Kolm tuba 29 ruutmeetril

Kaili Kannel
Diivan
08.05.2017
Remonditööde käigus tuli välja 1930ndatest pärinev tore puidust lagi. Ajaloolist stiili kordab ka ruumidesse valitud kalasabaparkett. | Terje Ugandi

Südalinna väikese sisehooviga majas on nappidele ruutmeetritele nutikalt ära mahutatud elutuba, köök, magamistuba, kabinet ja vannituba. Kõrgete lagede, mahedate toonide ning sisseehitatud kappidega korteris jääb mulje, et ruumi on ülegi.

 

 

Liivalaia tänava sisehoovis paikneb kahekordne puumaja, mille täpne ehitusaasta pole teada, kuid juba 20. sajandi alguses oli maja olemas. Hoone sai kannatada märtsipommitamises ja taastati 1950ndate alguses. Uuele omanikule pakkus esmalt huvi korteri asukoht südalinnas. Kui kohapeal vaatamas käies selgus, et maja tagaõues on väike haljasala, oli tugevaid argumente, mis selle koduprojekti poolt rääkisid, juba kaks. Heale asukohale ja mõnusale sisehoovile keegi naljalt kriipsu peale ei tõmba.

Korteri seisukorraga aga nii kindlad lood ei olnud. Tegemist oli ühetoalise korteriga, kus viimane remont oli tehtud umbes 25 aastat tagasi ja ruum vajas kapitaalset uuendust. Napid 29 ruutmeetrit peremeest ei heidutanud, pigem inspireerisid. Visioon, milline uue kodu ruumilahendus olema peaks, tekkis kohe esimesel vaatamisel. «Algusest peale oli selge, et teen planeeringu täiesti ümber. Selleks pidin kõik olemasoleva välja viskama: vaheseinad välja lõhkuma, seinad palgini ja põrandad laagideni ära puhastama. Alles jäi üks suur tühi ruum, mida tuli uuesti üles ehitama hakata,» meenutab omanik.

Nutikad lahendused

Uut planeeringut tehes võttis omanik arvesse ennekõike oma igapäevased harjumused ja ruumieelistused. Esimese asjana otsustas ta, et diivanil istudes ja voodis olles peab selg vastu seina olema, uks ja aken olgu seejuures mõlemast kohast nähtaval. Alateadlikult annab selline asetus hea ülevaate ja lisab turvalisust, usub mees.

Minimaalne pind on maksimaalselt ära kasutatud ja iga ruutmeeter peidab endas nutikaid lahendusi. «Näiteks on minu jaoks oluline, et saaksin kingi jalga pannes istuda. Kuna tabureti jaoks esikus ruumi pole, ehitasin garderoobikappi väljatõmmatava sahtli, millel võib istuda ja kingapaelu siduda.» Väljatõmmatav on ka söögilaud köögis, mis leiab enamasti kasutust lisatööpinnana. Laua taha mahub istuma kaks inimest ning selleks ootavad kaks klapptooli esikukapis oma korda.

 

Peitusemäng panipaikadega

Sisustust planeerides oli peremehe kindel soov kõik olmeasjad kappidesse ja uste taha ära paigutada, et vältida visuaalset müra, mis muudab ruumi palju väiksemaks. Heaks lahenduseks olid sisseehitatud kapid, mis lubasid kõikvõimalikud nurgatagused ära kasutada. Nii on välisukse kõrval asuva seina sisse ehitatud mõned väikesed kapid, kuhu saab koju tulles taskust ära panna rahakoti ja võtmed. Magamistoa voodi, mille saab kerge vaevaga üles tõmmata, muutub panipaigaks hooajalistele riietele ja sporditarvetele.

Sisseehitatud riidekapp magamistoas, mis praktilist ruumikasutust järgides on ehitatud päris lae alla välja, mahutab kõik rõivad ja ruumi jääb veel ülegi. Kappi on kavandatud allatõmmatav riputustoru, et kõrgele paigutatud riided mugavalt kätte saada. Kogu sisseehitatud mööbel, köögi- ja vannitoasisustus jt praktilised lahendused on valminud peremehe enda ideede järgi koostöös firmaga Enterior Partner OÜ.

Eksterjöör dikteeris interjööri

«Interjööri kujundades pidin läbi mõtlema, millisest ühtsest stiilist ümbritsetuna sooviksin elada. Olen alati püüdnud kuulata, mida maja ise oma ajaloo ja ehituskunstiga räägib,» märgib kodu omanik. Hoone arhitektuur ja lammutamisel välja tulnud ilus laeprofiil suunasid üha enam art decó stiili poole. 1920.–30ndate aastate kujundusstiil haakus omaniku visiooni ja ettekujutusega tolleaegsest interjöörist.

«Toona äsja omariikluse kätte võidelnud Eesti olustiku kirjeldused on pälvinud minu huvi seetõttu, et näen seal palju sarnasusi tänapäeva Eestiga, oma pahede ja voorustega. Tollest ajastust rääkivaid raamatuid lugedes kerkivad tahes-tahtmata silme ette pildid perioodi eluolust,» selgitab mees. Mahedad hallid seinatoonid on hea foon, et eksponeerida koduomaniku enda ja sõprade kunstitöid. Efektse elemendina ruumis mõjub raamaturiiul, mis raamib sisehoovi vaatavat akent. Selle toa aknad lükatakse suvekuudel tihti valla, et vajalikud tööasjad mõnusat hoovivaadet nautides kodukontoris korda ajada.

Põhjalikult läbimõeldud planeering, kõrged laed, üllatavad lahendused ja detailideni stiilipuhas interjöör loovad harmoonilise kodu, kus ka külalistel on mõnus viibida. Omanik armastab ikka naljatamisi öelda, et 29 ruutmeetril on kolmetoaline korter. Funktsionaalses mõttes vastab see ka tõele, sest olemas on nii magamistuba, elutuba kui ka kabinet.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid