Kuidas sobib elamiseks KODA minikodu?

Agneta Land-Koskinen
Diivan
01.08.2016
KODA esimene prototüüp asub praegu Kodasema tootmisalal Harkus kaunis roheluses. | Terje Ugandi

Sisustustoimetaja Agneta Land-Koskinen seadis end üheks ööpäevaks sisse Eesti uuenduslikus moodulmajas KODA ja proovis omal nahal järele, kas väikeses säästlikus nutimajas on kõik lahendused mugavalt kasutatavad ja otstarbekad ning kas ruumi puhas niiske õhk tagab hea enesetunde.

Väikesed eluruumid on maailmas aktuaalne teema. Arhitekt Ülar Marki ja Eesti ettevõtte Kodasema loodud väikemaja KODA on püüdnud nii Eestis kui ka välismaal palju tähelepanu. Eelmisel aastal pälvis maja Eesti betooniinnovatsiooniauhinna. Tänavusel World Architecture Festivalil jõudis KODA väikemajade kategoorias finaali, kus üheksa finalisti hulgast valitakse võitja tuleval sügisel. KODA osaleb ka Hollandi Tiny Housing BouwEXPO-l, kus 245 projekti seast sõeluti välja 25 parimat väikemaja – nende hulgas ka KODA –, mis Almere linnaruumi reaalsel kujul valmis ehitatakse.

Autot ostes proovime me iseenesestmõistetavalt järele, kas valitud mudel meile ka sobib – kui kergelt liigub rool, millist häält teeb mootor, kas iste on mugav jne. Korterit või maja ostes selline võimalus tavaliselt puudub. Kinnisvara puhul tuleb ostuotsus langetada pelgalt põgusa külastuse põhjal. Kui Eesti majatootja Kodasema pakkus mulle võimalust proovida elamist KODAs – nutika väikemaja esimeses prototüübis –, olin meelsasti nõus. Vaatamata sellele, et majaost pole praegu plaanis, oli põnev teada saada, kuidas KODA eluruumina toimib.

Avar sisu

Arhitektuurilt on KODA sümpaatne lihtne kuubik. Maja õhukesed, laserpurje jäljendiga betoonseinad tunduvad puudutades meeldivalt pehmed, justkui kangast. Valget betooni täiendab otsaseinas neljakordsetest klaaspakettidest fassaad ja tugev puituks. Vaid pisut üle 25 m2 pinnaga KODA mõjub sisse astudes avaramalt, kui ruutmeetrid lubaksid arvata. Ilmselt aitab avarustunde loomisele kaasa tavapärasest kõrgem ruumikõrgus – 3,5 meetrit. Lae kõrgus võimaldab magamistsooni tõsta teisele tasapinnale.

Magamislavatsi all asub tualett-duširuum ja ülejäänud ruumi moodustab elutuba koos avatud köögiga. Köögimööbel on põneva, pisut krobelise, kummi meenutava pinnaviimistlusega. See on tänuväärne valik, arvestades seda, et siledalt kõrgläikeliselt pinnalt paistaksid kõikvõimalikud plekid palju rohkem silma. Köögikappide sügavus on üsna väike, võimaldades sinna paigutada lahedalt pisemaid nõusid, kuid mitte suurema läbimõõduga potte-panne. Suuremate asjade tarbeks on duširuumis mahukam panipaik. Köök on varustatud kahekohalise pliidiplaadi, nõudepesumasina, ahju, valamu ning tööpinna-letiga, mis nupule vajutades köögiploki seest välja liigub ning väikeseks söögilauaks muutub.

Läbimõeldud ja funktsionaalne

KODA duširuum tekitab esmapilgul kõhklusi, kas uhkete disainielementidega ruum täidab ikka oma otstarvet? Järele proovides toimib kõik mugavalt ja lihtsalt: liigutatava vaheseina abil tekib tualettruumi väike dušinurk. Eriti meeldiv on duširuumi põrand: jala all mõnusalt siidisena mõjuv betoon on mati pinnaga ning takistab märjal põrandal libisemast. Sümpaatne on ka vannitoa valguslahendus, kus kappide taha peidetud valgusallikad valgustavad ruumi kaudselt. Mugavuse lisamiseks võiks duširuumis olla veel riiul šampoonipudelitele.

«Magamistuppa» pääseb köögi kõrval asuvast väikesest paraja kaldenurgaga trepist. Magamislavatsi laius on igati piisav kahele inimesele. Piirdes, mis eraldab magamistsooni elutoast, paiknevad pistikud arvuti või telefoni laadimiseks ning juhtpult valgustuse ja kardinate juhtimiseks. Piirde sisse on kavandatud ka riiul ja panipaik.

Tervislik sisekliima

KODA valguslahendusi saab kohandada vastavalt meeleolule ja majas toimuvatele erinevatele tegevustele. Valgust on võimalik reguleerida magamistoas ja elutoas asuvatelt ekraanidelt, kust saab sisse ja välja lülitada erinevaid valgusallikaid, sealhulgas fassaadi oma. Peale tavalise kollase valguse leidub valikus ka värviline efektvalgus. Tavaelus ei tunneks nii paljude valgustusvõimaluste järele ehk vajadustki, kuid ühes õiges nutimajas on selline lahendus igati omal kohal!

Kõige rohkem huvitas mind KODAsse elama minnes ruumi sisekliima: kas õhk püsib majas kogu aeg värske, nagu on tootja kodulehel kirjas? Teatavasti on õhk moodulmajas alati sobivalt niiske ja puhas tänu nutikale ventilatsioonile. Pettuda ei tulnud selleski! Majas oli meeldivalt värske õhk ja paras temperatuur. Isegi meie elavaloomuline koer, kes KODAs kaasas oli, magas sügavalt kogu öö. Ilmselt mõjus värske õhk tallegi hästi.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid