Kassisaba värvid ja mustrid

Kersti Jaigma
13.11.2018
Elina Freimuth soovitab tumedaid toone kasutada akendega välisseinas – kuna valgus ei paista otse seinale, ei mõju värv intensiivselt. Valgust peegeldavad vastasseinad on seevastu kõik heledad. | Terje Ugandi

“Meie hea koostöö baas on operatiivsus ja teineteise usaldamine,” ütleb sisearhitekt Elina Freimuth, kes seisab koos mööblimeistrist abikaasa Magnariga sisekujundus- ja mööblifirma Freims Studio taga. Tegusa tandemina töötatakse mitmete interjööriprojektide kallal, oma kätega on algusest lõpuni renoveeritud ka ühine kodu mõnusas Kassisaba asumis.

Freimuthite kodu asub Toompea ajaloolise eeslinna – Kassisaba vaiksel põiktänaval 1930. aastatele omases Tallinna-tüüpi majas. Insener Heinrich Tubergi projekteeritud kivitrepikojaga puithoone esindab juba esinduslikumat üürimaja võrreldes varem laialt levinud agulilaadsete korterelamutega. Kümnendi keskpaiga paremaid elutingimusi nõudev ehitusprogramm tõi kaasa edenenud sanitaarolud, avaramad korterid ja suuremad mugavused, nagu isiklik pesuruum, elutoast eraldatud köök, teenijatuba ning sisseehitatud panipaigad-sahvrid. Neljatoalises korteris oli peale tualeti olemas isegi vannituba, mis oli enamjaolt keldris asunud pesuruumiga Tallinna-tüüpi üürimajades üsna haruldane.

Elulaadi moderniseerumisest räägib ka avar õu ja korteri kahes suunas avanevad aknad, mis toovad tuppa maksimaalselt päevavalgust. Agulimiljöösse sobivad sirelid õitsevad kevaditi siiani kõrge esimese korruse korteri akende taga, varjates ruume otsese päikese eest ning pakkudes hubast rohelust.
 

Meisterlik ruumiprogramm
 

Elina ja Magnari pere kätte jõudis 65 m2 suurune neljatoaline korter täiesti remontimata kujul mõni aasta tagasi. “Me ei ole üldse uue maja inimesed,” ütleb Elina. Nii ei lastud ennast ees ootavatest ulatuslikest renoveerimistöödest heidutada. Tore vana maja asus mugavalt kesklinna läheduses ja mõnusa miljööga korter oli täpselt paraja suurusega. Siiski tuli elamine viieliikmelisele perele sobivaks kohandada.

“Planeeringu muutmine vanas majas on alati keeruline. Enne korteri ostu joonistasime projekti paberil valmis, veendumaks et korteris on võimalik luua meie pere vajadustele ja harjumustele vastav ruumilahendus,” räägib perenaine. “Ühe vaheseina, mis tõesti ei saanud mingil moel kandev olla, eemaldasime. Töö käigus aga selgus, et seinas oli tugev pinge sees. See omakorda näitab, et vanas majas kannavad lõpuks kõik seinad.”

Kuna asutakse esimesel korrusel keldri kohal, õnnestus omaaegsesse vannituppa tekitada lisaks teine WC. “Kaks tualetti on suure pere puhul vajalik, teist varianti polnud – see lahendus tuli välja nuputada,” lisab sisearhitektist pereema. “Teine tualettruum jäi oma algsele kohale lastetoa kõrval esikus.” Esikusse jäeti alles ka praktiline sahver, kus on hea majapidamisvahendeid ja moosipurke hoida. Sisseehitatud panipaikadeks on nutikalt ära kasutatud kõik nišid seintes ja laealused orvad.

Peale vannitoa ümberehituse oli suuremaks planeeringuliseks muudatuseks seina eemaldamine kahe eluruumi ning köögi ja elutoa vahelt. Lõpptulemusena sai väikeste tubadega neljatoalisest kahe magamistoa ja avara köök-elutoaga kodu.
 

Vana ja väärikas säilitati
 

Avatud kööginurk on küll pisike, kuid Magnari köögilahendus peidab praktilisi soklisahtleid, kõrgeid kappe ja mitmeid teisi häid nippe, mis muudavad pisikesel pinnal toimetamise hõlpsaks.

Uuesti ehitati üles ka eelmiste omanike lammutatud soemüür ja stiilne ümmargune ahi, mis kütab korraga kolme ruumi. “Oleme igal võimalusel säilitanud ja eksponeerinud algupäraseid materjale ning ruumielemente: tegime korda aknad, aknalingid, parkettpõrandad, uksed koos ukselinkidega jne,” juhivad disainerid tähelepanu väärikatele detailidele. Koridoriseinas ­ripuvad raamitult isegi originaaltapeedi näidised, mis mõjuvad tõeliselt vahvate taiestena.

“Et avarust ja valgust juurde saada, asendasime ühe ukseava vana tsaariaegse aknaga. Kuigi esimene mõte oli sein üldse eemaldada, on aknaga lahendus kokkuvõttes kindlasti praktilisem.” Väikese mängulise finessina lisati tubadele pisikesed dekoratiivsed laerosetid.

Vana maja andis võimaluse kombineerida stiililt uut ja vana, lõbusaid värve, vorme ja tekstuure. Mõnusalt eklektilise sisustuse hulgast leiab nii vanakraamiturult hangitud ja korda tehtud söögilaua, retrodiivani, Estoplasti valgusti, eestiaegse klaveri kui ka minimalistlikud ja moodsad esemed.
 

Mööblimeistri katsepinnas
 

Piki elutoaseina kavandati konsoolina õhus rippuv tasapind, kus saab istuda ja asju hoida. Erimööbli juures on Magnar saanud katsetada ja proovida uudseid tehnilisi lahendusi ning võimalusi. Nii mõnigi kord on tulnud kliendid külla kutsuda, et tuvustada, kuidas näevad reaalselt välja 45kraadise nurga all ühendatud mööblidetailid, leedidega varustatud riidestanged jmt erilahendused.

“Kui pinda on vähe, tuleb veelgi suurem rõhk panna eritellimusmööblile. Isegi diivan tuli ise joonestada, et see “istuks” täpselt ettenähtud kohale,” märgib Elina. “Nappidele ruutmeetritele vajaliku ruumiprogrammi mahutamise ja sisustamisega oli omajagu peamurdmist. Koos ehitamine on sageli keeruline, õnneks meil Magnariga lahkarvamusi polnud. Mitte üheski küsimuses. Kuid mulle jäi mõistagi suurem vastutus lõpptulemuse eest.”

Oma kodu kujundamine on Elina ja Magnuse sõnul olnud tore ning kogu peret liitev protsess. “Sisearhitektina samuti äärmiselt huvitav kogemus – aeg-ajalt oleks tahtnud ise kelleltki kliendina nõu küsida,” muigavad disainerid.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid