Kütkestav klaas

Tiina Kolk
13.11.2018
Pilvi Ojamaa klaasidisain. | Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

1980. aastail andsid Tarbeklaasi toodangule näo jääklaasist anumad ja väiketiraažides värvilisest klaasist vaagna- ja vaasisarjad. Üks omanäolisemaid neist oli Pilvi Ojamaa 1984. aastal disainitud lopsakalt dekoratiivne vabalt puhututud komplekt “Gondel”.

Pilvi Ojamaa klaasidisaini iseloomustab elegantne vormirikkus. Pärast Eesti Riikliku Kunstiinstituudi lõpetamist töötas ta aastail 1956–1958 Leningradi Kunstilise Klaasi Tehases kunstnik-graveerijana ja pälvis 1958. aastal Brüsseli maailmanäitusel Leningradi klaasitehase kollektsioonis kuldmedali.
Tarbeklaasiga oli Ojamaa seotud 1965.–1991. aastani. Selle aja jooksul kavandas kunstnik sadu esemeid alates joogiklaasidest, kannudest, kaussidest ja lõpetades ­dekoratiivsete objektide/anumatega. Tuntumad neist on klaasisari “Re” (1966) ja komplekt “Valli”, vaas “Mull” (mõlemad 1972).

Peaaegu veerand sajandit olid tootmises joogiklaaside sari “Mi” ja konjakiklaasid “Trips-traps-trull”.
Ojamaa loodud unikaalteostes avaldub tema graveerijameisterlikkus ja lüüriline teemakäsitlus. Ta on esinenud nii ühis- kui ka isikunäitustel, viimati oma Tarbeklaasi retrospektiiviga Järvakandi klaasimuuseumis.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid