Värvikas kodu Kadriorus

Kersti Jaigma
15.10.2018
Lounge’ilikus elutoas on suur Mangi diivan, Meridiani diivanilaud Bongo ja Gino Sarfatti valgusti Flosilt. | Terje Ugandi

Kui noor neljaliikmeline pere endale uut kodu hakkas otsima, olid kaalukausil nii eramaja privaatsus kui ka kesklinna korteris elamise mugavused. Lõpuks langetati otsus vaikse ja rahuliku piirkonna ning kaunite vaadetega Kadrioru uuselamu kasuks, kuhu leiti suure terrassiga ruumikas korter.

Perele meeldis maja hea asukoht kesklinna, parkide ja koolide läheduses, kinnine roheline sisehoov ning ennekõike 150 ruutmeetri suurune katuse­terrass, mis oli juba iseenesest väiksema eramu õueala mõõtu. Läbi kahe korruse asuvas korteriski oli ruumi lahedalt – 190 ruutmeetrit.

Elamine soetati n-ö karbi kujul ja algse planeeringu järgi oli korteris seitse tuba: esimesel tasandil kaks avarat tuba koos köögiga, teisel korrusel magamistoad, pesu- ja saunaruumid. Terve hulk väikeseid ruume muutsid korteri aga visuaalselt kitsaks ja ebapraktiliseks. Lisaks tundus uutele omanikele ebaloogiline, et valgusküllane teine korrus on magamistubade ning hämaram, alumine tasand elutoa päralt. Seega otsustati kogu ruumiprogramm üle vaadata ja sõna otseses mõttes pea peale pöörata. «Soovisime avatud planeeringut ja võimalust elutoast ning köögist otse suurele terrassile astuda,» selgitab perenaine. Töö näis tohutu. Nõu ja abi saamiseks pöörduti Palazzo sisustussalongi ning sealse sise­kujundaja Airita Aimi poole (projektiga töötas kaasa Gea Grents).


Uus ruumiprogramm
 

Vaheseinad võeti maha ja kui kõik oli lagedaks löödud, võis hakata ruumi uuesti nullist üles ehitama. Uus põhiplaan tõi magamistoad alumisele ja viis elutoa koos avatud köögiga teisele korrusele, üles «kolis» ka kamin.
Sisekujundaja sõnul oli uue ruumilahenduse nuputamine paras väljakutse, kuid tegi töö selle võrra huvitavamaks. «Projektis oli mitmeid keerulisi sõlmi, mis nõudsid tähelepanu, paljusid detaile timmisime veel töö käigus,» räägib Airita Aim. «Midagi lihtsat siin ei olnud, kuid koostöö sujus hästi ja pererahvas ­tuli ideedega kaasa.»

Uus põhiplaan on mugavalt ja loogiliselt paika sätitud: napima päevavalgusega esimesel korrusel asuvad pere privaatsed ruumid: magamistoad, garderoobid, vannitoad. Samale korrusele kavandati ka majapidamisruum, kuhu korraliku helikindla ukse taha paigutati pesumasinad, kesktolmuimejasüsteem jt tehnilised seadmed. Kõrged esikukapid ja garderoobiruumi riidekapid kasutavad ruumi maksimaalselt. Sisseehitatud ja eritööna valminud kapid kavandati ka lastetubadesse, mis tänu nurgaakendele kümblevad rohkes päevavalguses. Vastupidiselt peremehe ja -naise sumedates toonides magamistoale on lastetubadesse toodud lõbusalt särtsakaid värve. Roosade ja kollaste detailidega toad seob kokku kahte rõõmsat värvi kombineeriv laste vannituba.
 

Avar ja avatud eluruum

Avarast esikust tõuseb teisele korrusele trepp, mis planeeriti mitte üksnes praktilise käiguteena, vaid olulise arhitektuurielemendina. Laserlõigatud lehemotiividega trepipiire ja seina elavdavad valgusobjektid püüavad pilku ning aitavad trepi­lahendusel interjööris esile tõusta. Trepi ja selle ilusad detailid valgustab kaunilt välja astmete kohal olev katuseaken.
Teisel tasandil paiknev elutoa- ja köögitsoon on korteri süda, kus puhatakse ja lõõgastutakse, toimetatakse koos perega ja võõrustatakse külalisi. Trepp jagab avatud planeeringuga suure ruumi näiliselt pooleks, millest ühele poole jääb köök ja söögilaud, teisele poole lounge-ala.
Suur ookerkollane diivan telliti Eesti tootjalt Mang täpselt ruumi sobiva kuju ja suurusega. Pehmetele patjadele on mõnus nõjatuda ja vaadelda puulatvu akende taga või jälgida läbi suure klaasukse terrassil toimuvat.

Mustvalge köögimööbel valmis Palzzo salongi ja köögitootja Arens koostöös. Mustast Fenixi nanolaminaadist köögikapid valmistas sisekujundaja Airita Aimi jooniste järgi Arens, köögisaare komposiitkivist (Corianist) tasapind tuli Palazzost. Ruumi on köögis mõnusalt palju ja köögisaare ümber mahuvad appi toitu valmistama ka külalised. Pidulikumatel puhkudel istutakse aga pika söögilaua taha, mille äärde valiti Cattelan Italia nahast polstriga toolid. Suured aknad täidavad kogu ruumi valguse ning helge ja päikeselise õhustikuga.

Kohe köögi kõrvalt avaneb uks spaaruumidesse, kust pääseb omakorda avarale terrassile. Tumedate plaatidega viimistletud koduspaas on nii leili- kui ka aurusaun, dušinurk ning väike istumisala. Seinakappi peidetud külmikust võib haarata näppu külma joogi ja astuda otse õue. Terrassi kujunduse ja haljastusega on plaanis tegeleda järgmisel suvel, et mõnus õueruum veel atraktiivsemaks ja mugavamaks muuta.
 

Kelmikad detailid

Kuna korteris on hästi kõrged laed, mis muudavad ruumid avaraks ja õhurikkaks, õnnestus lagi mitmel pool pisut allapoole tuua, et peita selle taha hubane karniisivalgustus. Peale peidetud valgustuse valis sisekujundaja tubadesse mitmed efektsed valgustid, mis oma moodsa joonega haakuvad siiski suurepäraselt Kadrioru miljööga.

Ajastu joont järgib ka elegantne kalasabaparkett, mis on viimistletud hallikasvalgeks. Rahulikku halli tooni on ka põrandaliistud ja esimese korruse siseuksed. Kogu korteri värviskeem on helge ja moodne, värvi lisavad mõned seinajupid, dekoratiivkrohv magamistoas ja mitmed sisustusdetailid. Värvi on üsna pea juurde toomas ka kunst, mille otsingul pererahvas praegu on. Koju kunsti valimine on tõsine ja aeganõudev ettevõtmine, kõnekad taiesed loodetakse leida kunstigalerii Haus abiga.

Vaatamata väljapeetud üldmuljele leidub interjööris vahvaid vimpkasid ja julgeid nüansse. «Pere tahtis kohati veel uljamaid lahendusi, mina tõmbasin neid sisearhitektina tagasi,» mainib Airita Aim. Siin-seal jääb siiski silma mõni põnev ja kelmikas valguslahendus, värvilaik või materjal. Vinti on peale keeratud tualettruumides, mille tooted ja värvipalett ei lase seal igavust tunda. «Tualett võiks olla ruum, mille kujundus üllatab ja pakub näiteks külla tulnud sõbrale ohhoo-elamuse,» lisab sisekujundaja.
Erinevad värvid, vormid ja tekstuurid kõlavad aga tänu disaineri vilunud silmale ning omanike innukale kaasamõtlemisele kenasti kokku. Tulemuseks on äärmiselt kaunis, elav ja pere­sõbralik kodu.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid