Kristjan Mändmaa: «Eesti Kunstiakadeemiast peab saama Eesti disainiteadmuskeskus!»

Maris Takk
12.12.2016
Kristjan Mändmaa
Kristjan Mändmaa | Terje Ugandi

Kristjan Mändmaa on graafiline disainer, raamatukujundaja ja suur Viljandi patrioot, kes asus selle aasta sügisest juhtima Eesti Kunstiakadeemia disainiteaduskonda. Peale ambitsioonika ja kauaoodatud plaani, kuidas Eesti disainiharidusse uut hingamist tuua, käivitas ta kolmandal katsel rahvusvahelise interaktsioonidisaini magistriõppekava ning jõuab endiselt ka raamatuid ja trükiseid kujundada. 

 

Millised on praegu Eesti disaini tugevaimad küljed?  

Eesti disain on juba seepärast kiiduväärt, et see üldse olemas on – nii väikeses riigis ja nõnda toimekas. See, et siin nii paljud inimesed disainiga tegelevad, et on olemas vastavad koolid ja institutsioonid, annab  lootust – kui püramiidi alus on  lai, saab ka tipu kõrgeks ehitada. Eesti disain on mitmekesine, käegakatsutav ja tegutseb kõrvuti virtuaalsega. Praegu üsna eraldatult, aga potentsiaal üksteise täiendamiseks on suur. 

Palju  on  räägitud  disainerite  ja  tööstuse  koostöö  vähesusest. Kuidas saaks  seda  probleemi lahendada?

Loomulikult  peab  jätkuma  töö  ettevõtjate  harimisel  ja  julgustamisel,  aga  olgem  ausad,  ka disaineritel  on  vaja  veel  päris  palju  õppida.  Selleks  et  tõsisele  ettevõtjale  abi  pakkuda,  tuleb keskmisel  disaineril  olla  märksa  kompetentsem  majandus-  ja juhtimisküsimustes,  vallata  päriselt  toote-  ja  teenusearenduse  metoodikaid  ning  loomulikult  omada  ka  vastavat  kogemust. Selles  osas  saab  EKA  kindlasti  koostöös  Disainikeskuse,  erialaliitude  ja  teiste  koolidega  nii mõndagi ära teha. Muudkui õpetame ja koolitame, mis muud.

Loe rohkem ajakirja Diivan detsembrinumbrist!

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid