Lihtsuse kunst. Selgus ja sirgjoonelisus

Kersti Jaigma
10.08.2018
Kompaktse ja napi arhitektuurse lahenduse sünniks andsid tõuke krundil üsna konkreetselt ette antud tingimused. | Terje Ugandi

Noor neljaliikmeline pere ehitas Nõmme südamesse kõnekalt lihtsa maja, mille planeerimisel peeti silmas ratsionaalset ruumiprogrammi, funktsionaalsust ja kvaliteeti ning lähtuti põhimõttest teha üks kord ja korralikult.

Arhitekt Andres Põime (Studio-3) projekteeritud kahekorruseline maja tõuseb Nõmme tüüpiliste elamutega vaiksel tänaval esile puhta ja selgevormilise arhitektuuriga. Tumedasse puitsõrestikku mähitud "kast" eristub väärika enesekindlusega, kuid ei lähe oma ümbruskonnaga vastuollu. Maja teise korruse suletum maht istub konsoolsena esifassaadi õhulisel U-kujulisel klaasseinal ja sirutub maja pikiküljel terrassi kohale.

Umbes 1200 m2 suurusel krundil kehtestatud detailplaneering nägi hoonele ette üsna piiratud ruutmeetrite arvu ja ehitusala, ka ilmakaarte suhtes ei paiknenud kinnistu kõige soodsamalt. Ahtad olud osutusid arhitekti sõnul aga hoopis põnevaks väljakutseks ja andsid tõuke erilisema arhitektuurse lahenduse tekkeks. «Elamut kavandama asudes sai esimese asjana selgeks, et garaažile või isegi auto varjualusele kohta ei ole,» ütleb Andres Põime. Selle tulemusena ei domineeri esifassaadil garaažiuks, vaid kaunist panoraami pakkuv elutoa U-kujuline klaassein, mille nurkades kohtub klaas klaasiga ja kus pole kasutatud ühtegi posti.


Ratsionaalsus ennekõike
 

180 m2 pinnaga eramu on oma konstruktsioonilt valubetoonist vahelagedega kivimaja. Soovist valmis keskkonda sulanduda kaeti fassaad tumeda ja terrassialal konsooli rõhutamiseks heleda puitsõrestikuga.
Elamu on täpselt paraja suurusega, et neljaliikmeline pere mugavalt ära mahuks. Ratsionaalne ruumiprogramm on selge ja loogiline: esimesel korrusel asuvad avatud köögiga elutuba, majapidamis- ja abiruumid ning kabinet-külalistetuba. Teisele
korrusele jäävad kolm magamistuba ja pere privaatne vannituba.

Oma esimest maja kavandama asunud noor pere teadis täpselt, millist kodu nad tahavad. Sooviti võimalikult kompaktset ja ökonoomset maja, kus kõik eluks vajalik oleks lihtsa ja praktilise põhiplaaniga paika pandud. Selgust ja sirgjoonelisust peeti silmas ka materjalide – puidu, betooni, klaasi valikul. Teisalt polnud kahtlust, et ehitatakse arhitektimaja, mis pakub silmapaistvalt head, moodsat ja julget arhitektuuri.

Sobiv krunt leiti üsna kiiresti ning ühiste tuttavate kaudu jõuti Studio-3 ja arhitekt Andres Põime ning sisearhitekt Liisa Põime juurde. "Esialgu plaanisime pöörduda mõne noore, äsja koolist tulnud arhitekti poole, kuid pärast mõningast kaalumist otsustasime minna kindla peale ning usaldada kogenud arhitekte, kellel on kogemused ja teadmised, kuidas asjad käivad," räägivad värsked majaomanikud. Kuna nii peremehel kui ka -naisel on ehitusinseneri haridus, osati oma soove täpselt sõnastada ja igas aspektis kaasa mõelda, enda kanda võeti ka ehituse projektijuhtimine.

Koostöö arhitektidega sujus suurepäraselt ja nii mõnegi esmapilgul ootamatuna tundunud mõtte puhul võttis pere nõuks usaldada spetsialiste. Tulemus räägib enda eest – hea sünergia on tajutav nii maja välis- kui ka siseruumis.


Vähem on rohkem


"Interjööri kandev idee oli minimalism, seda just lihtsuse mõttes," räägib sisearhitekt Liisa Põime. "Kõik pidi olema selge ja puhta joonega, hoidusime liigsest värvist ning erinevatest materjalidest." Nii valitsevadki interjööris neutraalsed toonid, valged seinad ja ehedad materjalid tammepuidu, vineeri ja betooni näol. Maksimaalselt on panustatud kvaliteetsetele, ajatutele ja n-ö moeülestele lahendustele.

Liisa sõnul arvestati kujunduses palju sellega, et peres on kaks väikest last ja koer. Hoovipoolse sissepääsu juurde kavandati majapidamisruumid ja väike pesukoht koera käppade ning poriste kummikute pesemiseks. «Majapidamisruumid moodustavad koos peasissepääsuga terviku ja on maja ühendav element,» lisab sisearhitekt.

Tumehall köök telliti oma ala asjatundjatelt ehk Puustelli meistritelt. Köögilahenduses eelistati väiksemaid mooduleid ja käepidemetega sahtleid-kappe, mis on lastega toimetades praktilised ja käepärased. Köögi kõrval on olemas ka igas majapidamises äärmiselt vajalik sahver. Majja planeeriti veel korralik kelder, mida moodsates eramutes enam sageli ei kohta.


Kvaliteetne ja ajatu disain

 

Kui ülejäänud tubades on ruumile lähenetud pigem säästlikult, siis elutuba kavandati läbi kahe korruse ulatuva kõrge ja avara ruumina. Et suure klaasseina ja õhuaatriumiga tuba liiga kajama ei hakkaks, kasutati akustilise elemendina teise korruse tasandil puitribidest seina, mille taha on peidetud helineelav materjal. Ribimotiiviga on maja väline arhitektuurikeel kenasti ka sisekujundusse edasi kandunud. Samuti sobis see väikese siseakna ideega – elutoa aatriumisse avaneb sõrestiku taha varjatud teise korruse vannitoa siseaken.

Vannitubadesse valis perenaine ülikvaliteetsed roostevabast terasest Vola segistid, Taani tootja d-line tarvikud ja Unidraini äravoolutrapid. «Valisime kõik kohtkindlad detailid – käepidemed, segistid, süvistatud valgustid jms – ülima hoolikusega,» selgitab perenaine. «Peale kvaliteedi oli meie tingimuseks disain, mis kestaks ka kümne aasta pärast. Järgisime motot «Pigem vähem, aga hästi!»

Kergesti hooldatava nahkkattega mooduldiivan elutoas pärineb Eesti tootjalt Bellus, vineerist riiulid joonistas sisearhitekt. Söögilauad ja -toolid on praegu veel ajutised ning ootavad õiget ja head ideed.
Oma aega ootavad ka kuur ja eraldi saunamaja, mis on plaanis ühel hetkel aeda püstitada. Värske ja särtsaka arhitektuuri lisandumine väljakujunenud piirkonda on üksnes tervitatav!

Sarnased artiklid