Pildid hõbehärmas maastikult

Kersti Jaigma
10.08.2018
Läbi maja ulatuvas elutoas on kaks istumisgruppi, mida ehivad Moroso Redondo tugitoolid ja diivan. Valgustid on Tom Dixonilt, vaibad Casa Stuudiost ja diivanilaud Eesti disainerilt Aap Piholt ning firmalt Meridiani. | Märt Lillesiim

Tallinna südames asuva 150 ruutmeetri suuruse katusekorteri aknad avanevad linnale kolmes suunas. Ace of Space’i sisearhitektid Ines Käärma ja Elina Tamm vürtsitasid avaraid ning rohke valgusega ruume põhjamaisest kargest loodusest inspireeritud materjalide ja toonidega.

K6 Residentsi nime kandev uusaerendus asub rahulikul kõrvaltänaval kesklinnas, hõlmates kolme viiekorruselist elamut. Ühe hoone viimasel korrusel asuva korteri projekt jõudis Ace of Space’i sisearhitektide töölauale veel majade ehitusjärgus. Nii õnnestus tellija soetatud kaks katusekorterit ladusalt kokku ehitada ja ette nähtud ruumiplaneeringut põhjalikult muuta.

«Klient soovis avarat ja põhjamaises stiilis korterit, kus oleks nii privaatsust kui ka lahedalt ruumi külalisi võõrustada,» märgib sisearhitekt Ines Käärma. «Korterit kavandama asudes otsustasime loobuda peaaegu kõikidest plaanis olnud kergseintest ning avada ruumid läbi maja.»


Ruumiskeem
 

Omanike vajadustest lähtudes pakkusid sisearhitektid välja lahenduse, kus toad on voolava planeeringuga, kulgedes sujuvalt välisuksest suurde walk-in-garderoobi magamistoas. Ainukesed ruumid, mis paiknevad eraldi ja kust läbi kõndida ei saa, on külalistetuba ning korteri keskel olev suur vannituba.

Korteri aknad vaatavad kolme ilmakaarde ja välisperimeetril jookseb kahes küljes terrass. Seetõttu on elamises rohkelt aknaid ja vähe tumma seina. Avarusele keskenduvas interjööris on jäetud pearoll valgusele ja vaadetele ning suletud vannitoakuubik on asetatud korteri keskmesse. Viimane jagab kodu kaheks tsooniks, mida ühendab piki vannituba kulgev galerii. Ruumikast pesuruumist ühele poole jäävad köök-söögituba ja külaliste apartement ning teise suunda magamistuba koos garderoob-hobitoaga.


Läbimõeldud tervik
 

«Raamides püsimiseks ja tugeva terviku koos hoidmiseks oli vaja välja mõelda kandev sisearhitektuurne idee,» selgitavad Ace of Space’i disainerid. Büroo tehtud interjööre iseloomustavadki enamasti terviklahendused: tööd alustatakse planeeringust ja lõpetatakse sisustustekstiilide ning ruumiaksessuaaride valimisega.

Detailideni lihvitud kodu loomine tähendab mõneti ka elanike elustiili uueks kujundamist. Selgi korral tegid abielupaarist omanikud nooblisse südalinnakorterisse kolides kannapöörde ning vahetasid eelmises kodus valitsenud klassikalisema käekirja moodsalt napi ja selge stiili vastu. Eluetappi, mil lapsed on pesast välja lennanud, sobis hästi ka privaatse perekodu asendamine avatuma ja sotsiaalsema elukorraldusega. Vaid jalutuskäigu kaugusele jäävad restoranid, teatrid; uues šikis kodus on pere sõpruskond alati teretulnud.


Talvest leitud lugu
 

Kujunduse lähtekohaks sai omanike ihaldatud skandinaaviapärane avarus ja helgus, mis ei mõjuks seejuures külmalt ega steriilselt. Valge minimalismi asemel ammutasid sisearhitektid ainest põhjamaisest kargest maastikust; looduslähedased toonid ja materjalid jutustavad lugu talvisest rabast ning härmatisega kaetud maapinnast. Materjali- ja värvivalikus leidub samblarohelist ja kivihalli, puitu, hõbedast lumekarva tooni ning küütlevat kroomi. Mööbli juures on kasutatud valgendatud tammespooni ja freesitud mustriga siseuksed meenutavad lumekirme all olevat kolletunud maad; hõbehalli õlivahaga tooniti ka termolaudadest põrandad. Peale spooni on mööblil kasutatud trendikat nanolaminaati Fenix ning praktilist Coriani, luksusliku noodi lisavad kroomitud metall ja samet.

Suurima annuse metallihelki toovad interjööri Tom Dixoni valgustid. «Tahtsime hoida detailidega puhast vormikeelt ja järgida ühtset kroomitud viimistlust,» selgitavad sisearhitektid. «Valisime vannitubadesse Vola segistid ja rätikukuivatid, kapinupud tulid firmalt Superfront ning ukselingid Colombolt.»

Maailma disaininimede kõrval on tehtud ruumi ka kohalikule disainile. Eesti tuntud valgustidisainer Tõnis Vellama valmistatud on söögilaua kohal rippuv valgusti ning lae- ja seinalambid magamistoas. Mööbli seas on stiilseid esemeid nimekatelt tootjatelt: Moroso elutoadiivan ja tugitoolid, Normann Copenhageni istmed magamistoas ning Eesti tootja Borg söögilauatoolid. Rohelistes ja sinistes variatsioonides samet muudab mööbli luksuslikuks ning toonitab pehmust, mugavust ja soojust.

Erinevaid poolusi – luksuslikku pehmust ja peent väljapeetust, puidu looduslähedust ning metalli rangust – on 150 ruutmeetrile laotatud täpselt parasjagu, et tekiks kaunis ja hästi kokku kõlav tervik. Elegantne korter esindab moodsat linnakodu selle parimas mõttes.

Sarnased artiklid