Läbipaistev maja Tabasalus

Kersti Pikk
Diivan
01.06.2017
Rein Kelpmani taies püüab interjööris kohe pilku. | Terje Ugandi

Arhitekt Emil Urbeli projekteeritud madal puhta vormiga maja Tabasalus kasutab ära suure maatüki eeliseid ja on piki krundi serva võimalikult pikaks venitatud. Arhitekti loodud avarust ja läbipaistvust toetab sisearhitektide Taso Mähari ja Karin Kitse kujundatud interjöör, kus kohtuvad selged pinnad, naturaalsed materjalid ja moodne mööbliklassika.

 

Privaatne, elujõulise kõrghaljastusega krunt on avar. Arhitekti sõnul oli esialgne plaan kavandada sellele laia ja madala mahuga ühekorruseline hoone. Siiski seadsid lubatud ehitusalune pind ja tellija soovid omad tingimused ning elumaja kerkis ühes hooneosas kahekorruselisena. Maja kulgeb mööda krundi tänavapoolset külge – jättes palju ruumi pargilaadsele aiale ja valgusele – ning mõjub tänu oma horisontaali rõhutavale mahule pika ja kitsana. Esmamulje kitsast hoonest osutub aga petlikuks – peauksest sisenedes saab üsna ruttu selgeks, et majal on laiust ja ruumikust enam kui küll. Ruumiprogramm oma mõnusa kulgemise ja liigendustega on laotatud luksuslikult avarale pinnale. Hooviküljel liituvad ülejäänud hoonemahuga terrassid ja varjualused, mis venitavad maja omakorda laiusesse ning tekitavad selle ühte nurka sisehoovi.

Suured klaaspinnad ja võte, et aknad ning lagi on samal tasapinnal, loovad avaraid vaateid ja annavad majale läbipaistvuse ning visuaalse kerguse. Iga vaade ja ruum on majas orgaaniliselt seotud pargi ning loodusega. Maja südames asuvas elutoas näib piir õue ja toa vahelt praktiliselt kadunud olevat ning elutoadiivanit ja sihvakaid puutüvesid eraldab vaid õhuke klaas.

Dünaamiline protsess

Taso Mähari ja Karin Kitse loodud interjöör lähtub mõistagi maja arhitektuursest olemusest. Arhitektiga ühise tandemina ja üksteist täiendades tegutsetakse juba pikki aastaid. Omanikud andsid arhitektidele üsna vabad käed ning usaldus ja hästi laabunud koostöö oli tervikliku projekti sünni eeldus.

«Kliendiga eriarvamusi ega võitlust ideede pärast polnud,» märgib Karin Kitse. «Samas mõtles omanik kaasa ja pidime oma ettepanekuid alati tutvustama ning põhjendama. Mõne idee puhul tuli anda kliendile aega ja lasta asjadel settida. See on loomulik tööprotsess, et aeg-ajalt tekib tellijal kahtlusi – kas see on nüüd see, mida olen tahtnud?» «Projekti käigus arened ka ise edasi, kuid oluline on püsida ühtse visiooni juures. Eriti ehituse seisukohast on tähtis endale kindlaks jääda ning mitte teha kompromisse. Hea tulemuse nimel on iga detail oluline,» on sisearhitektid ühel nõul.

 

Voolavad ruumid

Maja ruumilahendus on selge ja voolav ning arvestab omanike nägemusega – nimelt oli pere kindel soov, et peale ühiste eluruumide asuks esimesel korrusel vanemate magamistuba koos vannitoa ja garderoobiga, teine korrus jäägu laste päralt. Põhikorrus on funktsionaalne ja hästi proportsioneeritud, tubades on avarust, õhku ja mõnusat tühja ruumi.

Elutuba koos söögitoa, köögi ja kabinetiga moodustab ühe voolava ruumi, kus üks tsoon kasvab sujuvalt teiseks üle. Tänava poole vaatav kabinet on elutoast eraldatud küll suure lükanduksega, kuid seegi on enamasti lahti. Teisele korrusele viiva trepi kõrval avaneb uks vanemate magamistuppa, teisel pool väikesesse külalistetuppa. Elutoa teises otsas saab mugavalt liikuda majapidamis- ja saunaruumidesse ning sealt väliköögi ja kaminaga terrassile.

 

Moodne klassika

Eramu uhkeim ja mõjusaim ruum on maja keskele jääv suur avar elutuba. Helget ruumi tsoneerib selgevormilise mahuna mustast looduskivist kamin. Kaminatuld saab vaadelda nii diivanitel kui ka pika söögilaua taga istudes. Teine ruumi liigendaja on elegantne Rimadesio vitriinkapp – puhvetist ühele poole jääb õdus diivanitega istumise ala, teisele poole tekib n-ö liikumistee. Viimast markeerib ka piki ruumi laes kulgev puitribistik. «Ribilagi sai tehtud ruumiakustikale mõeldes, teisalt toob see valgete puhaste pindade kõrvale uue materjalinüansi,» märgib Taso Mähar. «Kõik interjööri valitud materjalid on ehedad ja naturaalsed: puit, looduskivi, klaas.»

Salongilikult avarasse eluruumi valiti hulgaliselt moodsa mööbli klassikat – tumedas murtud koloriidis diivanid Tufty Time ja tugitoolid kuuluvad B&B Italia, diivanilaud Flexformi ning söögilaud MDF Italia valikusse. Põrandatooniga haakuvad Arperi söögilauatoolid Catifa. Sisustus pärineb peamiselt salongidest Dekoor, Inspira ja PSI Sisustus. Diivanite grupi kohal olevad Artemide uhked valgustid telliti salongist Laterna Magica. Elutoa kaunile kompositsioonile paneb punkti Rein Kelpmani värviline taies.

Kui valge pole valge

«Tihti arvatakse, et valged seinad jätavad tühja ja kõleda mulje. Teglikult hakkavad ruumis kaasa mängima mitmed nüansid –valgus, varjud. Aknast peegeldub mururohelist, diivanipatjadelt sinist ja valge polegi enam valge. Selleks et ruumi värvi tuua, ei pea seina punaseks võõpama,» räägib Mähar eramu väljapeetud toonivalikust.

Esteetiline must-valge käekiri jätkub ka köögis, mille sisustus on valminud sisearhitektide jooniste järgi Eestis. Puhaste valgete seinapindadega haakuvad omakorda kõrged ja sihvakad klaasist siseuksed. «Kohe oli selge, et kõrged uksed peavad olema arhitektuuri osa, mitte üksikud seinasegajad. Madal spoonuks ei tulnud siin kõne allagi,» lisab Karin Kitse.

Taotlusest arhitektuuritervikusse sulanduda räägib ka kogu interjööri kavandatud eritellimusmööbel ja detailid. Saunaruumidki on kujundatud lihtsas ja kvaliteetses võtmes. «Me ei armasta mosaiigiga kaaretamist ega kadakast kabenuppe,» märgib Taso. «Asju ei tohi üle disainida ega kõiki mõtteid ühte projekti panna.»  Sisearhitektina tuntakse heameelt, kui töö on peale suure-pärase tulemuse kandnud vilja ka harivast aspektist ja klient ütleb, et on protsessi käigus arenenud, targemaks saanud, oskab kaunist keskkonda hinnata ja selles elades end hästi tunda.

 

Sarnased artiklid