Iseasi

Tiina Kolk
13.02.2019
Liikudes, püstijalu arutledes ja kaksiratsi istudes tulevad teised mõtted kui isekeskis oma laua taga. Softrendile loodud Loovnurga tooted. | Kaido Haagen

Disainibürool Iseasi on kogemusi erinevates valdkondades meditsiiniseadmest mööblini, elektroonikast puitmaja arhitektuurini ja tuulegeneraatorist töökeskkonna revolutsioonini. Mitmekülgsete oskustega disainerid Edina Dufala-Pärn, Martin Pärn, Sven Sõrmus, Pent Talvet, Kaspar Torn ja Janno Nõu saavad olla abiks tootearenduse planeerimisel, kontseptsiooni loomisel ning elluviimisel.

Millised tööd (projektid) praegu käsil on?

Meil on päris mitu töölauda ja kõigil neist podiseb midagi. Praegu on töös mööbliprojektid era- ja avalikku ruumi, nii õue kui ka tuppa, mõni tehniline seade ja mõni muu valdkonna toode. Üha sagedamini oleme konsultandina kaasatud projektidesse, kus põimuvad füüsiline ja nähtamatu: näiteks ruum ja teenus või töökeskkond ja töö. Arendusjärgus töödest rääkida pole hea toon, palju põnevam on jutustada asjadest, mida tahaks teha – hea meelega teeks veel näiteks spordivarustust, kiirrongivaguneid või moodulmaju! Kui keegi lugejatest tahab meid sellisesse projekti kaasata, siis andku teada.

 

Palun kirjeldage oma tööprotsessi.

Toodete arendamine pole päris nagu toidu valmistamine, kus retsepti järgides saab iga kord näiteks oivalise brüleekreemi. Küll aga võib loovust, kogemust ja õigeid töövõtteid kasutades jõuda keskmisest sagedamini uute üllatavate ja toimivate kooslusteni.

Üldiselt algab iga uus projekt ülesande põhjalikust vaagimisest koostöös kliendiga, et meie töö sihiks olevaid inimesi ja nende igapäevaelu paremini mõista. Idee otsingute etappi panustame kollektiivselt ja kui lubav suund on käes, jätkab sellega paariliikmeline tiim, kes viib idee paberilt katsetamiste kaudu teostatava projekti staadiumisse.
 

Milline on hea disain?

Hea disain väljendub igakülgselt läbimõeldud tootes, mis täidab täpselt sellele seatud ülesande. Seda nii ettevõtja (meie kliendi) kui ka lõppkasutaja poolt vaadates. Kui aga rääkida väga heast tootest, peab see olema midagi, mille korral kõlbab parafraseerida Voltaire’i: kui seda poleks olemas, tuleks see välja mõelda. Kulunud kujund, aga sellist tulemust on tänapäeval, külluse ajal, kuratlikult raske saavutada. Väga hea toode peaks üllatama nii oma olemuse kui ka olemasolu põhjusega, aidates avardada ja muuta meie elu senisest paremaks. Kui suudame hoiduda tekitamast uusi tooteid, mida maailm tegelikult ei vaja ja mille kasulik eluiga on lühike, on juba niigi hästi läinud.

 

Kes on teile Eesti ja maailma disainiajaloost eeskujuks? Miks nende looming paelub?

Meid on mitu – kõigil omad lemmikud ja nende üle ajakirja veergudel kakelda poleks ilus. Kollektiivina ei ole me endale teadlikult eeskujusid seadnud, aga kui otsida suurepärase sisuga disainibüroosid mujalt maailmast, siis tunnustavalt vaatame Ideo, Nendo ja Layer Designi poole. Nad on kõik erinevad, aga neil on õnnestunud luua positiivset muutust.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid