Lihtne, ent sarmikas kodu
Kersti Jaigma
13.05.2019
Elutuppa valiti BoConcepti retrohõnguline diivan ja vaip, Norr 11 sepistatud lauake, Gan Rugsi kootud mustriga tumba ning pisike klaaslauake Nordic Design Home’i valikust. Kardinad telliti ID Kanga salongist. | Terje Ugandi

Ajaloolise piiritusevabriku hoones asuvas pisikeses korteris (55 m2) põimuvad kõrgete lagede ja tellisseintega industriaalsus ning Eesti disaini ja kunsti toel saavutatud õdus kodusus.

Tallinna vanalinna ja Rotermanni kvartali vahelisel tuiksoonel seisab hästi säilinud, kuid mõistagi uue funktsiooniga kunagise Roseni piirituse­vabriku kompleks. Hooneansambli tänavatasandil on end sisse seadnud trendikad kohvikud-restoranid, kõrgematel korrustel asutused ja korterid.

«Ostsime siia kodu 2000ndate alguses, kui Rotermanni kvartal ei olnud veel uuele elule puhkenud popp piirkond, kuid ­endises vabriku administratiivhoones olev korter tundus esimesest pilgust õige valikuna,» räägib korteriperenaine Tatjana, kelle väliseestlasest kaasa Yuri oli tollal hiljuti Austraaliast Tallinnasse tulnud, et «sukelduda» Eesti põnevasse ja kiiresti arenevasse IT-sektorisse. «Tööstusarhitektuur on meile ­alati meeldinud ja nägime selles paigas suurt potentsiaali. Kõrged laed andsid kompaktsele, vaid 55 ruutmeetri suurusele korterile juurde avarust ja õhulisust.» Telliti vajalik sisustus ja köögi­mööbel, noortel õnnestus päästa ja restaureerida ka vanad ­originaaluksed, mis olid aastaid seisnud maja kuuris.

Praeguseks on töö- ja elukorraldus viinud toimeka ning liikuva eluviisiga pere Inglismaale ja Ameerikasse, kuid Tallinn on jäänud koduks, kuhu on alati rõõm naasta. Kuna enamjaolt viibitakse siiski Eestist eemal, otsustati korteris teha kerge värskenduskuur, et oma kodu aeg-ajalt välja rentida ning kus Tallinnas käies oleks endalgi hea olla.

Appi kutsuti sisekujundaja Maarja Marga ja üheskoos ­võeti ette kiire ning mõistliku eelarvega projekt, mille käigus anti elamisele vaid ühe kuuga uus ja värske hingamine.

Põhjalikku kapitaalremonti ei plaanitud ja seega jäid paika põrandad, radiaatorid ja köögimööbel. Uus kihistus pidi sujuvalt sobituma nii olemasolevate elementide, punastest tellistest seinte kui ka maja industriaalse olemusega.

Sisekujundaja Maarja Marga sõnul olid just oranžikad malmradiaatorid indikaatoriks, mille baasilt hakkasid teised erksad detailid mõne mööblieseme või taiesena kujundusse tulema. Viimased annavadki muidu asjalikule ja tagasihoidlikule interjöörile vunki ning iseloomu. Nii on elutuppa aktsendiks toodud Friz Hanseni värvilised toolid Drop, Gan Rugsi tumba Mangas, BoConcepti vaip ja diivanvoodi.

Hubasust loob kõrgete lagedega tubades mahe ja murtud seina­toon, mis tumedast puidust põrandate ja siseustega ning punase tellisega meeldivalt kokku kõlab. Terviku huvides ­värviti ka põrandaliistud seintega ühte tooni.

Et suured seinapinnad tühjaks ei jääks, soovisid kunstihuvilistest omanikud leida korterisse kohalikku kunsti, samuti pandi rõhku Eesti disainile. «Tarmo Luisu valgusti Ämblik oli üks esimesi asju, mille me 16 aastat tagasi korterisse ostsime,» märgib Tatjana. «See on endiselt moekas ja sobib elutuppa suurepäraselt!» Hiljutise värskendusremondi käigus valiti kodumaine disainvalgusti ka magamistuppa ja selleks on Tõnis Vellama lühter Bona Fide.

Korteri väikest toredat kunstikogu esindavad Margus Tõnnovi huvitava tooni- ja faktuurimänguga taiesed, Heiki Kähri maalid, Annike Laigo tušijoonistused, EKA noorte moekunstnike mustvalged moevisandid ja mõni repro Eesti kunsti­muuseumist. Omamoodi kunsiteostena mõjuvad ka Okka männi­okastest akustilised paneelid, mis annavad nii värvi­aktsenti kui ka summutavad heli.

Väikese kolmanda korruse korteri eelis on suured aknad, mis vaatavad Rotermanni kvartalile ja üle jõudsalt kerkiva arenduse sadamas merele. Südalinnavaated lisavad interjöörile omakorda urbanistlikku mõõdet ja loftilikkust, millega mõnus pingevaba kujundus kenasti kokku käib. Väike korter on hea näide sellest, et šiki ja muretult sarmika interjööri võib valmis kujundada ka suurema ajakuluta, kuudepikkustest mööblitellimustest sõltumata ja sisustuse hinnalisust liigselt eksponeerimata.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid