Rootsi rahvusmuuseumi uus tulemine

Diivan
13.11.2018
Fassaad valguses. | Nationalmuseum

Pärast viit aastat kestnud renoveerimistöid avati oktoobri alguses kunstipublikule uuenenud Rootsi rahvusmuuseum Stockholmis. Rohkem kui 5000 taiest läbi kuue sajandi säravad uues valguses moodsa hingamise saanud ajaloolises muuseumihoones.

Rootsi rahvusmuuseum Blasienholmenis Stockholmis avati 1866. aastal. Esimest, Skandinaavia tööstusteemalist väljapanekut külastas enam kui 90 000 inimest. See oli erakordne number ajal, mil linnas oli ­ühtekokku 115 000 elanikku.

Tänapäeval kuuluvad maineka muuseumi kogudesse maalid, skulptuurid ja graafika alates renessansist kuni 20. sajandi alguseni ning tarbekunsti- ja disainiekspositsioon keskajast tänapäevani. Maja ise on üks Euroopa paremini säilinud muuseumi­hooneid 19. sajandist, nüüd ühtlasi üks tänapäevasemaid. Hoone läbis ulatuslikud tehnoloogilised uuendused, mida külastaja esmapilgul ei märkagi, kuid mis lubavad ruumidesse parema valguse ja õhu ning tagavad kunstikogule moodsamad hoiu- ja eksponeerimistingimused.

Arhitektide (Josefin Larsson ja Gert Wingårdh, Wingårdhs Arkitekter ja Erik Wikerstål, Wikerstål Arkitekter) suurim väljakutse oli näitusesaalide avamine loomulikule valgusele ja ekspositsioonipinna suurendamine. Välja töötati ka uus värviskeem, mis põhineb maja omaaegsel originaalkoloriidil ja 19. sajandi interjööride värvipaletil.

Interjöörilahenduse loomisesse kaasati kolmkümmend disainerit, kes kujundasid ajaloolised saalid tänapäevasel moel ümber ja kavandasid majja umbes 80 uut objekti ning eset, alates mööblist ja valgustitest kuni restorani nugade-kahvliteni. Valmis täiesti uus ruumikeskkond, kus on kõrvuti väärtuslik ajalooline sisu ning moodne Rootsi disain.

Kunstilise juhina vedas projekti disainer Matti Klennel, ­disainituumikuna töötasid kaasa keraamik ja klaasidisainer Carina Seth Andersson, sisearhitektid Gabriella Gustafsson (TAF) ja Mattias Ståhlbom (TAF) ning graafiline disainer ja illustraator Stina Löfgren.

Viljaka koostöö suurepäraseks näiteks on hiiglaslik klaas­lühter, kuhu panustasid kõik disainerid, tuntud Boda klaasivabrik ja valgustitootja Örsjö meistrid. Ekspositsioonisaalidesse ja fuajeedesse tehti uus istemööbel, valgustid ning tekstiilid.

Sellega võttis rahvusmuuseum kui oluline kultuuriinstitutsioon enda kanda ülla ürituse edendada värskeid ideid ja kohalikku disaini. Paljud muuseumisse loodud esemed jõuavad üsna pea erinevate tuntud mööblifirmade kaudu tootmisesse ning hakkavad elama oma elu.

Hoones avas uksed ka imelise vaatega restoran-kohvik, kus saab nautida maitsvaid roogi ja suurepärast disaini. Interjööri ­sügav-sume värvipalett on lummav. Moodsat kunsti- ja disainielamust pakkuv Rootsi rahvus­muuseum Stockholmis on väärt külastamist!

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid