Põnev peatükk ühe maja ajaloos

Tiina Kolk
12.06.2018
Kena kooslus Jaan Elkeni maali, Antonio Citterio kujustatud diivani Michel ja Patric Norquet’ loodud tugitooliga P22. | Kalle Veesaar

Arhitekt Karmo Tõra loodud eramu uued omanikud plaanisid algul vaid värskendusremonti, aga koostöös sisearhitekt Tiiu Truusiga kujunes kavatsetust hoopis põhjalikum projekt.

Maja vastsele pererahvale meeldis kahekorruselise valge tahuka varasem ruumiprogramm ja nad ei tahtnudki seda muuta. Elamu esimesel korrusel asusid toona avatud köök-elutuba, saunakompleks, külaliste tualettruum ja garderoob, abiköök ning garaaž.
Teisel korrusel paiknesid magamistuba ühes vannitoaga, veel kaks tuba ja pesuruum.

“Kuna algses variandis oli saunaosa liiga väike ja ka mullivanni jaoks oli rohkem ruumi vaja, kavandas arhitekt hoonele juurdeehituse. Tänu maja laiendusele sai sauna peale teisele korrusele teha veel ühe toa juurde,” meenutab Tiiu Truus nelja aasta taguseid sündmusi. Tol ajal kasvas neljaliikmelises peres kaks poega ja seega said mõlemad poisid endale oma toa. Ülemise korruse neljas tuba sisustati kabinetiks. Nüüd on peres ka väike tütar ja kabinetist kujundatakse tulevikus tema valdus.

“Majas oli ju kuigivõrd elatud ja alguses oli plaan teha hästi vähe ringi. Tegelikkuses selgus, et peame uksed vahetama. Siis hakkaski see töödepall veerema, et teeme veel seda ja seda ja seda ...” kommenteerib sisearhitekt.

Tiiu Truusi projekteeritud interjöörides on tavaliselt kõrged uksed, kuid selles majas nad avasid muuta ei saanud.
“Tegime aga uksed visuaalselt kõrgemaks. Vahetasime vanad kõrgläikelise värviga uste vastu ja nõnda tekkiski kõrge ukse illusioon. Uued uksed on seinaga sama värvi.”
Põrandad on samuti vahetatud. Nüüd on majas hallikas, keskmise tumedusega peitsitud tammepõrand, mis loob kena koosluse naturaalsest tammest mööbliga.

Ülemisele korrusele viis varem betoontrepp, aga firma Puiduklubi, kus valmistati terve elamu uued uksed ja ka originaalmööbel, tuli mõttele katta ka astmestik puiduga – tulemuseks on vahva ruumiskulptuur.
Mõistagi on vannitubade, sauna ja teiste “märgade” ruumide viimistluses kasutatud kvaliteetseid keraamilisi plaate.
Sisearhitekt on majja projekteerinud omajagu originaalmööblit, alates raamaturiiuleist, tualettlaudadest jms, lõpetades köögikappidega.

Kui alguses olid köök ja elutuba eraldatud, siis nüüd on vahesein maha võetud, sest peremees armastab süüa teha ja väga seltsivana on ta harjunud kokkama koduste ning külalistega suheldes. Seega on praegu alumisel korrusel suur avatud köögiga elutuba. “Leian ka, et miks üks inimene peab olema omaette, kui aeg, mida saame veeta lähedastega, on päris lühike. Võiksime seda aega hinnata ja olla koos,” arutleb sisearhitekt.

Köögiga elutuba on toredasti tsoneeritud. Toiduvalmistamise alale järgneb söögituba, sealt edasi tuleb elutuba. Elutoa tagumises osas paikneb kamin, mille ümber on ehitatud pilkupüüdev puidust sein.

Ruumi igasse külge avanevad kenad vaated, sest peale originaalmööbli on tuba sisustatud nimekate disainerite kujustatud stiilsete esemetega. Söögilaua autor on Piero Lissoni, toolid Vol Au Vent on kavandanud Mario Bellini. Laua kohal olev lühter Crown on firma Jehs + Laub disain. Elutoadiivani Michel on loonud Antonio Citterio ja P22 tugitooli Patric Norquet.
Kodu kordumatust toonitavad kunstiteosed. Pere on Rein Kelpmani ja Jaan Elkeni loomingu austajad.

Sisearhitekt Tiiu Truus ja tema koostööpartner Eva Masso kujundasid neli aastat tagasi eramusse senisest hoopis teise iseloomuga stiilsed interjöörid, mis meeldivad maja kodakondseile ja peavad kindlasti ajaproovile vastu.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid