühe kordumatu arhitektoonilise kihi.

Hea ja toimiva valguslahenduse saavutamine polnud samuti lihtne, eriti kõrges avatud ruumiosas. Sisearhitekt kasutas peamiselt seinalampe ja mööblisse integreeritud kaudvalgust. Üksikute aktsentvalgustite valiku kriteerium oli maja iseloomuga haakuv eripärasem vorm. Huvitavad leiud pandi paika söögilaua kohale, diivanitagusele seinale ja magamistoa lakke. Samas pole kusagil lastud valgustusel liiga domineerivaks muutuda.

Avarast saunaruumist suurele terrassile

Pesuruume on majapidamises kaks. Lastele on nende tubade kõrval oma duširuum. Teises maja otsas paikneb avar ja õhuline vannituba koos saunaga. Dušinurga plaadi näol on tuttav nurgelise dekoori motiiv taas esindatud, ülejäänud plaadivalik on rahulik ja ajatu. Klaasseinaga leiliruumi lava on detailideni paika timmitud. Sauna eesruumis on seinakattena kasutatud korki, mis mõjub väga hubaselt ja dekoratiivselt. Tehnilise ruumi korkkattega ülekleebitud uks jääb kirjult korgipinnalt peaaegu märkamatuks.

Nii sauna eesruumist kui ka elutoast pääseb suurele terrassile, mis küll piltide tegemise ajal oli kaetud valge koheva lumevaibaga. Vanemate magamistoa taga olev rõdu loob terrassile mõnusa varjualuse kuumemateks suvepäevadeks. Sellistel päevadel hakkab mõjusa arhitektuuriga maja loodetavasti paljude möödujate silma paitama – viib ju see tänav Tartu populaarsesse jõeranda.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid