Väga tore, kui sul on juba kogutud piisavalt raha, et teha kõik vajalikud tööd ilma laenuta, ent mõnikord võivad renoveerimisprojektid olla nii mahukad, et nende rahastamine võib osutuda keeruliseks. Sellisel juhul võib remondilaenu taotlemine olla üheks võimaluseks oma kodu värskendamiseks.
Kas koguda raha järk-järgult või võtta remondilaen?
Kodu remondiks raha kogumine on küll aeganõudev, kuid samas on see ka suurepärane võimalus oma säästmisharjumiste rakendamiseks ja rahatarkuse tõstmiseks. Kui suudad kodu remondiks piisava summa raha kõrvale panna, siis oskad samade nippide abil ka tulevikus oma järgmiste soovide tarbeks raha koguda.
Raha kogumine
Üks olulisemaid eeliseid raha kogumise juures on laenu- ja intressikulude täielik puudumine. Ja laenu puhul tuleb meeles pidada, et lisaks remondilaenu põhisummale, mida tuleb igakuiste maksetena tagastada, kaasnevad laenuga sageli ka lisakulud nagu intressimaksed, lepingutasud ja mõnel juhul ka haldustasud. Kui otsustad raha ise koguda, väldid kõiki neid lisakulusid.
Teine suur pluss raha kogumisel on säästmisharjumuse loomine, sest raha kogumine paneb sind paremini haldama oma finantsasju. See on hea võimalus õppida ja katsetada erinevaid nippe, kuidas lühikese ajaga suurem summa kõrvale panna. Kui harjumus igakuiselt raha säästa on olemas, saad näiteks sama summa ka tulevikus kõrvale panna ja tekitad omale sellega n.ö säästufondi, mida saad kasutada ootamatute kulutuste katmiseks.
Selleks, et raha kogumine remondi tegemiseks võimalikult edukalt läheks, anname mõned nipid:
- Koosta eelarve: määra kindlaks remondi ulatus ja maht ning koosta selle põhjal eelarve. See annab sulle hea ülevaate, kui palju pead koguma ning kuidas oma sissetulekut optimaalselt kasutada. Mõistlik oleks panna kõik oma soovid kirja ning konsulteerida mõne ehitajaga, et võimalikult täpne eelarve juba varakult paika saada.
- Loo eraldi kogumiskonto: et vältida ahvatluse tekkimist, tasub luua eraldi konto, kuhu hakkad remondiks raha koguma. See hoiab sinu raha eraldatuna igapäevastest kulutustest ja vähendab kiusatust seda muul otstarbel kasutada. Sõltuvalt ajaperioodist, mille jooksul kavatsed raha koguda, tasub kaaluda näiteks hoiuse avamist. Sel moel ei ole sinu säästud kontol lihtsalt niisama, vaid neile lisandub ka intressitulu
- Sea selged säästueesmärgid: hästi oluline on panna paika konkreetsed eesmärgid, mida igakuiselt täita. Kõige mõistlikum on mõelda välja konkreetne summa, mille iga kuu alguses oma remondifondi kontole kannad. Nii on kindel, et kuu lõpus ei teki olukorda, kus säästmiseks raha enam ei jätku. Kui sul jääb aga kuu lõpus veel raha üle, võid ka selle remondifondi paigutada. Nii kasvab kogutav summa veelgi kiiremini.
Remont kodus remondilaenu abil
Remondilaenul on kindlasti ka oma positiivsed küljed. Hoolika planeerimise ja teadlike otsuste korral võib laenu võtmine osutuda mõistlikuks lahenduseks kodu renoveerimisel. Kuigi tegemist on laenuga, mis toob endaga kaasa kohustused ja lisakulud, võib see siiski olla hea alternatiiv iseseisvale raha kogumisele. Seda kõike muidugi juhul, kui olete finantsasjad hoolikalt läbi mõelnud ja kõiki laenutingimusi arvesse võtnud.
Peamine eelis remondilaenu kasutamisel on aga see, et saad remondiga alustada koheselt. Ehitusmaterjalide hindade kiire kasv võib tähendada seda, et aastaid kogutud rahast ei piisa enam remondi tegemiseks. Laenu võttes ei pea sa aga ennustama, millised on ehituse hinnad tulevikus, sest vajalikud tööd saab ühe korraga ära teha.
Teine positiivne aspekt remondilaenu puhul on selle paindlikkus. Kui oled juba säästnud piisavalt raha suuremaks renoveerimiseks, on remondilaen kasulik lisavõimalus, et katta ootamatuid kulusid, mis võivad ületada kogutud summat. Kodu renoveerimine ei ole alati etteplaneeritav ja mõnikord võivad vajadused tekkida ootamatult, näiteks kui katus hakkab läbi laskma või õhksoojuspump peaks rikki minema. Remondilaenu ei pea kasutama kogu ehituse finantseerimiseks, vaid seda võib kasutada ka ootamatute lisakulude katmiseks.
Samuti on remondilaenu abil oma renoveerimisprojekti ulatust laiendada. Näiteks, kui algne plaan ei sisaldanud akende vahetust või õhksoojuspumba paigaldust, võimaldab laen need lisatööd hõlpsasti ette võtta.
Laena raha läbimõeldult
Kui otsustad võtta remondilaenu, on oluline teha see otsus läbimõeldult. Siin on mõned nõuanded, mida laenu valimisel ja võtmisel kaaluda:
- Võrdle laenupakkumisi: alati tasub teha põhjalik eeltöö erinevate laenuandjate ja nende pakutavate tingimuste kohta. Tingimused laenuandjate vahel võivad olla väga suured ning esmapilgul soodne laen võib osutuda kõige kallimaks.
- Arvuta laenu kogukulu: intress on vaid üks osa laenu kogukulust. Tavaliselt lisanduvad lisaks intressikulule ka lepingu sõlmimise tasu ning laenu haldustasu, mis võivad moodustada laenu kogukulust üpris suure osa. Seetõttu ei tasu võrrelda vaid laenu intressi, vaid vaadata krediidi kulukuse määra, mis võtab kõik kulud kokku ning annab võrreldava numbri, mida erinevate pakkumiste puhul vaadata.
- Plaani tagasimakseid juba täna: enne laenu võtmist mõtle läbi, kui palju mõjutab sinu eelarvet igakuiselt tagasi makstav laenusumma. Laen on kohustus, mis tuleb vastavalt tingimustele tagastada.
Seega lõppotsus kodu remondiks raha kogumise või remondilaenu võtmise kohta sõltub sinu finantsolukorrast, eelistustest ja vajadustest. Mõlemal variandil on omad plussid ja miinused.
Enne laenu taotlemist on oluline teha korralik kodutöö, hinnata erinevaid võimalusi ja leida lahendus, mis aitaks sul teha sinu unistused teoks, ent on oleks ka majanduslikult mõistlik ja jätkusuutlik otsus.