Rõivad, mis ei defineeri sugu

Silvia Pärmann
19.11.2019
Tauri Västriku esimene katsetus kudumitega on meeldejääv ja tema enda huvi selle tehnika vastu ei näita vaibumise märke. | Krõõt Tarkmeel

Soomes Aalto ülikoolis moemagistrantuuris õppiv Tauri Västrik jäi siinsele publikule meelde juba oma EKA lõpu­kollektsiooniga ning tema sügisesel Tallinn Fashion Weekil lavale jõudnud looming oli üks kogu moenädala meelde­jäävamaid ja terviklikumaid kollektsioone.

Tauri on alati ammutanud inspiratsiooni teda ümbritsevatest inimestest, mehe loomingus on värvil oluline koht ja levinud pilt Soomest kui üsnagi monokroomsest ning introvertsest keskkonnast pole noort moeloojat muutnud.

«Aalto ülikooli moeosakond on täis kõige inspireerivamaid karvaseid ning sulelisi. Moetudengite karakterit Soomes on raske võrrelda sellega, mida olen näinud Eestis tudeerides. Need kohati isegi šokeerivad look’id on mind raputanud oluliselt ja aina rohkem julgustanud olemaks mina ise,» räägib Västrik. «Vahet pole, kas jalas on katki trööbatud platvormkingad ja valgendiga pleegitud pusa või meesterahval sulgedega kaetud mantel ja litterretuusid – me kõik oleme erilised. Suur pluss on Soomes olles teadmine, et inimesed on seal üles kasvanud mõttega: ole selline, nagu oled. No judgment approved.»

Västriku jaoks on oluline luua rõivaid, mis räägivad kandjale loo või toetavad kandja isiksust. «Ma pole kunagi tahtnud, et rõivas defineeriks minu sugu. Seda peaks tegema inimene ise, tema karakter.»

Loomingulises mõttes algas tal Soomes siiski uus periood, milles on olulisel kohal unisex-rõivad ja ka tehnika on uus – kudumine. Värske kollektsioon, mille pinnalt moelooja asub edasi arendama ka oma magistritööd, sünteesib tööstuse ja käsitöö, koosnedes peamiselt Saksamaal toodetud kudumitest ja Eestis käsitsi valmistatud mohäärkudumitest.

Huvi kudumise vastu tärkas soovist luua kudumfotosid. Mitmel pool välismaal õppinud ja äsja ka edukalt Milanos Mittelmoda konkursilt tulnud Västrik ütleb, et Tallinn on ja jääb tema südamesse ning plaanib lähiaastatel end siin kodusesse pessa mässida, korraks rahulikumalt sisse-välja hingata ja tööle asuda: «Mittelmoda konkurss võttis meid positiivselt vastu. Esitlesin sama kollektsiooni meestemoe kategoorias ja sain palju head tagasisidet ning julgustust alustada isikliku brändiga.»

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid